Академічна хорова капела імені Платона Майбороди Українського радіо - Львівська національна філармонія

Академічна хорова капела імені Платона Майбороди Українського радіо

Загальна інформація

Легендарний хоровий колектив, що творить звукову історію України вже понад 90 років – декілька тисяч концертних виступів, тисячі  радіоетерів, понад 10 тисяч фондових записів, серед яких і музика до кінофільмів, документальних, наукових стрічок, анімаційних фільмів.

Славетна історія колективу пов’язана з іменами найвидатніших митців ХХ-ХХІ сторіччя: Г.Таранова, О.Міньківського, В.Мінька, Ю.Таранченка, Г.Куляби, В.Мальцева, П.Муравського, В.Скоромного. З 2010 року колектив очолила Юлія Ткач – перша жінка-керівник, з приходом якої колектив відкрив нову яскраву сторінку свого мистецького буття,  розкрився творчо і професійно.

Академічний хор Українського Радіо створив унікальну колекцію записів – “Золотий фонд” держави. Репертуар колективу універсальний – від фольклору, перших зразків духовної музики, шедеврів світової класики  до творів сучасного хорового мистецтва. Зокрема, в концертних програмах хору є ораторії “Страсті за Іоанном” Й.С.Баха, “Створення світу” Й.Гайдна, “Реквієм” В.А.Моцарта, Дев’ята симфонія Л.ван Бетховена, “Магніфікат” А.Вівальді, “Месса” і “Реквієм” А.Брукнера, “Реквієм” Дж.Верді, “Меси” Ф. Шуберта, “Німецький реквієм” Й. Брамса, “Стабат матер” Д.Россіні, “Реквієм” А.Шнітке, опери М. Лисенка “Утоплена”, “На русалчин Великдень” М. Леонтовича, опера-ораторія В.Губаренка “Згадаймо, братіє моя…”, кантата-симфонія С.Людкевича “Кавказ”, хорові концерти М.Березовського, А.Веделя, Д.Бортнянського, обробки українських народних пісень, сучасна музика.

Хор Українського Радіо з 2017 року став частиною Національної суспільної телерадіомовної компанії України. Діяльність колективу – окрім фондових записів, концертних виступів, гастрольних подорожей – пов’язана тепер із виготовленням контенту для Суспільного. Хор Українського Радіо під орудою Юлії Ткач продукує високохудожній контент – мистецькі академічні програми. Так, Юлія Ткач є автором та диригентом-постановником медіапроєктів за участю Хору Українського Радіо, що промотують високе академічне мистецтво для багатомільйонної національної аудиторії. Нею засновано цикли класичних програм на Українському Радіо та Суспільному – “ЗУСТРІЧ ЕПОХ”, “ПОСТАТІ” та інших. Серед основних проєктів: “Зустріч епох: “Шнітке-Брукнер”, “Гайдн-Вівальді”, “Україна-Європа”; “IN PARADISUM”; “Вогонь Купала”; “ОДА МУЗИЦІ” до 80-річчя Л.Дичко; “Ера Романтизму”; “LoveCoverStory”; “Сучасна легенда”; “Christmas Carol”; “RADIO CHOIR_UА”; “Дивовижне Різдво”, “Постаті: Шевченко-Станкович”, “Постаті: Моцарт-Россіні-Дичко”, “Сучасна Україна в звуках”, «За крок до Перемоги» та інших.

Окрім академічного напряму, Хор Українського Радіо під орудою Юлії Ткач відкритий для новітніх креативних програм Суспільного, зокрема: “Лайфхак українською”, “ФолькМузик”, “А що там на Суспільному”, JUNIOR EUROVISION з Дариною Красновецькою, Щоденники Євробачення. Відео виступу з версією для Хору на офіційному сайті Євробачення набрало найбільшу кількість переглядів.

Під час війни Хор Українського Радіо під орудою Юлії Ткач активно тримає культурний фронт. Промотує національне музичне мистецво у різних напрямах і формах.

Так, за цей час на Українському радіо та на Суспільному створено масштабні медіапроєкти за участю Хору Українського Радіо: “Зродились ми великої години” до Дня Конституції України; “Молитва за ПЕРЕМОГУ” до Дня Хрещення Київської Русі-України;  “Боже, Україну збережи” Різдвяний проєкт; “Музика НЕЗЛАМНИХ” до трагічної днини початку війни – 24 лютого. Чисельні записи до Фонду Українського Радіо, зокрема, творів сучасних українського композиторів, що написані під час війни.

Колектив активно гастролює, виступає на найкращих сценах України, Європи, світу, зокрема у Франції, Швейцарії, Бельгії, Польщі, Італії, Німеччині, Тунісі; успішно співпрацює з міжнародними музичними організаціями, посольствами та культурними фондами. На першому році великої війни Хор Українського Радіо був запрошений до участі у Міжнародному фестивалі у жовтні 2022 року, м. Базель, Швейцарія. Колектив провів ряд зустрічей з мистецької елітою Європи та українцями в Швейцарії, на яких, окрім мистецької складової, було привернуто увагу до війни в Україні.

Хор Українського Радіо під керівництвом Юлії Ткач також долучився великої культурної події – зйомок й презентації Документального фільму “Щедрик проти “русского міра””. Колектив став прототипом Республіканської капели Кошиця, а також представив українській публіці Концерт-реконструкцію програми до 100-річчя виступу капели в Карнегі-Гол (автор ідеї та концепції Тіна Пересунько). Записи Хору Українського радіо звучать в етерах Європейської мовної спілки.

Колектив завжди відкритий до нових творчих пропозицій, мистецьких пошуків та відкриттів.

Поділитись