Солістка Віденської опери Зоряна Кушплер про колекцію вишиванок і душевну оазу в Україні

30.09.2017
Опис

Українська оперна діва Зоряна Кушплер вже 10 років є солісткою Віденської національної опери, прославляючи нашу країну за кордоном. У її портфоліо – оберемок міжнародних нагород і гучних виступів. В тому числі – з Пласідо Домінго. Але при цьому пані Кушплер не забуває про Україну…

Зоряна народилася в родині легендарного оперного співака Ігоря Кушплера і декана Львівської державної музакадемії Ади Кушплер. Здобувши освіту у Львові, вирішила продовжити навчання у Гамбурзі. За два роки після переїзду здобула І премію на конкурсі Баварського радіо і телебачення в Мюнхені.

З того часу вона з блиском виступає на провідних сценах світу, включаючи Мадрид, Париж, Шанхай, Сеул. На щастя, послухати Зоряну можна і в Україні.

Depo.ua розпитав пані Кушплер про різницю між українською та австрійською оперою, ставлення іноземців до українців, вміння суміщати робочий графік з вихованням сина та рецепти успіху для рідної країни.

– Зоряно, останнім часом Ви доволі часто буваєте в Україні. Виступали на LvivMozArt, на 150-річчі Національної опери у Києві. Відчуваєте, що з українськими містами за останні роки відбулися певні зміни? Де любите гуляти? У Вас є “місця сили” в Україні?

– Завжди з задоволенням повертаюся до Львова. Це для мене справді душевна оаза, яка допомагає набратися сили. У мене там прекрасні друзі, і я в захваті від цього міста. Київ також дуже люблю, відчуваю, що це столиця. Але Львів – це інше. Своє рідне місто я люблю сильніше за будь-яке інше.

В образі Сузукі з опери Мадам Баттерфляй. Фото 1: Міхаель Пьон

Якщо чесно, на масштабні прогулянки у мене немає часу. Приїжджаю на невеликий період, присвячую час здебільшого репетиціям і концертам. Багато ходити ніколи. Але те, що я бачу, милує око. В Україні відбуваються зміни. Лагодять будинки, дороги. Так, зараз є певні незручності, але ж в результаті міста стають кращими. Місцеві можуть не помічати зміни, але я їх бачу щоразу, як приїжджаю.

– Коли переїхали в Німеччину, до чого найдовше звикали?

– Для мене все було новим. Я не знала, що таке пластикові картки і рахунки в банках – в Україні такого ще не було. Роздивлялася мобільні телефони, які у нас було днем з вогнем не відшукати. Та й супермаркети були в диковинку. Себто, такі чисто побутові речі. Звичайно, треба було вчити мову, але я її опанувала доволі легко. У студентській атмосфері засвоїла доволі швидко.

– Довелося перевчати певні моменти?

– Абсолютно ні. Навпаки, я поєднала дві освіти. В Україні абсолютно фантастична школа, у нас дають просто прекрасну базу.

– Оперна традиція в Україні і в Австрії чимось відрізняється?

– Важко сказати. Відрізняється, але й поєднується, має чимало спільного. Загалом, кожна оперна традиція унікальна. Наприклад, оперні театри в Мюнхені, Парижі, Відні, Львові функціонують по-різному. У нас у Відні репертуар у 54 опери. У Львові їх приблизно вдвічі менше. Різний обсяг роботи. В австрійській опері зовсім інша система – приїжджає дуже багато гастролерів. Беруть участь практично у кожній виставі. А в Україні такої традиції немає. У Києві більше запрошують співаків, у Львові ж – переважно своїми силами.

На концерті у Віденській опері. Фото 2 Міхаель Пьон.

Звичайно, такі моменти впираються у кошторис. У Австрії, Німеччині, Франції у опери дуже потужне фінансування держави. А наприклад, нью-йоркський “Метрополітен-опера”, отримує гроші від приватних спонсорів.

– Існує стереотип, що в Західній Європі опера – більш елітарна розвага. Мовляв, і квитки дорожчі, і глядачі завжди вдягаються ошатно.

– Якщо підрахувати співвідношення ціни на квиток до місячної зарплати, в Україні і Австрії воно буде приблизно однаковим. Не надто відрізняється і дрес-код. Звичайно, у партер у джинсах і кросівках не пускають. Але в довгих сукнях у підлогу гостей побачиш тільки на Оперному балі. Зазвичай приходять у коктейльних сукнях і костюмах.

– Як наразі ставляться у Відні до українців?

– Я як українка відчуваю дуже добре ставлення. Тут проводиться багато українських заходів, до яких справді величезна цікавість. На телеканалах час від часу йдуть сюжети про нашу країну, багато публікацій у прессі.

– В яких українських проектах берете участь?

– 10 листопада у Філармонії у Львові в мене сольний концерт з сестрою Оленою Кушплер. 10 березня, концерт з оркестром у філармонії під батутою Романа Кофмана у Києві. З Оксаною Линів співпрацюємо на фестивалі LvivMozArt.

СИН СЛУХАЄ ОПЕРУ, ВІДКРИВШИ РОТИКА

– У Вас доволі велике навантаження. Як зазвичай відновлюєте сили, проводите вільний час?

– Вільний час намагаюся здебільшого проводити з моєю сім’єю, адже це для мене найголовніше. Також зустрічаюся з друзями, ходжу в театр, на виставки, займаюся спортом.

– Як син реагує на Ваш спів? Берете його на концерти? Вже проявляє задатки меломана?

– Коли намагаюся співати вдома, він мені забороняє це робити. А привели його на концерт в оперу, де я співала, сидів і слухав, відкривши ротика. Записи мої слухає із задоволенням і всім каже, що то співає мама.

– Хто зараз за ним доглядає, чи вже відвідує садочок?

– Мій синочок ходить у дуже гарний німецько-англомовний садок при школі, яку заснувала ще Марія Терезія. А в суботу відвідує заняття в українській школі. Допомагають чоловік, по можливості – моя мама, а також чудова українська няня Юля.

Фото 3: Олена Чернінька

– Брали його з собою в Україну? Яке місце йому найбільше полюбилося?

– Так, ми були цього літа два тижні у Львові. В мене є дві куми, які мають діток приблизно віку мого сина. То вони дуже часто разом бавилися. У Львові прекрасно організовані ігрові кімнати, де батьки можуть на кілька годин залишити дітей при догляді. Синові все дуже сподобалося, і ми, звичайно, приїдемо ще.

– Чим займається ваш чоловік?

– Мій чоловік не має жодного відношення до музики. Він підприємець, але дуже любить ходити в оперу, звичайно, в першу чергу, на вистави з моєю участю.

– Чи часто вдається спілкуватися з сестрою (Олена Кушплер – піаністка, викладач, переможець міжнародних конкурсів, мешкає у Німеччині – ред.)? Плануєте спільні проекти?

– З сестрою ми спілкуємося щодня по декілька разів і їздимо одна до одної у гості при найменшій можливості. Зараз, власне, готуємося до сольного концерту у Львові, а також до запису нашого третього, спільного компакт-диску.

У ВІДНІ НА РОБОТІ УСІ ЗНАЮТЬ: СЬОГОДНІ В УКРАЇНІ СВЯТО

– На світлинах часто позуєте у вишиванках. Скільки їх у Вас, де купили? Як часто у Відні можна побачити людину в українській вишиванці?

– Я обожнюю вишиванки – це так жіночно! Маю 5 вишиванок, які вишила моя бабуся (мамина мама), також маю старовинні, а зараз придбала декілька етносуконь сучасних українських дизайнерів. Вдягаю їх на концерти. Наприклад, на Дні відкритих дверей у Віденській опері, співала в етносукні від Sternat, яку придбала у Львові. Це був справжній фурор.

Виконувала гімни України та Австрії на прийомі до Дня Незалежності в Українському посольстві у Відні також у етносукні. 27 вересня представлятиму Україну в ООН у Відні, співатиму українські твори, які написав мій батько, і його обробки народних пісень, також у етнічному українському одязі. На наші свята прихожу на роботу у вишиванках, тож усі знають: сьогодні в Україні свято!

Фото 4: Олена Чернінька

– Як думаєте, що в першу чергу має зробити Україна, щоб інтегруватися з ЄС? Чого нам не вистачає у першу чергу?

– Гадаю, що нам треба навчитися дотримуватися закону, а також зрозуміти, що потрібно сплачувати податки, а державі – використовувати їх на благо країни.

– Якби стали радником міністра культури, що в першу чергу йому б порадили?

– Звернути увагу на оперне мистецтво в Україні і надати належне фінансування театрам.

– Що треба робити, аби українська культура стала ще більш популярною у світі?

– Ну, ми справді робимо усе, що можемо, і будемо продовжувати надалі.

Головне фото: Олена Чернінька

https://www.depo.ua/ukr/life/operna-diva-zoryana-kushpler-pro-20170921644470?preview

Поділитись


Популярне

14.03.2018 Медіа

«Про масштабний джазовий проект мріяла чотири роки»

Його прем'єра, розповіла солістка Наталія Грановська, відбудеться на сцені Львівської філармонії 25 бер...
10.01.2015 Концерти

Концерт «Свято оперети». Частина 1

Маріанна Лаба – сопрано Соломія Приймак – сопрано Роман Антонюк – баритон Василь Понайда – тенор Володимир ...
10.01.2015 Концерти

Концерт «Свято оперети». Частина 2

Маріанна Лаба – сопрано Соломія Приймак – сопрано Роман Антонюк – баритон Василь Понайда – тенор Володимир ...