Український інститут у Швеції організовує масштабний європейський фестиваль «Українська весна». Він пройде з 14 квітня по 9 травня 2023 року у Стокгольмі й має на меті засвідчити єдність європейців з Україною та представити її мистецтво. Львівська національна філармонія є учасницею Фестивалю.
За «Європейським фестивалем» стоїть ряд європейських культурних інституцій через мережу Національних інститутів культури Європейського Союзу (EUNIC) у співпраці з Європейською Комісією. Планується, що «Європейський фестиваль» стане періодичною подією в Європі з новими темами. Цього року тема головування Швеції в ЄС — єдиний фронт Європи на підтримку України.
Як зазначають організатори, «Заявленою метою агресії Росії є знищення української нації, її ідентичності та культури (…) Повідомлення про викрадених дітей, тортури та вбивства мирних жителів, бомбардування лікарень, шкіл та інфраструктури разом із зображеннями знищених українських міст викликають у багатьох із нас почуття розпачу та безсилля. Один зі способів продемонструвати нашу підтримку Україні, яка, напевно, є такою важливою, – це спостерігати та слухати. Ми знайомимось з українською ідентичністю та культурою, захищаючи яку люди зараз гинуть тисячами».
Відкрити для себе багату українську культуру можна буде через калейдоскоп театру, кіно, концертів, мистецьких виставок, літератури та розмов. На найвідоміших шведських майданчиках, як-от Konserthuset, Moderna muséet, Artipelag та Kulturhuset виступлять видатні українські та європейські культурні діячі. Завершиться фестиваль у День Європи 9 травня Гранд-фіналом. Вперше до Швеції завітає український симфонічний оркестр – Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії під керівництвом висхідної зірки Ярослава Шемета. Вони запропонують ексклюзивну програму української музики, яка ще ніколи не звучала у Швеції. У фоє залу експонуватиметься виставка «Незламна» з актуальними роботами сучасних українських художників.
Кошти від продажу квитків з усіх концертів будуть спрямовані на підтримку України.
7 травня. Концерт «Музи… не мовчать»
Буде представлено музику сестер Богдани Фроляк та Ганни Гаврилець, які є видатними сучасними композиторками України. Ганна померла на 4-й день після початку повномасштабного вторгнення. Її музика лунатиме у виконанні струнної групи Львівського симфонічного оркестру під керівництвом диригента та генерального директора Філармонії, Володимира Сивохіпа.
Йожеф Ермінь, відомий своїми інтерпретаціями сучасної музики, виконає присвяту Богдани Фроляк своєму вчителю – відомому композитору Мирославу Скорику, а також «Молитву» самого Скорика, що є патроном Львівської філармонії, для фортепіано та струнних. Шведський камерний хор Святого Якова заспіває музику сестер-композиторок.
9 травня. Гранд-концерт завершення Фестивалю
На День Європи, Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії імені Мирослава Скорика під батутою Ярослава Шемета виконає музику Миколи Лисенка (Увертюра до опери «Тарас Бульба»), Мирослава Скорика («Гуцульський триптих») та Бориса Лятошинського (Симфонія №3). Концерт пройде під символічною назвою «Незламні».
Зазначимо, директоркою Українського Інституту у Швеції та його засновницею є Наталія Пасічник, українсько-шведська піаністка. Її перші професійні кроки почалися у середній спеціалізованій музичній школі-інтернаті імені Соломії Крушельницької у Львові, пізніше вона продовжувала навчання у Львівській Національній Музичній Академії імені Миколи Лисенка, Музичній академії Фридерика Шопена у Варшаві, та шведській Королівській музичній академії в Стокгольмі. Сьогодні Наталія Пасічник активно концертує по Європі, США та Японії, виступаючи у відомих концертних залах світу.
Сходинка до оркестру
Мета – виховання майбутньої аудиторії і молодих фахівців: директор-...
Пʼять спогадів про «Віртуозів Львова» на Збручі
30 років тому, у вересні-1994, свої перші репетиції розпочав Академ...
Благодійна виставка «Моє серце з тобою»
Вона поклала початок оновленому