Урочисте відкриття ювілейних Контрастів - Львівська національна філармонія

Урочисте відкриття ювілейних Контрастів

24.09.2024
Опис

27 вересня о 19:00 у стінах Львівської національної філармонії пройде урочисте відкриття ювілейного, тридцятого фестивалю. 

Цьогоріч його темою став “Ретроспектр”. Не одне покоління сучасних українських музикантів зростало на «Контрастах». До стін філармонії їх притягувало бунтівне бажання нової, не чутої раніше музики, ейфорія живого спілкування з однодумцями. Відкриття «Контрастів-30» прокладе символічний міст від першого фестивалю: як і в 1995 році, 27 вересня 2024 звучатимуть Валентин Сильвестров, Мирослав Скорик, Євген Станкович, Олександр Козаренко та Ігор Щербаков. Дещо пізніше, в 1996 до них приєднався і львівський композитор Юрій Ланюк, «Музику для Решершу» якого тоді виконав Львівський камерно-симфонічний оркестр.

На цей раз твори нових українських класиків виконуватиме Академічний камерний оркестр «Віртуози Львова», який є фактично ровесником фестивалю, тож не вперше їхні ювілейні події проходять разом. 

Третє десятиліття «Контрастів» оркестр під керівництвом Володимира Сивохіпа відкриє двома серенадами ще одного іменинника, бо традиційно наприкінці вересня свій день народження святкує всесвітньовідомий українець — Валентин Сильвестров. Як і Валентин Сильвестров, Олександр Козаренко добре розумів, що часом для того, аби створити цілковито нове, потрібно краще приглянутися до вже написаного — так на створення «Konzertstuck» для струнних, флейти і фортепіано композитора надихнуло використання німецької мови в назві, адже вона краще передає дух бахівського бароко, яке переосмислював Козаренко. 

Звісно ж, «Контрасти» — не лише констатація вже взірцевої української музики. Це і погляд у майбутнє: світовою прем’єрою стане Камерна симфонія для струнного тріо та камерного оркестру Юрія Ланюка на біблійні мотиви. Сакральні слова звучатимуть і у «Псалмі та Молитві» Мирослава Скорика та «Покаянному стиху» для скрипки та струнних Ігоря Щербакова. Тож, символічно, перша подія стане також тонкою музичною молитвою за усіх, кого ми більше не побачимо у концертних залах чи на сценах, за тих, хто спільно творив фестиваль і хто захищав його можливість відбуватись.

“Програма Відкриття 27 вересня — це свідоме повернення до того, що насправді ми мали з самого початку. Наприклад, три українські «С», які були вже тоді: Мирослав Скорик, Євген Станкович, Валентин Сильвестров. Мініатюри Сильвестрова — його серенади, що часто виконуються, але незмінно є дотиком до світлого, прозорого, інтимного, дуже необхідного зараз. Пригадую, як 30 років тому, якимось чином я отримав 5 мільйонів купонів (перехідних грошей). За ті 5 млн ми придбали квитки на поїзд для Дніпропетровського симфонічного оркестру, який прибув до Львова і зіграв авторський концерт Валентина Сильвестрова, в тім числі з його знаменитою «Метамузикою». Тоді ж з нами був знавець творчості митця, піаніст Йожеф Ермінь, і цього року він знову виступить на концерті.

Ми виконаємо перепрочитання першого духовного твору Мирослава Скорика. Цей твір народився в кінці 1990-х, коли ми з камерним хором «Gloria» їхали на фестиваль давньої музики в Польщу, і композитор їхав з нами за умови, що напише музику — бажано на духовну тематику. Для сопрано та хору виник його «Псалом та Молитва». Коли твір швидко здобув популярність, Скорик додав струнний оркестр. Ще одну його версію для сопрано та камерного оркестру ми почуємо на відкритті фестивалю. Це буде не єдиний твір у програмі, близький до релігійного змісту. «Покаянний стих» Ігоря Щербакова не має текстової основи, але це голос самого композитора, який на початку 90-х років пише свою щиру сповідь.

Час бере своє: щось відтісняє, щось виводить на перший план. Обираючи твори до програми Відкриття, серед музики Євгена Станковича я побачив камерну симфонію № 10 під заголовком «Dictum № 2». 20 років після «Dictum № 1» композитор повернувся до своїх глибинних джерел… Також із забуття, ледь не з архіву повертається «Konzertstuck» Олександра Козаренка. Але звісно ж, «Контрасти» — не лише констатація вже взірцевої української музики. Це і погляд у майбутнє: світовою прем’єрою стане Камерна симфонія для струнного тріо та камерного оркестру Юрія Ланюка.

Володимир Сивохіп

Квитки: https://soldout.ua/booking/1724-kontrasty-30-iuvilejne-vidkryttia 

Поділитись


Популярне

14.08.2024 Анонси

Сходинка до оркестру

Мета – виховання майбутньої аудиторії і молодих фахівців: директор-...

18.09.2024 АнонсиМедіа

Пʼять спогадів про «Віртуозів Львова» на Збручі

30 років тому, у вересні-1994, свої перші репетиції розпочав Академ...

08.05.2024 Концерти

Концерт “Крізь темряву” презентовано на каналі філармонії

У найважливіший для усіх християн тиждень Академічний симфонічний оркестр Л...