Теодор Кухар – диригент (CША)

Загальна інформація

Теодор Кухар – диригент

Володар численних нагород, Маестро Теодор Кухар є найбільш записуваним диригентом серед представників свого покоління, його дискографія налічує понад 110 дисків, виданих такими лейблами, як Naxos, Brilliant Classics, Ondine та Marco Polo. Він одночасно обіймав посаду художнього керівника та головного диригента в двох провідних європейських оркестрах: Національному симфонічному оркестрі України та Філармонійному оркестрі ім.Л.Яначека (раніше – Оркестр чеського радіо), в той же час виконуючи роль головного диригента в Національному симфонічному оркестрі Словаччини та словацькому оркестрі Sinfonietta. В концертному сезоні 2011-2012 р. як художній керівник та головний диригент він розпочав співпрацю з Симфонічним оркестром Венесуели, чому передувала його співпраця з Квінслендським філармонійним оркестром (м. Брісбейн, Австралія), де він обіймав посаду музичного керівника та головного диригента. Окрім диригентської кар’єри він також виступав в якості художнього керівника двох найбільш важливих фестивалів камерної музики – Австралійський фестиваль камерної музики (1991 – 2007) та Невадський фестиваль камерної музики (2003 – 2018). Його професійна кар’єра в США включає співпрацю з Боулдерським філармонійним оркестром (1996 – 2006), Філармонійним оркестром м. Фресно (2001 – 2017) та Камерним оркестром м. Рено (2002 – 2018), де він обіймав посади музичного керівника та головного диригента.

Найдовша професійна співпраця пов’язує Маестро Кухара з Національним симфонічним оркестром України, яка розпочалась в 1994 році з призначення його на посаду художнього керівника та головного диригента. Результатом цієї співпраці стали понад 200 концертів в Києві та під час гастрольних турне на чотирьох континентах, їхня спільна дискографія налічує понад 70 дисків. В період з січня по березень 2017 року вони здійснили гастрольне турне Північною Америкою, давши 44 концерти, організованому Колумбійською концертною агенцією (Columbia Artists Management). По завершенні турне з ним було підписано контракт на повторний гастрольний тур в 2021-2022 р.

В концертному сезоні 2017-2018 р. Маестро Кухар виступив в ролі запрошеного диригента з найвизначнішими оркестрами та оперними театрами в багатьох містах, зокрема, Анкарі, Анталії, Пекіні, Буенос-Айресі, Гельсінборзі, Гельсінкі, Стамбулі, Харкові, Києві та Празі.

Перші два місяця концертного сезону 2016-2017 р. були насиченими і кожен включав двотижневі програми з обома американськими оркестрами, очолюваними ним; тритижневу резиденцію в Клівлендському інституті музики, де він диригував в програмі, яка відкрила новий концертний сезон цього відомого навчального закладу, а також проводив щоденні майстер-класи та семінари для студентів-диригентів та інструменталістів; і на додаток – двотижневу співпрацю з Веймарським державним симфонічним оркестром з концертами в Байройті, Дрездені та Веймарі. До найяскравіших подій декількох попередніх сезонів можна віднести чотиритижневе гастрольне турне з 20 концертами в США з Чеським симфонічним оркестром та співпрацю в якості запрошеного диригента з такими оркестрами, як Симфонічний оркестр Бі-Бі-Сі, Уельський національний симфонічний оркестр Бі-Бі-Сі, Англійський камерний оркестр, Кейптаунський філармонійний оркестр, Ізраїльський симфонічний оркестр, Празький симфонічний оркестр, Мюнхенський філармонійний оркестр та Національний симфонічний оркестр Венесуели. Професійна кар’єра Маестро Кухара включає також співпрацю з театрами, зокрема, з Національним театром опери та балету Фінляндії, в рамках якої відбулось понад 300 спільних вистав. Він співпрацював з такими видатними артистами, як Джеймс Голуей, Шломо Мінц, Джессі Норман, Лінн Харрелл, Іцхак Перлман, Йо-Йо Ма, Сара Чанг, Мстислав Ростропович, Джошуа Белл, Роберт Левін, Фредеріка фон Штаде та багатьма іншими.

Маестро Кухар удостоєний численних нагород, серед яких, зокрема, премія Бі-Бі-Сі «Запис Року», премія «Запис Року» Австралійської телерадіокомпанії, премія «Запис Року» від Chamber Music America, Премія «Вибір Головного редактора журналу «Gramophone», премія «Запис Року» від музичної радіостанції WQXR та номінація на Премію ГРЕММІ в категорії «Найкращий інструментальний альбом 2013». Концертний сезон 2016-2017 р. ознаменувався випуском семи нових компакт-дисків з симфоніями українських композиторів Бориса Лятошинського та Євгена Станковича (запис здійснено з Національним симфонічним оркестром України), оркестровими творами турецького композитора Ульві Джемаль Еркіна (зі Стамбульським державним симфонічним оркестром) та творами американського композитора Уолтера Сола.

Як викладач і оркестровий тренер він здійснює тривалу співпрацю з Клівлендським інститутом музики, а також виступав в ролі диригента-резидента на Музичному фестивалі Кент/Блоссом – освітній програмі, започаткованій Джорджем Селлом у співпраці з Клівлендським оркестром (2003 – 2012). Починаючи з 2003 р. Маестро Кухар щороку виступає в якості запрошеного диригента в Клівлендському інституті музики, Молодіжному оркестрі Венесуели ім. Сімона Болівара, Канберрській музичній школі при Національному університеті Австралії, Національній музичній академії Чехії, Київській національній музичній академії та Академії ім.Сібеліуса в Гельсінкі. В 2006 р. він розробив серію курсів для диригентів у співпраці з Паризькою консерваторією, впроваджених на базі Філармонійного оркестру ім. Л.Яначека в Чехії. В березні 2012 р. як тренер він взяв участь в майстер-класі Гільдії Диригентів, який проходив на базі Клівлендського інституту музики. В період 1996-2001 рр. він обіймав посаду професора та директора оркестрових студій при Університеті Колорадо, м. Боулдер. В липні 2018 р. він виступить в якості художнього керівника першого Міжнародного інституту для диригентів, щорічної навчальної програми для професійних оркестрових диригентів, що пройде на базі Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії (м. Львів, Україна).

Спільно з Філармонійним оркестром ім. Л.Яначека Маестро Кухар здійснив запис 15 компакт-дисків на лейблі Brilliant Classics, що містять всі симфонії композитора Карла Нільсена, увертюри та симфонічні поеми Антоніна Дворжака, а також повний перелік оркестрових творів чеського композитора Бедржиха Сметани.

У співпраці з лейблом Brilliant Classics також було здійснено перший запис Концерту для фортепіано з оркестром №5 Сергія Рахманінова, відновлену версію його Симфонії №2, що базується на ранніх рукописах композитора, та Концертів для фортепіано Моріса Равеля та Бели Барток. Спільно з Філармонійним оркестром ім. Л.Яначека Маестро Кухар здійснив гастрольні турне в Австралії, Німеччині, Італії, Кореї, Нідерландах, Швейцарії та США.

Під час співпраці з Національним симфонічним оркестром України Маестро Кухар продиригував повний цикл симфоній Л. В. Бетховена, А.Брукнера, Г.Малера, В.А.Моцарта, С.Прокоф’єва, Ф.Шуберта та Д. Шостаковича, а також очолив 11 міжнародних гастрольних турне в Азії, Австралії, Центральній Європі та Великобританії. Під керівництвом Маестро Кухара Національний симфонічний оркестр України став найбільш записуваним оркестром на пострадянських теренах. В період 1994 – 2004 рр. оркестр здійснив запис понад 80 компакт-дисків на лейблах Naxos та Marco Polo, що містять повний перелік симфоній В. Каліннікова, Б. Лятошинського, Б. Мартіну та С. Прокоф’єва, а також ключові твори в творчості Дж. Чадвіка, А. Дворжака, А. Глазунова, Мортона Гулда, В.А. Моцарта, У. Пістона, Р. Щедріна, Д. Шостаковіча та П. Чайковського. Він також записав симфонії та оркестрові твори провідного сучасного українського симфоніста Євгена Станковича. Записи Симфонії № 2 та №3 Б. Лятошинського в 2014 р. були відзначені нагородою «Найкращий міжнародний запис року» американської телевізійної компанії ABC. Запис повного переліку творів для скрипки та оркестру Уолтера Пістона на лейблі Naxos був відзначений престижним виданням Gramophone як «Запис Року» в 1999 р. Запис симфоній Сергія Прокоф’єва на лейблі Naxos вважається багатьма критиками найбільш довершеним циклом, доступним на компакт-дисках.

Маестро Кухар приділяє однакову увагу популяризації доробку композиторів сучасності та видатних композиторів минулих років. На додаток до записів сучасних творів спільно з Національним симфонічним оркестром України він також диригував прем’єрними виконаннями творів Лукаса Фосса (Капріччіо для віолончелі з оркестром, сольну партію в якому виконав Йо-Йо Ма), Гії Канчелі, Джозефа Швантнера, Альфреда Шнітке, Освальдо Голіхова, Родіона Щедріна та багатьох інших. Він диригував численними оперними постановками в Буенос-Айресі, Каракасі, Гельсінкі, Києві, Празі та Сан-Франциско за участю таких солістів, як Джессі Норман, Фредеріка фон Штаде, Джозеф Каллея, Йорма Хюніннен, Ізабель Байракдарян та Келлі О’Коннор.

Теодор Кухар закінчив Клівлендський інститут музики, де він навчався в класі професора Роберта Вернона, концертмейстера групи альтів Клівлендського оркестру. Він отримав стипендію ім. Пола Формма від Бостонського симфонічного оркестру для проходження навчання в Тенглвудському музичному центрі, куди був запрошений вдруге вже наступного року. Щороку він виділяє час для втілення одного зі своїх найсильніших захоплень – виконання камерної музики. Як камерний музикант він бере участь в найбільших міжнародних фестивалях, серед яких Фестиваль камерної музики в м. Кухмо (Фінляндія), Фестиваль камерної музики в м. Локкенхаус (Австрія), Фестиваль камерної музики в Австралії, Невадський фестиваль камерної музики. До переліку його колег по камерній сцені входять Джеймс Басуелл, Мартін Чаліфор, Сара Чанг, Лінн Харелл, Александр Івашкін, Роберт Левін, Трульс Мьорк, Ірина Шніттке та Томас Цетмайр. В 1994 р. разом з колегами Олегом Крисою та Александром Івашкіним він виконав світову прем’єру «Струнного тріо» Кшиштофа Пендерецького в Нью-Йорку. Як альтист він здійснив запис творів Альфреда Шніттке (спільно з Іриною Шніттке та Марком Лубоцьким, який в 2002 р. був удостоєн премії телерадіокомпанії Бі-Бі-Сі «Диск Року»), Богуслава Мартіну ту Уолтера Пістона на лейблі Naxos. В 2001 р. диск з творами Уолтера Пістона був нагороджений премією «Запис Року» від Chamber Music America/WQXR.

Поділитись