Черкаський академічний заслужений український народний хор

Загальна інформація

Лауреат Національної премії України ім. Т.Г.Шевченка                                                Черкаський академічний заслужений український народний хор                                  Художній керівник та головний диригент Володимир ФЕДАС

“У мистецтві Черкаського хору, в його піснях і танцях промовляє і виказує себе вся багатостраждальна душа і характер чесного і працьовитого українського народу.”  Олесь ГОНЧАР

“Те, що дарує нашим серцям, нашим душам Черкаський народний хор своїми концертами – відроджує, береже і збагачує нашу древню національну духовність і культуру, будить патріотичну свідомість і гідність, утверджує в народі споконвічний гуманістичний дух українства.”   Борис ОЛІЙНИК

“Хлібне зерно впізнають по колосу, а Черкаський хор – по голосу”.                                        Сучасна народна приказка

Виколисаний у Черкаському краї на землі Богдана Хмельницького і Тараса Шевченка, на батьківщині Семена Гулака-Артемовського та Кирила Стеценка, Черкаський державний академічний заслужений український народний хор увібрав у себе мелодику, дух і слово українського пісенного мистецтва і підняв його на найвищі вершини.

Створений у квітні 1957 року хор пройшов яскравий творчий шлях. З початкових кроків свого існування він заявив про себе як самобутній, неповторний пісенний колектив, що черпає своє натхнення з народних джерел, збагачує перлини співочого фольклору мистецтвом класики. Перший успіх прийшов уже за кілька місяців. У липні колектив хору під началом його першого хормейстера Миколи Дмитровича Куща завоював срібну нагороду у Всесоюзному конкурсі хорових колективів. Після перемоги ще майже півмісяця Черкаський народний хор з успіхом виступав перед жителями Москви та делегатами VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів.

У різні роки творчої діяльності Черкаського народного хору його очільниками та головними диригентами були:

Микола Кущ (1957 – 1963 роки),

Анатолій Авдієвський (1963 – 1966 роки),

Володимир Конощенко (1966 – 1967 роки),

Анатолій Пашкевич (1967 – 1973 роки),

Олександр Стадник (1973 – 1975 та 1994 – 1997 роки),

Євген Кухарець (1975 – 1987 роки),

Петро Савчук (1987 – 1993 роки),

Леонід Трофименко (1997 – 2017 роки).

Хор виступав, піднімаючи культурний рівень земляків, у містах і селах Черкащини, а згодом почалися гастролі по всьому Радянському Союзу та виїзди з концертами за рубіж. Головною віссю його буття – від першого дня і по нині – є патріотизм самовіддане подвижницьке служіння обраній справі, прагнення передати в музично-пісенних і танцювальних образах неповторну красу рідної землі і її народу.

1969 року, коли колектив очолював талановитий диригент та композитор Анатолій Максимович Пашкевич, хору присвоєно почесне звання “заслужений”. Ряд пісенних перлин А.Пашкевича у виконанні Черкаського заслуженого народного хору, такі як “Степом, степом …” на сл. М.Негоди, “Мамина вишня”, “Батькове серце”, “Хата моя, біла хата” на сл. Д.Луценка, обробки народних пісень “Ой вербо, вербо”, “Несе Галя воду” та багато інших творів стали золотим репертуарним фондом. Під началом народного артиста України Євгена Івановича Кухареця (1975 – 1987) значно зросла професійна майстерність та творчий рівень колективу і хор досяг міжнародного визнання. 1981 року підтвердженням великої народної любові і широкого визнання стало присудження Черкаському хору Державної (нині – Національної) премії України ім. Т.Г.Шевченка.

За велику працю і невичерпний талант художнім керівникам хору та солістам Анатолію Пашкевичу, Євгену Кухарцю, Ользі Павловській, Раїсі Кириченко, Анатолію Маняченку, Валентину Пивоварову, Василю Бокочу було присвоєно почесне звання “Народний артист України”.

Заслуженими артистами України стали керівник оркестрової групи хору Олексій Колесник, диригент Володимир Конощенко, співаки Євгенія Крикун, Віктор Гнилоквас, Лев Бушмакін, Володимир Захаров, Петро Савчук, Михайло Тихоненко, Майя Авдієвська, Григорій Норець, Валентин Головченко, Валентина Кононцева, Євген Береза, Валентин Швиденко, Олександр Сокуренко, Іван Черненко, Іван Семененко, Анатолій Кліщ, Віктор Мокренко, Людмила Йосипова, Любов Головньова, Володимир Локтєв.

Звання “Заслужений діяч мистецтв України” були удостоєні диригенти Леонід Трофименко та Олександр Дяченко. Директор-розпорядник хору Зиновій Юрович, співаки Леонід Коваль, Валентин Луценко, Григорій Добжанський, Микола Плашкевич, Іван Супрун, Василь Матющенко, Діана Матющенко отримали звання “Заслужений працівник культури України”.

За десятки роки існування репертуар хору поповнився сотнями кращих ліричних, епічних, обрядових, побутових народних пісень, а також творами сучасних українських композиторів. Кожна пісня або вокально-хореографічна композиція розповідає про історію і народну культуру України. На сцені оживають барвисті картинки з минулого: козаки вирушають у похід, чумаки з ярмарку, хороводи хлопців та дівчат у ніч на Івана Купала та на зелені свята. І глядачі поринають в атмосферу істинно народного життя.

Знаний і шанований колектив під началом нового головного хормейстера Володимира Федаса відкрив подальшу сторінку свого художнього життя. Нині в Черкаському хорі працює понад 70 осіб – артисти хорової та балетної груп, оркестранти. На кожній репетиції митці настійливо відточують виконавську майстерність, готуються до філармонічних концертів та гастрольних виступів. Адже найбільша нагорода для них − це щирі посмішки та гучні оплески глядачів, які потребують наполегливої роботи.

Черкаський академічний заслужений український народний хор – це цілий світ, сповнений різнобарвними кольорами музики, співу, запального танцю. Його співаки і танцюристи разом із художнім керівником Володимиром Федасом, очільником оркестрової групи заслуженим артистом України Олексієм Колесником, балетмейстером Анастасією Огірчук підготували нові концертні програми, позначені високою майстерністю, відданістю мистецтву, втіленням народних українських традицій.

 

Поділитись