Борис Блох – фортепіано

Загальна інформація

Борис Емільович Блох — видатний піаніст і диригент, викладач, художній керівник Одеського національного академічного театру опери та балету, з 1985 року — професор Університету Мистецтв «Folkwang»(Essen — Duisburg).

Народився в місті Одеса. Закінчив Одеську спеціальну музичну школу ім. П. С. Столярського. У період з 1968 року навчався у Московській державній консерваторії ім. П. И. Чайковського, яку закінчив у 1973 році.

Лауреат багатьох міжнародних конкурсів, серед яких конкурс молодих виконавців у Нью-Йорку (І місце, 1976 рік) та Міжнародний конкурс ім. Ф. Бузоні у Больцано (І премія — Grand Prix Busoni, 1978 рік).

Після закінчення консерваторії й переїзду в 1974 році до США, піаніст приймає участь у Міжнародних Прослуховуваннях концертної агенції “Young Concert Artists”[en], де він отримує перше місце. Після цієї перемоги піаніст розпочинає активну концертну діяльність: успішні дебютні виступи у Лос-Анджелесі та Нью-Йорку принесли Борису Блоху широке визнання. Музичні критики порівнювали молодого виконавця з такими піаністами як Володимир Горовиць та Симон Барер.

У 1976 році Володомир Горовиць, прослухавши у виконані Бориса Блоха твори Р. Шумана, Ф. Ліста, Ф. Шопена, С. Рахманінова, високо оцінив талант і майстерність молодого музиканта. У 1977 році інший великий піаніст сучасності Артур Рубінштейннагородив артиста срібною медаллю Міжнародного конкурсу свого імені[en] в Тель-Авіві. У 1978 році талановитий піаніст здобув перемогу на Міжнародному конкурсі ім. Ф. Бузоні у Больцано, де він отримав премію Ф. Бузоні (І премія).

Відразу ж після того Борис Блох розпочинає активну концертну діяльність у різних країнах світу, з великим успіхом виступає у найкращих залах Європи та США. Як соліст він виступає з провідними симфонічними оркестрами Німеччини, США, Італії, Австрії, Румунії, Канади; співпрацює з такими видатними диригентами як Л. Мазель, К. Кондрашин, Г. Граф, М. Плассон, Ю. Аронович, К. Ешенбах, А. Фішер, Д. Зінман, О. Лазарєв, Ф. Глущенко, О. Дмитрієв та іншими.

Борис Блох — частий гість на міжнародних музичних фестивалях, серед яких Зальцбурзький (Австрія) і Берлінський (Німеччина), Люцернський[en] (Швейцарія) і Фламандський (Бельгія), Рурський фестиваль фортепіанної музики, «Каринтійське літо» в Оссіах, Моцартівський фестиваль у Сальсомаджоре-Терме, Фестиваль фортепіанних раритетів у Хузумі, Літній фестиваль у Варні, Фортепіанний фестиваль «Російська школа» у Фрейбурзі, Музичний фестиваль Рейнгау, 1-й Фортепіанний фестиваль імені Ф. Бузоні у Больцано, Фестиваль у Сантандері й Європейська ніч Ф. Ліста у Веймарі, а також на фестивалях Стрези, Стамбула, Бергамо-Брешії, Шопенівских фестивалях у польських Душниках і чеському Марієнбаді. Борис Блох також брав участь у таких заходах, як: Македонське «Охридське літо», «Міжнародні музичні тижні» у Софії, «Видатні інтерпретатори» у Болоньї, камерна музика у Савонлінні, та «Видатні учні Дмитра Башкірова» у Санкт-Петербурзі, Москві та Ов’єдо.

У 1989 році за видатний внесок у розвиток міжнародної Лістіани Борису Блоху була присвоєна золота медаль міжнародного Лістовського товариства у Відні. У 1990 році Товариство Ф. Ліста у Будапешті нагородило його «Grand Prix du Disque List» за найкращий запис року, а у 2012 році це ж товариство відзначило Почесним призом його новітній запис творів Ф. Ліста. Маестро Борис Блох вважається одним з найоригінальніших сучасних інтерпретаторів творчості цього великого романтика. Деякі записи Бориса Емільвича на компакт-дисках вважаються еталонними, зокрема, оперні парафрази Ф. Ліста, що отримали, як вже зазначалось, Міжнародний Гран-прі у категорії «Записи музики Ф. Ліста».

У 1997 році Громадське Російське Телебачення (ОРТ) показало півгодинний фільм-портрет про Бориса Блоха, а у 1998 році відбувся його ювілейний концерт у Московській державній консерваторії імені П. І. Чайковського у зв’язку з 25-річчям творчої діяльності.

У сезонах 2000—2001 рр. та 2001—2002 рр. Борис Блох виступав у залі Берлінської філармонії, у концертному залі Л. ван Бетховена у Бонні, на Рурському фортепіанному фестивалі (Німеччина) і на фестивалі «Коринтійське літо» (Австрія), на Вердіївських урочистостях у Театро Реджіо у Пармі, концертах міжнародної академії «Моцартеум» у Зальцбурзі, у рамках Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця у Києві, з ювілейними концертами в Одеській філармонії, з Лістовською програмою у Веймарі та ін..

А його запис фортепіанних творів Модеста Мусоргського був відзначений призом Excellence Disque.

Борис Блох відомий і як диригент. Любов до опери виникла ще у ранньому дитинстві, згодом у нього з’явилось велике бажання реалізуватись як диригент-постановник оперних вистав.

Борис Емільович розповідає: «Те, що музичний театр був моєю пристрастю, знав і відчував завжди, але спочатку обдумував можливість стати оперним режисером, їздив до Ленінграду, спілкувався з Яном Фрідом, постановником популярних музичних фільмів, планував вчитися у нього в Ленінградському державному інституті театру, музики і кінематографії. Тільки з 1991 року почалося моє диригентське навчання. У 1993 році я був запрошений на посаду музичного керівника Одеського державного академічного театру опери та балету, працював на цій посаді з 1993 по 1995 рік» [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://dumskaya.net/news/ot-royaliny-do-opernoj-sceny-boris-bloh-ob-opasn-049431/

Саме завдяки Борису Блоху в 1994 році відбулися перші гастролі оперної трупи театру до Італії: у Генуезькому театрі Карло Феліче була поставлена опера «Орлеанська Діва» П. І. Чайковського (диригент-постановник Борис Блох, режисер-постановник Ірина Молостова, художник-постановник Наталія Бевзенко-Зінкіна). На великому музичному фестивалі у місті Перуджі було виконано ораторію «Христос на Масляній Горі» Л. ван Бетховена у місті Терні та відбувся симфонічний концерт з творів М. І. Мусоргського. На гастролях театру в Брюсселі та Піреї Борис Блох диригував оперою М. І. Мусоргського «Борис Годунов».

У Одесі ним були здійснені нові постановки «Орлеанської Діви» П. І. Чайковського (режисер — народна артистка України, професор Ірина Молостова), «Алеко» С. В. Рахманінова, «Моцарта і Сальєрі» М. А. Римського-Корсакова, «Сільської честі» П. Масканьї, а також відновлення оригінальної версії «Бориса Годунова» М. І. Мусоргського, створеної Ігорем Шавруком спільно з режисером Артуром Почаківським.

Борис Блох виступає як диригент в Італії (оркестр «Артуро Тосканіні» у Пармі), в Австрії, Німеччині, Росії, Україні та багатьох інших країнах. У його диригентському репертуарі всі опери П. І. Чайковського, С. В. Рахманінова, М. І. Мусоргського, а також багато творів В. А. Моцарта, Л. ван Бетховена, Й. Брамса, Дж. Верді, Дж. Пуччіні, С. В. Рахманінова та ін..

Поділитись