Соломія Івахів – скрипка (США)

Загальна інформація

Українська скрипалька Соломія Івахів впевнено завойовує прихильність слухачів у концертних залах Європи, Азії та Північної Америки. Mузичні критики відзначають її високу технічну майстерність у поєднанні з винятковою музикальністю виконання. Натхненна гра Соломії захоплює насиченим багатством кольорів, глибиною інтерпретації, елегантністю та художньою вишуканістю.

Скрипалька відома як солістка і виконавиця камерної музики. Її концерти транслюють Американське національне суспільне радіо та радіо «Голос Америки», Українське національним радіо та телебачення, Kитайське та Японське телебаченням.

Cкрипалька виступала на сцені славнозвісних Карнеґі-холу, Меркін-Голу, Філд-Куртіс-Голу, Пікман-Голу та ін. Соло артистка грала з симфонічними окрестрами: Чарльстонським, Нокс-Ґалесбурзьким, Південної Юти, Лове Меріон у США. У її рідній Україні вона виступала з Національним оркестром, Академічним симфонічним оркестром Львівської філармонії, камерними оркестрами “Віртуози Львова” та “Київська камерата”. У Китаї — з Хунанським симфонічним оркестром.

Скрипалька співпрацює з видатними музикантами сучасності: Ґарі Ґрафман, Роберто Діаз, Пітер Вайлі, Ґіл Каліш, Люсі Шелтон, Стівен Ізерліс й учасниками Ґварнері та Емерсон Квартетів та ін.

Уже 7 років Соломія Івахів є артистичним директором Музичної серії Українського інституту Америки у Нью-Йорку. Вона послiдовно ознайомлює аудиторії з видaтними твopaми тa найкращими викoнавцями України, Америки, Європи.

Соломія активно популяризує сучасну музику. У своєму репертуарі вона має твори, написані спеціально для неї, зокрема, скрипковий концерт американського композитора Ілая Маршалла.

У 2016 р. у світ вийшов, записаний компанією NAXOS of America та фірмою Labor Records, компакт-диск скрипальки Соломії Івахів у супроводі піаністки Ангеліни Ґаделії “Шлях до Свободи — 100 років українськoї нової класичнoї музики”. Проект увійшов у п’ятірку найцікавіших нових альбомів на iTunes й одержав срібну нагороду від міжнародного конкурсу Global Music Awards. Запис здійснювався у престижній Академії мистецтв і літератури в Нью-Йорку з продюсеркою Джуді Шерман, п’ятиразово удостоєної премії Ґреммі. У нього ввійшли твори Бориса Лятошинського, Віктора Косенка, Мирослава Скорика, Івана Карабиця, Валентина Сильвестрова, Євгена Станковича, Богдана Кривопуста й Олександра Щетинського, більшість із яких записано вперше професійно.

Цей проєкт — хроніка розвитку різножанрової української постмодерністської, неоромантичної, експресіоністично-модерністської та неофольклористичної творчості, які виникли та професійно розвивалися, незважаючи на тотальні заборони та бездержавний статус України. Ряд композицій диску були написані спеціально для Соломії Івахів. Зокрема “Дотик Ангела” Євгена Станковича Соломія вперше виконала у Карнеґі-Холі (США) на святкуванні 25-річчя Музичної серії Українського інституту Америки (листопад 2013 р.). Твір був видрукуваний американським видавництвом “Hal Leonard” і позитивно оцінений журналом “Струни” (“Strings”).

Прем’єра ще одного твору — “Епізод з життя поета” Олександра Щетинського відбулася в Меркін-Холі (США) на святкуванні 200-ліття Тараса Шевченка.
Презентація диску з концертним виконанням творів відбулася у Кембриджі, Нью-Йорку, Вашингтоні, Денвері.

Соломія Івахів також активно передає свій музичний досвід. Вона є професором музики (скрипка й альт) і завідувачем струнного відділу в Університеті Коннектикуту (США). Викладає для студентів у Консерваторії Лонджі у Бостоні, Університеті Огайо. Постійно проводить майстер-класи у багатьох вищих музичних закладах Північної Америки, Китаю та України.

Свої перші музичні кроки скрипалька зробила в Україні під керівництвом професорки Орести Когут тa викладача Юрія Гольди у Львівській спеціальній музичній школі ім. Соломії Крушельницької, яку закінчила із золотою медаллю в 1997 р. Пізніше навчалася у Музичній академії ім. М.В. Лисенка у Львові (клас професорки Орести Когут), і була нагороджена стипендією Президента України тa дипломом із відзнакою.

У 17-річному віці Соломія, пройшовши конкурсний відбір серед 160 претендентів із різних країн світу, стaла студенткою всесвітньо відомого Музичного інституту ім. Куртіс (Філадельфія), де навчалася у видатних виконавців Джозефа Сільверстайна, Памели Френк і Рафаеля Друяна. Соломія була першою українкою, що за 80-річну історію Інституту виграла позицію концертмейстера симфонічного оркестру Музичного інституту ім. Куртіс, а при закінченні навчання в 2003 р. була нагороджена золотою медаллю ім. Фріца Крeйслера. Не зупиняючись на досягненому та прoдовжуючи концертнy дiяльнicть, в 2010 р. Соломія здобула під керівництвом Памели Френк, Ані Кавафіан і Філіпа Сетцера докторський ступiнь у галузі музики в Університеті Стоні Брук (Нью-Йорк).

Поділитись