Ларс Андерс Томтер – альт

Загальна інформація

Ларс Андерс Томтер – один з найвидатніших альтистів сьогодення. «Північний гігант альта» (видання «The Strad») народився в Гамарі, Норвегія. У віці 8 років він почав брати уроки гри на скрипці, а також на альті. Обидва інструменти він опановував під керівництвом професора Лейфа Йоргенсена в Норвезькій музичній академії Осло та Норвезькій державній консерваторії. Далі він продовжив навчання в Макса Ростала та Шандора Вега. В 1984 році на Міжнародному конкурсі альтистів в Будапешті його було нагороджено спеціальним призом за інтерпретацію Концерту для альта Бартока, а в 1986 році він став переможцем Міжнародного конкурсу ім. Моріса Вьє в Ліллі.

Концертні сезони 2008/2009 та 2009/2010 були відзначені світовими прем’єрами чотирьох концертів, написаних для Ларса Андерса Томтера. В липні 2008 року відбулась світова прем’єра Концерту для альта Рагнара Сьодерлінда, а в жовтні того ж року Ларс Андерс Томтер виконав світову прем’єру нового альтового концерту, написаного відомим естонським композитором Ерккі-Свеном Тюйром. Концерт Тюйра під назвою «Illuminatio» є спільним замовленням Симфонічного оркестру Південної Ютландії (Данія), Національного симфонічного оркестру Естонії, Симфонічного оркестру радіо Північної Німеччини в Ганновері та Національного оркестру Лілля за підтримки Ради з питань мистецтв Норвегії Norsk Kulturråd . В червні 2009 року відбулась прем’єра нового твору для альта та струнного оркестру Рольфа Волліна в рамках Фестивалю камерної музики в м. Рісьор (Норвегія), а в листопаді 2009 року в концертному залі «Фінляндія» в Гельсінкі Ларс Андерс Томтер виконав прем’єру Подвійного концерту для скрипки та альта Андерса Еліассона.

Міжнародна сольна кар’єра Ларса Андерса Томтера розпочалась в сезоні 1987/1988 рр., коли він здійснив гастрольні турне в США та Німеччині з престижним Норвезьким камерним оркестром ї під керівництвом Айони Браун. Починаючи з цього моменту, його сольні виступи в залах Європи та США, серед яких концертний зал «Мюзікферайн» у Відні, Карнегі-хол в Нью-Йорку, Вігмор-хол в Лондоні, Концертхаус в Берліні та Кельнська філармонія завжди відзначені найвищими оцінками публіки та критиків.

Ларс Андерс Томтер виступав з такими оркестрами, як Симфонічний оркестр Бі-Бі-Сі, Шотландський симфонічний оркестр Бі-Бі-Сі, Королівський філармонійний оркестр, Академія Св. Мартіна в полях, Симфонічний оркестр Бірмінгема, Симфонічний оркестр Франкфуртського радіо, Симфонічний оркестр радіо Північної Німеччини в Ганновері, Гюрценіх-оркестр в Кельні, Будапештський фестивальний оркестр, Угорський національний філармонійний оркестр, Чеський філармонійний оркестр, Симфонічний оркестр KBS, Філармонійний оркестр Нідерландського радіо, Симфонічний оркестр Шведського радіо, Філармонійний оркестр Осло, Філармонійний оркестр Бергена та Національний симфонічний оркестр Датського радіо. Серед диригентів, з якими співпрацював Ларс Андерс Томтер: Марк Альбрехт, Володимир Ашкеназі, Сільвіан Камберлінг, Денніс Рассел Девіс, Оларі Ельтс, Даніель Гатті, Манфред Хонек, Ейвінд Гулберг Йєнсен, Юха Кангас, Кшиштоф Пендерецький, Окко Каму, Арвід Янсонс, Дмитро Китаєнко, Кен-Ітіро Кобаясі, Ервін Лукач, Нелло Санті, Юкка-Пекка Сарасте, Ульф Шимер, Юн Стургордс, Ян Паскаль Тортельє, Мухай Тан та Ганс Вонк. Ларс Андерс Томтер часто бере участь в проектах камерної музики із всесвітньо відомими музикантами.

Він є частим гостем на важливих фестивалях, таких як Променадні концерти Бі-Бі-Сі (BBC Proms), Фестиваль камерної музики в Локкенхаусі, Музичний фестиваль в Бад-Кіссінгені, фестиваль «Дні музики» в Мондзеє, Музичний фестиваль землі Шлезвіг-Гольштейн, Фестиваль «Мистецтво Штирії», Фестиваль Вербьє та численні фестивалі в Скандинавії. Він є художнім керівником Фестивалю камерної музики в Рісьорі (Норвегія). Його обширний репертуар включає всі основні сучасні твори, він записував диски з такими лейблами, як Simax, Naxos, Virgin Classics, NMC, Somm та Chandos.

Ларс Андерс Томтер обіймає посаду професора в Норвезькій державній музичній академії, його учні – це найталановитіші виконавці-струнники. Він грає на альті роботи майстра Гаспаро да Сало.

Дивіться також: http://www.philharmonia.lviv.ua/press/media-20171014-2039/?setlang=ua

Поділитись