Хор «Надсяння» Львівського регіонального суспільно-культурного товариства «Надсяння»

Загальна інформація

Львівське регіональне суспільно-культурне товариство «Надсяння» засноване 10 листопада 1989 року і майже одночасно заснований хор «Надсяння» за ініціативою та під орудою доцента Львівської державної консерваторії ім. М. В. Лисенка – Юліана Балуха.

Пропозиція створення хору була підтримана товариством «Надсяння» та його головою п. Володимиром Середою і п. Любомирою Яросевич доцентом Львівської державної консерваторії ім. М. В. Лисенка. Мета діяльності хору – продовжити кращі співочі, народні та духовні традиції нашого краю, зберегти пам’ять і любов до рідного краю.

В наступному році вже нараховувалось понад 60 учасників хору. Про це свідчать світлини на одному з перших концертів до роковин Т.Г. Шевченка в приміщенні Народного Руху України. Перша «Маланка» за участі хору відбулось 1991 року в приміщенні будинку архітектора. Традиції засівання, колядки, щедрівки, народні пісні, де приймали участь всі учасники товариства, справили незабутні враження. В подальшому святкування «Маланки» проводились в приміщенні Політехнічного інституту де в центрі уваги завжди був хор «Надсяння». Старостою хором протягом всієї діяльності нашого колективу була старша із сестер Байко, п. Зеновія. Треба відзначити велику творчу співпрацю колективу хору «Надсяння» з нар. арт. України Ст. Степаном, з нар. арт. України В. Ігнатюком, нар. арт. України М. Галій, нар. арт. України сестрами Байко, засл. арт.України І. Заводською. Протягом всього періоду діяльності хору «Надсяння» під орудою Юліана Балуха було дано понад 70 концертів.

У репертуар колективу входили авторські твори українських композиторів М. Вербицького, М. Копка, М. Лисенка, К. Стеценка, Д. Січинського, Є. Козака, А. Кос-Анатольського та інших; обробки народних пісень, стрілецькі пісні, пісні УПА, духовні твори. Концертні поїздки, організація транспортних засобів та вироблення необхідних документів для цих заходів – все це реалізовувалися власними силами, активними учасниками хору «Надсяння». Серед таких активістів потрібно назвати п. Т. Чуму, п. І. Глубіша, п. А. Гинду, п. Р. Дацко та інших. В силу певних обставин діяльність хору на деякий час призупинилась, а у 2009 році серед учасників концерту до 20-річчя СКТ «Надсяння» виступила лише жіноча група хору. Поступово за участю Юліана Балуха та молодого диригента Ганни Гарди кількість хористів збільшується, але це вже «діти і онуки» хористів першого скликання.

Хор знову бере участь у відзначенні визначних дат, у святкуванні Дня матері, бере участь у фестивалі «Пісні незабутого краю» – святі вихідців з Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини та Лемківщини, які зберегли пам’ять і любов до рідного краю та відобразили це у автентичній музиці і народному танці. З 2013-2018 року оруду хору перебрав заслужений працівник культури України Володимир Гнідь. За короткий час хор знову набув виразного звучання, продовжив виступи на рідних землях, поповнив репертуар творами М. Вербицького, С. Людкевича, Й. Кишакевича, літургією Я. Яциневича тощо. З червня 2018 року хор під керівництвом Володимира Пасічника – композитора, кандидата мистецтвознавства.

Поділитись