Франк Стадлер – скрипка (Австрія)

Загальна інформація

Франк Стадлер розпочав вчитися грати на скрипці у 5-річному віці. Після закінчення Університету Моцартеум у Зальцбурзі з відзнакою він став асистентом свого колишнього педагога Гельмута Зеєтмайра. Також займається з Руджеро Річчі та бере участь у майстер-класах Томаса Брендіса, Франка Гуллі, Іврі Гітліса.

У 1993 році заснував «Stadler Quartett», з яким концертував по всьому світі. В 2010-му «Стадлерквартет» випустив CD-диск із записами творів Гельмута Ляхенмана на лейблі «Neos», що був відзначений призом «Pasticcio» австрійської радіостанції ORF. Видання «Neue Zürcher Zeitung» наводить слова композитора про інтерпретацію: «Все, що пробуджує, зацікавлює публіку і дає задоволення автору». В 2012 році був записаний CD-диск із творів Фрідріха Церхи.

З 1999-го Франк Стадлер — концертмейстер оркестру Моцартеум у Зальцбурзі, часто виступає як і соліст. Його концертний запис «Гафнер серенади» В.А. Моцарта з диригентом Юбером Суданом був виданий окремим CD-диском, а «Кончертоне» В.А. Моцарта з диригентом Франсом Брюґеном доступний на DVD. Із 2004 року Стадлер тісно співпрацює з Айвором Болтоном, головним диригентом Оркестру Моцартеум. Під керівництвом А. Болтона Франк виконував партію соло у скрипкових творах Баха, Мендельсона, Моцарта і Штрауса у залі «Концертгебау» в Амстердамі. У 2003-му Франк Стадлер на фестивалі «Варшавська осінь» виконав концерт для скрипки, який написав для нього Богуслав Шеффер.

В 1998-2004 роках був арт-директором «oenm» (Австрійського ансамблю сучасної музики) у Зальцбурзі.

В 2009-му ORF транслювала «на живо» виконання Стадлером шести сонат та партит Й.С. Баха. Також він разом із португальським піаністом Луісом Маґалейнсом записав скрипкові сонати Ф. Шуберта, Р. Шумана, Л. Яначека, які видав лейбл «Two Pianists» у квітні 2011-го.

Стадлер виступав як соліст в «Мюзікферайн» Відня разом із «Тонкюнстлер оркестром» та всесвітньовідомим піаністом Робертом Левіном, а також із віолончелістом Жаном Гієном Керасом виконував твори В.А. Моцарта у прямому радіоефірі «Тиждень Моцарта в Зальцбурзі».

Багаторічна співпраця із композитором та виконавцем на інструменті уд Хоссамом Махмудом з Каїра призвела до створення товариства «WØD (west-eastern Divan)», мета якого — показ взаємозв’язку музики та літератури Сходу та Заходу.

Поділитись