Джанна Фратта – дириґентка (Італія) - Львівська національна філармонія

Джанна Фратта – дириґентка (Італія)

Загальна інформація

Джанна Фратта відчула своє покликання стати дириґенткою у віці дев’яти років, коли вперше почула симфонічний оркестр у живому концерті. З цього моменту вона планувала все своє навчання так, щоб досягти цієї мети.

Отримала академічну освіту (дипломи з відзнакою «cum laude») за спеціальностями фортепіано, композиція та дириґування в Державній музичній консерваторії ім. “Н. Пічіні ” (Барі) та згодом почесний диплом Академії Кіджани (м. Сієна). З цієї нагоди, її професор, дириґент Юрій Ахронович сказав пресі: “я ще не зустрічав диригента такого молодого і вже такого обдарованого серцем і рукою”. Окрім музичної, вона також отримала вищу юридичну освіту.

Джанна розпочала свою музичну кар’єру як піаністка, вигравши багато міжнародних конкурсів та виступаючи по всьому світу (Італія, Німеччина, Франція, Великобританія, Іспанія, Індія, Північна та Південна Корея, Ізраїль, США, Аргентина, Бразилія, Уругвай та інші). Серед найважливіших сцен варто назвати «Карнегі-Холл» у Нью-Йорку, Театр «Колісео» в Буенос-Айресі, Сеул «Арт Центр», Театр «Сан-Педро» в Сан-Паулу в Бразилії, Зал ім. Верді в Мілані, Зал ім. Сметани в Празі.

Її дириґентський дебют відбувся у 1998 році виставою балету Стравінського “Пульчінелла”. З тих пір Джанна регулярно диригує як симфонічним, так і оперним репертуаром з такими оркестрами, як Симфонічний оркестр Макао, Капелла Істрополітана Братислави, Оркестр Мімесіс Флоренції, “Нуова Скарлатті” Неаполя, Лондонський оркестр Королівської академії, Оркестр Грінсборо, Регіональний оркестр Тоскани, Оркестр «Іль-де-Франс», Оркестр Суншин в Сеулі, Оркестр Белградської опери, Оркестр Оперного театру Тирани, Прем’єр-філармонія Оркестр Сеулу, Філармонічний оркестр Монтевідео, Оркестр ім. Тосканіні з Парми, оркестр Північночеської філармонії Тепліце, Оркестр фестивалю в Софії, Оркестр Нової Філармонії, оркестр Безансон Франс-Конте та багато інших.

Варто зазначити, що для багатьох престижних колективів, таких як Berliner Symphoniker, Оркестр del Teatro dell’Opera Риму, Оркестр del Teatro Petruzzelli Барі, Оркестр Internazionale d’Italia на фестивалі della Valle d’Itria, Джанна Фратта була першою жінкою-дириґентом за всю їхню попередню історію.

Широкий симфонічний репертуар Джанні сягає від Вівальді до сучасників. Серед опер, які вона диригувала, – “Сільська честь”, “Паяци”, “Еліксир кохання”, “Кармен”, “Ріґолетто”, “Травіата”, “Аїда”, “Фальстаф”, “Трубадур”, “Сестра Анжеліка”, “Джанні Скікі”, “Мадам Батерфляй”, “Турандот”, “Чарівна флейта” та багато інших.

Вона співпрацювала з такими відомими митцями як Мірела Френі, Ренато Брусон, Карла Фраччі, Райна Кабаянванська, Чечілія Гасдія, Кло Ансліп, Паоло Коні, Даніеле Аббадо, Франсуа Тіольє, Валентина Ігошина.

У січні 2006 року вона дириґувала оперою Умберто Джордано “Король”, яка отримала дуже схвальні відгуки у відомому італійському музичному журналі “Opera”. З цього виступу італійський видавець «Бонджованні» випустив світову прем’єру на DVD. Вона також записувала для “N&A”, “Velut Luna”, «Будапешт лаїв» та «Amadeus» як піаністка, так і дириґентка. В березні 2022 року має вийти компакт-диск «SONY CLASSIC» із записами камерної музики в дуеті зі скрипалькою Ксенією Мілас.

Як дириґентка, вона веде активну творчу діяльність по всьому світі, виступаючи з концертами у Лондоні, Сіднеї, Тель-Авіві, Стамбулі, Стокгольмі, Вільнюсі, Римі, Мілані, Брюсселі, Антібі, Безансоні, Тирані, Будапешті, Хайфі, Мумбаї, Калькутті, Сеулі, тощо.

Вона вчилася і співпрацювала з такими великими дириґентами, як Д. Ренцетті, Б. Бартолетті, Ю. Ахронович, П. Беллуджі, які свого часу писали про неї: «… її незвична музикальність поєднана із залізною дисципліною, її яскравий темперамент з вишуканою диригентською технікою сповнюють нас надією на її блискуче диригентське майбутнє”.

Окрім виконавської кар’єри, Джанна є професором композиції в державній музичній консерваторії ім. “У. Джордано» (Фоджа), професором Сеульського університету «Суншин», та регулярно проводить лекції й майстер-класи у багатьох університетах світу.

За визначну міжнародну культурно-освітницьку діяльність, 7 березня 2009 року Президент Італійської Республіки Джорджо Наполітано нагородив її почесним титулом «Лицар Італійської Республіки».

Поділитись