Академічний симфонічний оркестр «ІNSO-Львів» (International Symphony Orchestra) Львівської національної філармонії заснований в 1998 році.
«Стаття культурного українського експорту – оркестр «INSO-Львів», – Олексій Коган, український джазмен, радіожурналіст, телеведучий, продюсер і арт-директор центру Jazz in Kyiv, творчий куратор Leopolis Jazz Fest.
«…оркестр, що складається з молодих, мотивованих та допитливих музикантів…», – Ліза Батіашвілі, скрипалька,
«Ентузіазм, відданість та професіональний підхід музикантів надзвичайно вразили мене», – Сер Дірк Броссе, диригент, композитор
«…Оркестр «INSO-Львів» є чимось особливим: він поєднує в собі високу професійну етику та молодіжний дух!» – Олександр Земцов, альтист, диригент
«ІNSO-Львів» (International Symphony Orchestra) є справді одним із найкращих виразників того, що український культурний продукт вартий світового експорту і це з року у рік засвідчує його співпраця із всесвітньо відомими музикантами та диригентами. Якість музики – визначальний фактор, який спеціалізує його та, зрештою, надає гнучкості у виборі репертуару – класика, джаз, опера, мюзикли, популярна музики. Варто згадати, що солістами в концертних програмах «INSO-Львів» виступали Франсуа Лельо, Ліза Батіашвілі, Вольфганг Емануель Шмідт, Олександр Земцов, Сергій Накаряков, Отто Заутер, Валерій Соколов, Вадим Неселовський, Сімон Трпчеський, Клод Делангль, Андрій Бєлов, Алессандро Сафіна, Марія Прінц, Філіпп Пєрло, Ілля Груберт, Алан Берн, Лорен Скламберг, Леопольд Козловський та багато інших. Серед запрошених диригентів, з якими оркестр пов’язує плідна та успішна співпраця, – Георг Кугі, Сер Дірк Броссе, Кшиштоф Пендерецький, Раймонд Янссен, Сімон Камартін, Оксана Линів, Райнгард Зеєгафер, Фахраддін Керімов, Стівен Дікрен, Анна Скрильова, Ніколас Паск’є, Далія Стасевська, Крістіан Шуман, Пол Манн, Ярослав Шемет та інші.
Географія гастрольної діяльності оркестру включає не лише країни Європи. «ІNSO-Львів» з успіхом виступав на сценах Китаю, Колумбії та Єгипту.
CD оркестру відзначені нагородами Radio Swiss Classic. В червні 2017 року французька продакшн-компанія Paramax Films зняла фільм з виступом «INSO-Львів» на Міжнародному фестивалі Alfa Jazz Fest за участю зіркового тріо Авішая Коена. Трансляція фільму відбувається на телеканалі Mezzo Classic – Jazz TV. В 2018 році оркестр виступив на головній сцені Leopolis Jazz Fest із всесвітньо відомим басистом Ларсом Даніельссоном та його квартетом Liberetto III Group. В 2020 році оркестр в списку хедлайнерів 10-го ювілейного Leopolis Jazz Fest в програмі «Richard Galliano & Lars Danielsson Meet “INSO-Lviv” Symphony Orchestra».
В 2017 році оркестр започаткував плідну співпрацю з британським лейблом Toccata Classics. До 80-річчя Маестро Мирослава Скорика здійснено запис повного циклу «24 Каприси для великого симфонічного оркестру. Н. Паганіні – М. Скорик»; реліз диску під назвою «Paganini by Arrangement» відбувся восени 2018 року і він відразу потрапив до рейтингу «Records Review» BBC Radio 3. Оркестром було здійснено запис світових прем’єр двох творів угорського композитора єврейського походження Пала Германна.
Насамперед це – високопрофесійний оркестр. Його визнання підтверджують запрошення до участі в якості базового оркестру на міжнародних фестивалях, урочистих подіях та конкурсах: Міжнародному фестивалі класичної музики LvivMozArt (Львів), Leopolis Jazz Fest (Львів), Altmark Festspiele (Німеччина), Міжнародному конкурсі ім. Йоганнеса Брамса в м. Перчах (Австрія), Фестивалі «Українська весна» (м. Познань, Польща). З 2017 року оркестр бере участь в концертних турах Нідерландами під керівництвом диригента Раймонда Янссена, засновника та директора агенції Cadenza European Art Productions. В 2019 році оркестр взяв участь в історичній постановці опери «Аїда» Дж. Верді біля підніжжя Храму цариці-фараона Хатшепсут (Луксор, Єгипет) під керівництвом Оксани Линів.
«INSO-Львів» не обмежується роллю академічного симфонічного оркестру. Це – перед усім оркестр, який ретранслює собою ідею миру. У своїх проектах впроваджує ключову місію – культурну дипломатію – завдяки об’єднуючій силі музики. В березні 2014 року оркестр ініціював та провів всеукраїнську культурну акцію «Спільне Повітря», що об’єднала провідні оркестри України, які одночасно виконали «Оду до радості» Людвіга Ван Бетховена в найбільших аеропортах України (Київ, Одеса, Донецьк, Харків, Дніпропетровськ, Львів) на знак єдності країни та відзначення підписання політичної частини угоди про Асоціацію з ЄС. В 2015 році «INSO-Львів» організував масштабну музичну подію «БАХ Маратон – Ready. Steady BACH!», що об’єднала понад 600 музикантів з різних країн світу, встановивши рекорд України в номінації «Масові заходи» за найтриваліше живе виконання музики Й.С. Баха в Україні.
Музичні проекти оркестру під гаслом «Класика заради Миру» – послідовні та щорічні. Один з яких з резонансом відбувся в Києві 15 листопада 2015 року за участю всесвітньо відомого диригента та композитора, головного диригента світового концертного туру «Зоряні війни» Сера Дірка Броссе. У співпраці з австрійським диригентом Георгом Кугі оркестр щороку виконує концертні програми з серії «Симфонічні перлини Відня», «Музика Дунайського простору», «Академія оркестру «INSO-Львів».
Не варто оминати активну волонтерську, благодійну та просвітницьку діяльність оркестру. В червні 2017 р. було здійснено загальноукраїнський тур «Музика Свободи. Джаз-імпровізація Вадима Неселовського» в рамках проекту «Схід і Захід Разом», який мав не меті зміцнити музичні та дружні зв’язки між сходом та заходом України і вкотре довести, що ми, українці, – єдині в нашому прагненні до свободи та миру! За активну допомогу українським військовим в 2017 році оркестр в особі Голови Правління Пришляк Іоланти Юріївни був нагороджений медаллю «За волонтерську діяльність» та орденом «Бойовий волонтер України».
«INSO-Львів» – це яскрава, мистецька палітра емоцій, якими музиканти діляться зі своїми слухачами, втілюючи одночасно творчу, культурно дипломатичну і просвітницьку місію.
Художній керівник оркестру – народний артист України, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, академік Академії мистецтв України, професор, кандидат мистецтвознавства, Герой України – Мирослав СКОРИК.
З 2007 року Головою Правління оркестру та ідейним натхненником багатьох проектів і програм є Іоланта Пришляк.