Академічний камерний оркестр «Віртуози Львова»

Загальна інформація

Створений у 1994 році, Камерний оркестр «Віртуози Львова» за короткий час став одним з найелітарніших колективів України, що успішно здійснює культурно-просвітницьку місію та став справжньою «візитівкою» старовинного Львова та його багатої культурної традиції. Оркестр достойно представляє нашу державу в престижних концертних залах світу. Географія гастролей, окрім європейських країн, досягла також Південної та Центральної Америки.

«Віртуози Львова» вирізняються серед багатьох колективів не лише своєю манерою гри – витонченою, рафінованою, повнозвучною. Водночас глибоко емоційною і раціонально продуманою у кожній деталі. Важливою передумовою видатних здобутків оркестру стала також цікава стратегія діяльності та укладання програм. Професійні музиканти – учасники оркестру постійно знаходяться у пошуку оригінальних концепцій, які одного вечора представляють музичну традицію Львова, іншого– знайомлять з новинками тієї чи іншої європейської школи, відроджують одне з забутих імен або знаходять нестандартні теми, котрі об’єднують всю програму.

Засновником, незмінним художнім керівником і продюсером оркестру є Сергій Бурко – заслужений діяч мистецтв України, народний артист України, відомий в Україні та за її межами музичний діяч та організатор багатьох мистецьких проектів.

Концертмейстер, керівник – заслужений артист України Володимир Дуда, музикант з великим досвідом, чудовий інтерпретатор сучасної та класичної музики, учасник багатьох європейських оркестрів та фестивалів.

Музичний консультант оркестру – видатний диригент, народний артист України, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, професор Юрій Луців.

За час свого існування оркестр дав понад 1500 концертів, з великим успіхом виступав не лише у всіх куточках України, вважаючи своїм основним завданням виховання українського слухача, але й в багатьох країнах світу: Польщі, Німеччині, Швейцарії, Словаччині, Бельгії, Ізраїлі, Колумбії, Еквадорі, Гватемалі, Нікарагуа, Гондурасі, Перу, Сальвадорі, Коста-Риці, Нідерландах, Данії, Ватикані, Італії, Чехії.

Оркестр став ініціатором багатьох мистецьких проектів: «Таланти ІІІ-го тисячоліття», «Музичні династії України», «Скрипки Гварнері і Страдіварі у Львові», «Нова музика в Україні», «Де живе музика», і т.д., ряду українсько-польських, -німецьких, -італійських акцій та доброчинних концертів. Чотири роки поспіль оркестр організовує українсько-польський фестиваль «Музика в старому Львові», який має свій відповідник у Кракові — і низка концертів відбувається паралельно в обох міста. А гості кожного з фестивалів мають нагоду виступити й у сусідів.

Оркестр «Віртуози Львова» здійснив записи понад 25-ти компакт-дисків: «Антологія української музики», з популярною музикою «Скрипаль на даху», «Музика для всіх», «Музика для всіх II», «Музика для всіх III», «Музика Львова», з музикою сучасних американських композиторів, з Ольгою Герасименко /бандура, США/, з італійськими музикантами – диригентом Сергієм Дяченком та скрипалькою Марією Дяченко, «А.Вівальді. Пори року» з блискучим скрипалем Лівіу Прунару /Швейцарія/, популярні мелодії рок-хітів «Чи ти мене пам’ятаєш», які видані великими тиражами в Україні, США, Польщі і розійшлися  багатьма країнах світу.

Оркестр часто виступає з солістами (співаками, інструменталістами), з диригентами та композиторами з Польщі, Австрії, США, Німеччини, Литви, Швейцарії, Туреччини, Фінляндії, Ізраїлю, Італії. Серед них Ольга Олійник /бандура, США/, Джозеф Пілбері /диригент, Англія/, Юрій Олійник /композитор, США/, Сергій Дяченко /диригент, Італія/, Саулюс Сондецкіс /диригент, Литва/, Роберт Канетті /диригент, Ізраїль/, Єжи Максим’юк /диригент, Польща/, Чеслав Грабовський /диригент, Польща/, Тереса Жиліз-Гара /сопрано, Монако/, Вадим Бродський /скрипка, Польща/, Артур Яронь /фортепіано, Польща/, Астрід Фреліх /флейта, Австрія/, Лео Вітошинський /гітара, Австрія/, Микола Саченко /скрипка, Росія/, Марія Чайковська /віолончель, Росія/, Наталя Столярська /скрипка, Польща/, Лівіу Прунару /скрипка, Швейцарія/. Колектив успішно інтегрує українську культуру до світового культурного простору.

Тісна співпраця оркестру пов’язана з багатьма видатними особистостями, зокрема, з Саулюсом Сондецкісом, який сказав: «З таким оркестром не соромно виступати і в Парижі, і в Лондоні, і в Берліні. Впевнений, що всюди він отримає чудові відгуки, розуміння і послужить визнанню високої музичної культури України. А львів`ян хочу привітати з народженням нового талановитого колективу».
/ газета «Високий Замок» /Україна/

За час своєї діяльності оркестр набув професійного рівня кращих європейських стандартів, що відзначено у понад 150 позитивних рецензіях української та зарубіжної музичної критики. Ось, лише окремі з них:
«Справді, «Віртуози Львова» повністю підтвердили своє ім`я і довели, що їх майстерність, тонкий музичний смак, інтелігентність стоять на найвищому рівні… Хотілося б відзначити цей оркестр, як вельми емоційний, з «фресковим» розмахом виконавської манери і водночас незмінно коректний».
«Культура і Життя» /Україна/

«Делікатне, повне вишуканості і неповторного шарму диригування Сергія Бурка було в досконалій гармонії з характером представленої музики і підкреслювало досконалу музичну майстерність колективу».
«Рух музичний» /Польща/

«Кожний музикант, що грає у львівському колективі, має право називатись віртуозом, тобто артистом супер, артистом найвищого класу».
«Слово народу»/Польща/

«Концерт перевершив навіть наші сподівання. Публіка була захоплена і зачарована цими видатними музикантами з першого моменту і удостоїла це видатне виконання наприкінці довгими і бурхливими оплесками. У Бріттена і Шостаковича оркестр показав, зокрема, свою здатність акомпанувати солістам, в той час, як в Моцарта – віртуозність і велику музичну та технічну майстерність.

Ми були глибоко вражені надзвичайною музикальністю і високою технічною майстерністю оркестру і його головного диригента Сергія Бурка. І ми були в рівній мірі вражені величезною скрупульозністю і прагненням до ретельного пропрацьовування найменших деталей в їхній праці. Пан Бурко, звичайно, видатна мистецька особистість, яка здатна вести оркестр у цілковито впевненій і чарівній манері».
«Веттінгерські камерні концерти» /Швейцарія/

«Гастролі «Віртуозів Львова» стали важливою культурною акцією з популяризації і пропаганди українського мистецтва в регіоні Південної Америки та ознайомлення громадськості з кращими культурними надбаннями України. Неможливо переоцінити вагоме значення таких культурних подій для поглиблення відносин нашої держави з країнами Південної Америки та створення її позитивного іміджу на теренах цього світового регіону»
/з листа Тимчасово Повіреного у справах України в Перу п. О.Ляшенка/.

В час складних для України політичних випробувань, особливу увагу «Віртуози Львова» надають співпраці з Маріупольським муніціпальним камерним оркестром «Ренесанс», спільні концерти з яким вже проходили у Києві, Львові, Маріуполі та Кракові. Також у рамках цієї співпраці відбулися  виступ переможців Маріупольського конкурсу молодих виконавців у Львові й створення Маріупольської камерної філармонії.

Поділитись