Тарас Криса – диригент

Загальна інформація

Тарас Криса – американський диригент українського походження, якого знають в США та Європі як  музичного керівника з новаторським підходом до музики.

Він є диригентом Академічного симфонічного оркестру Львівської національної філармонії. Водночас, продовжує працювати керівником оркестрів в Університеті штату Невада, Лас-Вегас. Виступає з різними оркестрами у всьому світі, серед яких Нью Уорлд Симфоні, Нідерландський симфонічний оркестр, Санкт-Петербурзький симфонічний оркестр, Солісти Москви, Словацька Симфоньєтта, камерний оркестр Сполето в США, Київський камерний оркестр, філармонічний оркестр Любліну та Лас-Вегасу.

Крім того, Тарас Криса диригував Національним симфонічним оркестром України, Львівським філармонічним оркестром і Словацьким камерним оркестром Симфоньєтта у декількох європейських турне, включаючи виступи у знаменитому амстердамському Концертгебау. Тарас Криса виступав із такими солістами як Дмитро Берлінський, Сара Чанг, Микола Сук, Інгрід Флітер, Гіларі Ган, Дерек Ган, Наташа Паремські, Олег Криса, Стівен Вангауверт та інші.

Будучи майстерним скрипалем, Тарас Криса був членом симфонічного оркестру Сент-Луїса і Нью Уорлд Симфоні. Також веде активну концертну діяльність, виконуючи камерну музику. Уже дев’ять сезонів Тарас Криса є художнім і музичним керівником симфонічного оркестру Хендерсон в штаті Невада. Під його керівництвом ансамбль розширив свою аудиторію в десять разів, а його концерти вважають невід’ємною частиною культурного життя Лас-Вегасу.

Педагогічна філософія Тараса Криси – це не тільки підготувати студентів до професійної кар’єри виконавців та викладачів, а й заохочувати їх бути наріжними каменями культурного життя свого суспільства. З 2006 року Тарас Криса працює директором оркестрової діяльності в Університеті штату Невада, Лас-Вегас, відновлюючи та поліпшуючи оркестрову програму університету. Під його керівництвом кількість студентів та їхнє відвідування подвоїлося.

Маестро Криса активно просуває нову музику і зробив три, високо оцінені критиками, записи для лейблу Brilliant Classics, два з яких містять твори Моцарта, а третій – це живий запис рок-опери Фредді Меркьюрі «Барселона».

Тарас народився в Києві у сім’ї професійних музикантів. Його батько, Олег Криса, є відомим скрипалем, учнем Давида Ойстраха. Його мати, Тетяна Чекіна, піаністка, а його дід, Павло Чекін, був тенором у Большому театрі в Москві.

Тарас Криса навчався у музичній школі ім. Гнесіних в Москві, а в 1989 році емігрував з родиною до США, де продовжив вивчати гру на скрипці і диригувати в Університеті штату Індіана і Північно-Західному університеті. Його вчителями були скрипалі Неллі Школьникова і Наталя Гвоздецька, а диригувати навчали Віктор Ямпольський, Йорма Панула та Девід Зінман. Тарас Криса був удостоєний нагороди Фулбрайта, а також стипендії Американської Академії Диригування на музичному фестивалі в Аспені.

Поділитись