Щоденні питання Кирила Карабиця

02.07.2015
Опис

Ексклюзивно для Львова для концерту-закриття культурного форуму “Донкульт” 30 червня всесвітньо відомий український диригент Кирило Карабиць запропонував програму “Золота Україна”, до якої увійшла музика композиторів, які народилися на Донбасі, – Сергія Прокоф’єва та Івана Карабиця. Назву концерту дав однойменний хор Сергія Прокоф’єва (з циклу “Пісні наших днів”), який він написав на слова пісні, записаної в колгоспі “Красний пахар” на Вінниччині (у ній зокрема є такі слова: “Золотая Украина, / Край мой хлебородный! / За тебя немало крови / Пролито народной”).
Як зазначив Кирило Карабиць, цей твір, а також зіграні на концерті хор “Заповіт” з опери “Семен Котко” та частина “Скіфської сюїти” “Чужбог і танець нечисті” підтверджують, що Прокоф’єв дуже любив цю землю і навіть вважав себе українцем. “Тема скіфства дуже пов’язана з Донбасом. Композитор у своїх спогадах з дитинства згадує про скіфських баб, усе це є частиною його універсуму, з якого він вийшов. Якщо ви послухаєте і внутрішньо відчуєте його твори, то зрозумієте, що в нього дуже багато українського всередині, і не тільки на рівні тем, а його емоційність відповідає нашій ментальності. Я як диригент можу це підтвердити. Хотілося б, щоб такі імена, як Прокоф’єв, стали частиною української культури, – каже Кирило Карабиць. – Українська культура – поняття досить складне. Нам треба спершу самим зрозуміти, що це таке, а вже потім виносити назовні, показувати світові. Мої щоденні питання: що таке Україна? що таке українська культура? чи вважати таких композиторів, як Сергій Прокоф’єв, українськими? Я для себе дуже чітко вважаю його українським композитором, але це не значить, що його треба відвоювати в Росії, така позиція неправильна”.
Композитор Іван Карабиць, батько Кирила, – етнічний грек, який народився на Донбасі. Його “Концерт для хору, солістів та симфонічного оркестру “Сад божественних пісень” на твори Григорія Сковороди належить до українського необароко і є яскравим прикладом шістдесятництва. Музикознавці зазначають, що твір уже хрестоматійний, його вивчають студенти консерваторій, але досі немає записів, і він нечасто звучить у концертних залах.
“Я корінний киянин, але в мене є родичі на Донбасі, з якими спілкуюся. До цього краю в мене різне ставлення. Вважаю, що це дуже цікавий регіон, який може багато запропонувати. Треба просто знайти можливість почути, бути відкритим до цього культурного діалогу. Культурні діалоги, обміни – те, що нам нині потрібно, а вже потім політика. Якщо людина не ідентифікує себе культурно, вона не існує. Культура – те, що відрізняє українців від росіян, поляків та інших народів”, – поділився своїми думками Кирило Карабиць.
Керівник проекту “Донкульт”, співзасновник БФ “Мистецькі надра” Ольга Сагайдак зазначила, що Донбас не варто ділити на чорне-біле: “У формуванні його культури значну роль відіграли греки, є села, де етнічні греки досі спілкуються своєю рідною мовою. На Донбасі багато степових татар, так званих татар “дикого поля”, які відрізняються від кримських татар. Степові татари є генетичними рейдерами, такий у них культурний код. Саме з них походить олігарх Ринат Ахметов. Є на Донбасі ассірійські етноси. Тому Донбас не російсько-український, а поліетнічний”.
Наступний форум організатори запланували підготувати про Галичину – “Галичкульт”, його планують провести в Харкові. Обіцяють змістити акценти з усталених кліше та стереотипів про Галичину.
Наталя ДУДКО

Поділитись


Популярне

14.03.2018 Медіа

«Про масштабний джазовий проект мріяла чотири роки»

Його прем'єра, розповіла солістка Наталія Грановська, відбудеться на сцені Львівської філармонії 25 бер...
10.01.2015 Концерти

Концерт «Свято оперети». Частина 1

Маріанна Лаба – сопрано Соломія Приймак – сопрано Роман Антонюк – баритон Василь Понайда – тенор Володимир ...
10.01.2015 Концерти

Концерт «Свято оперети». Частина 2

Маріанна Лаба – сопрано Соломія Приймак – сопрано Роман Антонюк – баритон Василь Понайда – тенор Володимир ...