Львівська філармонія концертом відзначить 150-річчя Сібеліуса

05.12.2015
Опис

В 2015 році світова музична спільнота відзначає 150-річчя з дня народження видатного маестро Яна Сібеліуса. Львівська обласна філармонія приймає концерт, приурочений цій події, який відбувається під патронатом Посольства Фінляндії в Україні та приурочений до Дня Незалежності Фінляндії – 6 грудня, повідомила прес-служба Львівської міської ради.

«…творити в ще більш широких масштабах, продовжувати там, де закінчили мої попередники, створювати мистецтво сучасне є не лише моїм правом, але й моїм обов’язком», – так сам композитор бачив свою місію як митця, як громадянина, всім серцем відданого своїй країні. Ян Сібеліус вважається головним композитором Фінляндії та одним із найзначніших композиторів світу. Разом з Еліасом Леннротом та Йоганом Людвігом Рунебергом, він є символом фінської національної ідентичності. Співвітчизник Яна Сібеліуса, критик К. Флодін так писав про нього: «Ян Сібеліус належить до тих наших композиторів, хто найбільш правдиво і без жодних зусиль передає своєю музикою характер фінського народу». Композиторські здібності у Яна Сібеліуса проявились в доволі ранньому віці – першу невелику п’єсу він написав в десятирічному віці. Розпочавши свою професійну освіту на юридичному факультеті, він невдовзі зрозумів, що юриспруденція його зовсім не приваблює, і перейшов до Музичного інституту, де став найяскравішим учнем М.Вегеліуса. Музичне навчання він продовжив в Берліні, а згодом у Відні.
Помітний вплив на ранню творчість Сібеліуса зробили два фінських музиканти: мистецтву оркестровки його навчав Роберт Каянус, диригент і засновник Асоціації гельсінкських оркестрів, а наставником в області симфонічної музики був музичний критик К. Т. Флодін. Ян Сібеліус працював в різних жанрах, але найбільш яскраво його дар композитора проявився саме в симфонічній музиці, яка й принесла йому міжнародну популярність. Ще при житті Ян Сібеліус був вшанований так, як вшановували лише деяких художників: на його честь називали вулиці, парки, фестивалі. В 1939 році «альма-матер» композитора, Музичний інститут, одержав назву Академії імені Сібеліуса. Сьогодні ім’ям цього композитора названо популярний нотний редактор — Sibelius, а також астероїд 1405 Sibelius. В 2015 році світова музична спільнота відзначає 150-річницю з дня народження видатного Маестро.

З цієї нагоди музиканти та митці у всьому світі вшановують Геній композитора проведенням різноманітних культурних заходів – концерти, фестивалі, фотовиставки, кінопокази – в рамках глобальної ініціативи Sibelius 150.

Львівська обласна філармонія також прийматиме в своїх стінах урочистий захід до ювілейної дати – концерт за участі Молодіжного академічного симфонічного оркестру «INSO-Львів» під орудою запрошеного диригента з Фінляндії – пані Далі Сташевської. Пані Сташевська є талановитим молодим диригентом, яка отримує схвальні відгуки критиків та колег по сцені. 2015 рік відзначився для неї блискучим дебютом співпраці з Оркестром Національної опери Фінляндії, після якого фінське видання «Aamulehti» написало: «Зіркою вечору була диригент Даля Сташевська. Завдяки їй оркестр Фінської національної опери звучав в повну силу, передаючи все багатство кольорів та відтінків».В програмі концерту 5 грудня під батутою Далі Сташевської прозвучать дві симфонії Яна Сібеліуса: Симфонія № 5 Мі-бемоль мажор op. 82 (1915 р.) та Симфонія № 2 Ре мажор op. 43 (1902 р.). Сам Маестро стояв за диригентським пультом під час прем’єрного виконання цих творів Гельсінським філармонійним оркестром. 8 березня 1902 року світ почув Симфонію №2, перший аудіо запис якої здійснив фінський диригент Роберт Каянус в 1930 р. Світова прем’єра Симфонії №5 відбулась 8 грудня 1915 р в день 50-річного ювілею Яна Сібеліуса.

Концерт відбувається під патронатом Посольства Фінляндії в Україні та приурочений до Дня Незалежності Фінляндії – 6 грудня. В цей день 1917 року було проголошено незалежність Фінляндії від Російської імперії. Рух за незалежність Фінляндії розпочався після революції в Росії. Для багатьох фінських родин традиційно у цей день запалювати дві свічки — синю й білу — в кожному вікні свого будинку у вечірній час. Цей звичай походить з 1920-их років, але ще раніше свічки ставили у вікна в день народження поета Йогана Людвіга Рунеберга, як мовчазний протест проти російського гноблення. Популярна легенда каже, що дві свічки використовувалися як знак для інформування молодих фінів на їх шляху до Швеції та Німеччини, щоб стати єгерами, що будинок готовий запропонувати житло і прихистити від росіян»,- розповіли у Львівській обласній філармонії

Поділитись


Популярне

23.09.2015 Медіа

Яскрава мелодика композитора Д. Січинського. Львівська обласна філармонія

Найважливіша фігура серед цьогорічних ювілеїв – Денис Січинський, другого жовтня в цьому році маємо його...

29.09.2016 Анонси

Фестиваль «Контрасти»

Від 30 вересня до 9 жовтня у Львові відбудеться XXII Міжнародний фестиваль сучасної музики «Контрасти». У п...