Олег Криса: «Попри те, що мене величають українсько-американським скрипалем, назавжди залишусь українцем»

10.12.2015
Опис

Олег Криса: «Попри те, що мене величають українсько-американським скрипалем, назавжди залишусь українцем»

Розмова з Олегом Крисою, геніальним скрипалем зі Львова
Учора, 10 грудня, у Львівській філармонії завершився унікальний музичний проект «Історія скрипкового концерту» одного з найвидатніших українських скрипалів сучасності, легендарного львів’янина Олега Криси. Протягом жовтня та грудня маестро, який недавно відсвяткував 70-річний ювілей, представляв твори зі світової спадщини скрипкової музики від композиторів епохи бароко до сучасних авторів, що їх він з великим успіхом раніше виконував у багатьох країнах. Під час заключного концерту звучатили Концерт для скрипки з оркестром №1 Мирослава Скорика та концерти для скрипки з оркестром Кароля Шимановського й Дмитра Шостаковича у виконанні Олега Криси й Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії під батутою Тараса Криси. Попередньо Маестро поспілкувався з «Газетою».

— Шановний Олегу Васильовичу, Ви мешкаєте у США, як у Вас з’явилася ідея зробити проект «Історія скрипкового концерту» у Львові?

— Цей проект своєрідний повтор, адже під час сезону 1972 — 1973 рр. я вже грав цикл «Розвиток скрипкового концерту», де виконував 15 скрипкових концертів з диригентом Ісааком Паїном, перед тим грав 18 концертів у Києві з Національним оркестром. Минув час, і ось 12 концертів виконую у Львові. Зараз перебуваю у піврічній творчій відпустці і саме у Львові хотів провести якомога більше часу. Завдячую генеральному директору філармонії Володимиру Сивохопу та оркестрам, що проект вдалося втілити у життя. Безмежно щасливий, що знову, хоч частково, можу його повторити, показати львів’янам, як скрипкова музика розвивалася від Баха до сучасних напрямів скрипкового концерту.

— Поки тривав проект, Вам випало побувати на концерті пам’яті свого вчителя Давіда Ойстраха у Москві. Чи не відчували якихось негативних настроїв до Вас як вихідця зі Львова?

Моє ставлення до українсько-російських подій доволі гостре, і своїх думок на цю тему я ніколи не приховував. Вважаю, що ті гітлерівські методи, що їх Росія застосовує проти України, абсолютно не допустимі. З огляду на вік, не можу піти на війну, але моя позиція на цю тему відома
— Знаєте, це була дуже захоплива подорож, адже перед тим був дуже цікавий скрипковий фестиваль у Лас-Вегасі. Скрипалька, яка його організовувала, знайшла кількох студентів Ойстраха, серед них запросила і мене. Ми мали бесіди-спогади, грали сольні концерти з оркестром, яким диригував мій син Тарас. Звідти я полетів до Москви, на концерт пам’яті Ойстраха. Люди, які прийшли слухати класику, не цікавляться моїми думками стосовно подій. Їх цікавить насамперед музика, і це нормально. А щодо мого ставлення до українсько-російських подій, то воно доволі гостре, і своїх думок на цю тему я ніколи не приховував. Вважаю, що ті гітлерівські методи, що їх Росія застосовує проти України, абсолютно не допустимі. З огляду на вік, не можу піти на війну, але моя позиція на цю тему відома. Доля закинула мене до Америки. Та, попри те, що мене величають українсько-американським скрипалем, назавжди залишуся українцем. До речі, концерт у Москві я заграв у вишиваній сорочці. Зробив це спеціально, з натяком чи навіть з притиском, але ніхто не пов’язав це з якоюсь політичною акцією, концерт мав успіх. Я не був у Москві вісім років, отож було цікаво знову сюди завітати. Адже я в Москві жив, працював, тут знайшов свою дружину. Тому був щасливий побувати там.

— Яким є Ваше творче життя у США?

— Уже більше ніж 20 років я викладаю у Істменській школі музики в місті Рочестер. Це одна з провідних консерваторій США. На щастя, багато гастролюю з концертами. Тобто змінилася просто географія, але займаюся тим, чим займався і у Львові, Києві, Москві. Без скромності скажу: гастролюю часто. Пропагую українську скрипкову школу у США. Включаю у програму твори різних українських композиторів, в основному, з якими співпрацював і твори яких виконував, стараюся знайти нові.

— Чи навчаються в Істменській школі музики студенти з України?

— Мало. Поки що у мене був один українець з Австралії, який, між іншим, здобув першу премію на першому Міжнародному конкурсі скрипалів у Львові два роки тому. А загалом у нас навчаються студенти зі всього світу. Навчання дороге: 50 тисяч доларів на рік. Погодьтеся, далеко не кожен спроможний це заплатити.

— Чи слідкуєте за розвитком сучасного скрипкового мистецтва, зокрема львівських скрипалів?

— Я би нікого не виокремлював, хоча рівень зараз дуже високий. Однак велетнів такого кшталту, як ті, що вже відійшли, ще чекаємо.

Люблю ходити по Львову, бо тут я повертаюся у дитинство. Тут кожен камінь для мене дорогий

— Приїжджаючи у Львів, щоразу даєте концерти, чи бувають і приватні візити?

— Дуже рідко. Один раз, коли бував у Варшаві на конкурсі, то приїхав на обід до мами, але вже потім вечеряв у Варшаві. У мене у Львові живе мама, брат, безліч двоюрідних сестер, племінників, адже маю дуже велику родину, купу друзів. Як правило, поселяюся у готелі, щоб нікому не заважати, адже мушу займатися. Проте щодня гостюю у родини. Люблю ходити по Львову, бо тут я повертаюся у дитинство. Тут кожен камінь для мене дорогий…

Розмовляла Ольга Максим’як

Довідка. Олег Криса є першим українським скрипалем, який став лауреатом 1­-ї премії найпрестижнішого у світі міжнародного конкурсу ім. Ніколо Паганіні в Генуї (1963). Його виконавська та педагогічна діяльність є прикладом для наслідування для кількох поколінь музикантів, передовсім для скрипалів. Нещодавно у Львові було започатковано Міжнародний конкурс скрипалів Олега Криси.

Олег Криса гідно представляє нашу державу у світі як вихованець української, зокрема, львівської скрипкової школи. Викладав у престижних вишах, з 1967 р. — у Київській консерваторії ім. П. Чайковського; з 1973 р. — в Московському музично­-педагогічному інституті ім. Гнєсіних; з 1974 р. — в Московській консерваторії. Сьогодні Олег Криса — професор престижної у США Істменської школи музики в м. Рочестері, де навчаються музиканти з багатьох країн світу.

Як соліст Олег Криса виступає в багатьох країнах світу з провідними оркестрами та диригентами. Його приїзду завжди дуже очікують на таких музичних фестивалях, як «Празька весна», «Варшавська осінь», Віденське музичне свято, щорічному музичному фестивалі у Шлезвіг ­Гольштейн (Німеччина) та фестивалі Міжнародної академії ім. Баха у Штудтгарті, на Орегонському фестивалі Й. Баха в Юджині та інших.

Йому присвятили свої творі такі відомі композитори, як Альфред Шнітке, Валентин Сильвестров, Мирослав Скорик, Вірко Балей та В’ячеслав Артемов. Олег Криса став їх першим виконавцем.

Поділитись


Популярне

23.09.2015 Медіа

Яскрава мелодика композитора Д. Січинського. Львівська обласна філармонія

Найважливіша фігура серед цьогорічних ювілеїв – Денис Січинський, другого жовтня в цьому році маємо його...

29.09.2016 Анонси

Фестиваль «Контрасти»

Від 30 вересня до 9 жовтня у Львові відбудеться XXII Міжнародний фестиваль сучасної музики «Контрасти». У п...