Музика Томаса де Гартмана зазвучала в Україні вперше!

13.09.2021
Опис

10 вересня у Концертному залі Людкевича вперше в Україні зазвучала музика забутого композитора Томаса де Гартмана – композитора, який народився в Україні та музика якого впала в безвість після його смерті. 

Фестиваль, присвячений композитору, триватиме у Львівській національній філармонії ім. М. Скорика впродовж 10-17 вересня 2021 року.

Він отримав назву «Томас де Гартман. Забутий майстер» та ініційований міжнародним проєктом «Thomas de Hartmann Project», який має на меті відновити творчість композитора, а також належне йому місце в класичному репертуарі. Останній він був започаткований у 2006 році піаністом Еланом Сікроффом та гітаристом Робертом Фріппом.

Львівська національна філармонія - Музика Томаса де Гартмана зазвучала в Україні вперше!

Серед ініціатив, втілених в рамках проєкту та ініційованих піаністом Еланом Сікроффом (артистичний директор Проєкту), є запис сольної фортепіанної, вокальної та камерної музики де Гартмана. Він був реалізований в 2016 році разом із нідерландським музичним лейблом Basta Music, а його результатом став випуск семи компакт-дисків. У квітні цього року британський лейбл Nimbus Alliance перевидав ці записи у трьох випусках – подвійному диску камерної музики, подвійному диску фортепіанної музики та диску пісень. Усі вони отримали чудові відгуки.

Львівська національна філармонія - Музика Томаса де Гартмана зазвучала в Україні вперше!

У Львові проєкт присвячений митцю відбудеться за участі Теодора Кухара, досвідченого американсько-українського дириґента спільно із Академічним симфонічним оркестром Львівської національної філармонії імені М. Скорика. Маестро Кухар, який є найбільш записуваним дириґентом сучасності (понад 100 компакт-дисків), захоплений відкриттям музики де Гартмана у світлі її високої якості, культурної спадщини для України та культурного історичного значення творчості митця для періоду початку-середини ХХ століття.

У той же час Академічний симфонічний оркестр філармонії дасть змогу слухачам і гостям фестивалю вперше почути музику «забутого майстра».

Львівська національна філармонія - Музика Томаса де Гартмана зазвучала в Україні вперше!

У той час як Томас де Гартман провів більшу частину свого життя далеко від своєї української батьківщини, у його працях висловлюється любов до звичаїв, народної музики та села його юності. Любов до батьківщини знайшла свій вияв у творчості митця, зокрема – Оркестровій сюїті тв. 62 під назвою «Свято в Україні» та “Колядках” тв. 60. Українські мотиви можна відшукати і в інших творах де Гартмана: Концерті для віолончелі тв. 57, Скрипковому концерті тв. 66 та Тріо для флейти для скрипки та фортепіано.

Львівська національна філармонія - Музика Томаса де Гартмана зазвучала в Україні вперше!

Саме тому, цілком доречно, що перша з трьох концертних програм відкрилася композицією на українську тематикою («Колядки») і закінчилася сюїтою «Свято в Україні» (1940), твором, який оспівує батьківщину композитора, її культуру, традиції та сільську місцевість. Другий твір, що звучав 10 вересня – це перша частина незавершеної (через смерть композитора) четвертої Симфонії-поеми композитора (1956), після якої почуємо Андалузький концерт для флейти, струнних та ударних (1949).

Львівська національна філармонія - Музика Томаса де Гартмана зазвучала в Україні вперше!

Подія відбулась за участі першокласних музикантів: флейтиста Бюлента Евджіля, Академічного симфонічного оркестру філармонії та дириґента Теодора Кухара.

Друга подія фестивалю відбудеться 14 вересня та відкриється коротким твором іронічно-соціального змісту – «Музикою до свята на честь покровительки» (1949), за яким слідуватиме чудова  «Фантазія-концерт для контрабаса» (1942), і завершиться Першою симфонією-поемою де Гартмана (1935), його найбільшим і найдовшим оркестровим твором.

Львівська національна філармонія - Музика Томаса де Гартмана зазвучала в Україні вперше!

Третя програма фестивалю (17 вересня) відкриється коротким й захопливим «Фантастичним скерцо» (1929), написаним для фільму, яке є найдавнішою композицією, представленою на фестивалі. Далі почуємо останню повністю завершену оркестрову роботу Томаса де Гартмана, Симфонію-поему № 3 (1953), яка свідчить про його найсучасніші дослідження оркестрових звукових кластерів. Програма завершиться захоплюючим Фортепіанним концертом Т. де Гартмана (1939), який є хорошим прикладом використання декількох стилів навіть (і особливо!) у межах однієї композиції.

Загалом, три програми включають твори, які демонструють композиторський діапазон митця: від романтичної драми, що зустрічається в концертах, до серйозних, складних та барвистих симфоній, сюїт з чудовими мелодіями, іронічними соціальними коментарями та музичні дослідження з використанням дисонансів та сучасних ідіом.

Запрошуємо познайомитися із музикою Томаса де Гартмана!

 

Наступні події фестивалю: 

https://philharmonia.lviv.ua/event/thomas-de-hartmann-in-ukraine-a-forgotten-master-2/ 

https://philharmonia.lviv.ua/event/thomas-de-hartmann-in-ukraine-a-forgotten-master-3-0/

 

Фото – Олександр Кузнєцов

Поділитись


Популярне

08.05.2024 Концерти

Концерт “Крізь темряву” презентовано на каналі філармонії

У найважливіший для усіх християн тиждень Академічний симфонічний оркестр Л...

18.06.2024 АнонсиКонцерти

Польські гастролі Львівської філармонії в Щецині та Катовіце

Найближчим днями виконання Академічного симфонічного оркестру Львів...

14.06.2024 Медіа

Про концерт “Музичні діалоги”: TVP Polonia

Попри дійсність війни – музи в Україні не вмовкають. Це артисти філармонії ...