Відкриття 24-го Міжнародного фестивалю сучасної музики “Контрасти”

05.10.2018 / 19:00

Концертний зал ім. С. Людкевича

70-90-110-130

Абонементи діють

Опис

Для відкриття 24 Міжнародного фестивалю сучасної музики КОНТРАСТИ Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії на чолі з диригентом Тарасом Крисою підготували програму із чотирьох творів: Аарона Копленда, Мирослава Скорика, Кшиштофа Пендерецького та Бели Бартока.

Американський композитор, диригент, піаніст, педагог Аарон Копленд через ортодоксальні смаки американської публіки отримав репутацію скандаліста — адже прем’єра Концерту для фортепіано з оркестром в Бостоні викликала небувале обурення.

Чого не пробачили композитору в 20-ті роки ХХ століття? – Парадокс: використання джазових інтонацій!!!

Проте через 20 років після цього інший джазовий концерт Копленда таки здобув визнання: на хвилях радіо NBC прозвучав Концерт для кларнета, струнного оркестру, арфи та фортепіано. На “Контрастах” партію, яку замовив для себе Бенні Гудман, гратиме Володимир Добринчук. Випускник ХДМУ ім В.Заремби, ЛНМА ім. М.Лисенка, Університету Мистецтв у Берліні (клас Тібора Ремана) подає великі надії. Партію арфи та фортепіано виконуватимуть львівські виконавці, що вже мають добру репутацію: Іванна Митроган і Меланія Макаревич. Тож заповідається дуже добре виконання.

Продовжить програму композиція Мирослава Скорика – чергова сторінка мистецького проекту “Рік музики Скорика”- Перший концерт для віолончелі з оркестром. Концерт є знаковим для української культури та у творчості композитора — за нього Маестро одержав Національну премію ім. Т.Шевченка. Вже 35 років цей опис зачаровує експресивністю і розкриває нові грані закладеною автором філософії. Партію віолончелі виконуватиме Оксана Литвиненко, ім’я якої все частіше з’являється в афішах концертів сучасної музики.

Як і чотири роки тому на сцені Львова зустрінеться музика Скорика та Кшиштофа Пендерецького. Видатний польський композитор, диригент, педагог, Concerto doppio для скрипки та альта завершив у 2012 році. Ідея композиції належить відомому віртуозу скрипки та альта Джуліану Рахліну. Виконавець замовив цей опус спеціально до святкування 200-річчя від заснування Віденського Філармонійного товариства. Згодом польські виконавці звернулися до Пендерецького з проханням написати концерт для акордеона з оркестром. Проте композитор запропонував зробити перекладення однієї з вже написаних партитур. 12 січня 2018 року Мацєй Фронцкевич презентував своє аранжування Concerto doppio в Гданську. Тепер вже Концерт для акордеона з оркестром звучатиме у Львові саме в його виконанні. Мацєй Фронцкевич з-поміж інших нагород та мистецьких здобутків може похвалитися головним призом престижного міжнародного конкурсу акордеоністів Arrasate Hiria (2012 р.), який відбувається щорічно в Іспанії з 1975 року.

Заключним акордом вечора буде Концерт для оркестру Бели Бартока. За неординарністю задуму і способом їхнього втілення концерт Бартока складає гідну конкуренцію композиціям з кінця ХХ і початку ХХІ ст. А написаний він в першій половині ХХ століття (1943 р.) під час перебування угорського музиканта в США. Після прем’єри в Бостоні Концерт для оркестру Бели Бартока здобуває впевнене визнання. Понад двісті виконань концерту відбулося до початку ХХІ століття. Чергове — вже незабаром у Львові.

У програмі:

Аарон Копленд (США / 1900-1990). Концерт для кларнета, струнного оркестру, арфи і фортепіано (1947-1948)

Мирослав Скорик (Україна / *1938). Концерт для віолончелі з оркестром №1 (1983)

Кшиштоф Пендерецький (Польща / *1933). Концерт для акордеону з оркестром, версія Concerto Doppio (2012-2017)

Бела Барток (Угорщина / 1881-1945). Концерт для оркестру (1942-43, редакція 1945)

Дофінансовано з бюджету Міністра культури і національної спадщини Республіки Польща

Поділитись