З нагоди уродин Василя Барвінського

20.02.2024
Опис

«Справжній аристократ духу, особистість дуже незалежна і не підпорядкована жодним штучним уявленням про характер українства, хоч і в найглибшому своєму єстві повністю відданий ідеї служіння цій нації, Барвінський до сьогодні залишається достатньо “незручним” (…) і не завжди зрозумілим».

Любов Кияновська, музикознавиця

 

На честь дня народження Василя Барвінського – видатного діяча української музичної культури, композитора, піаніста, критика, педагога, диригента; хочемо згадати його непростий шлях, а головне дослухатись до його ідей, які композитор лишив нам у своїй музиці. Сьогодні, у дні, коли вся країна об’єдналась в боротьбі із московськими загарбниками, музика Василя Барвінського ще актуальніша. Адже Василь Барвінський зазнав багато горя саме від московського окупаційного режиму.

Доля Василя Барвінського та його дружини піаністки Наталії Пулюй – трагічна, наповнена несправедливістю, потрясіннями, війною та засланням. Це і друга світова війна, коли Василь Барвінський як директор Консерваторії (Вищого Музичного інституту ім. Лисенка) фактично сам рятував не тільки інструменти і бібліотеку, а і студентів, викладачів (рятуючи їх від депортації до Німеччини). Далі радянська окупація, виживання в умовах тоталітарного режиму, розлука із чотирма дітьми, і найважче –  судилище у рідних стінах музичного інституту, визнання “ворогом народу”, заслання і 10 страшних років у Мордовському ГУЛАГу.

Львівська національна філармонія - З нагоди уродин Василя Барвінського

Меморіальна дошка у фоє Львівської національної філармонії імені Мирослава Скорика, де Василь Барвінський працював у 1939-1948 роках.

Василя Барвінського називають «композитором без нот»: за одним брехливим доносом у шпигунстві під час заслання до ГУЛАГу були спалені всі його роботиВ той же час Василь Барвінський є першим українським композитором, ноти якого видавалися в Європі, США, Японії (видання «Рeters», «Universal Edition»). Його «Шість мініатюр на українські теми» виявились такими популярними, що 1000 примірників розійшлися всього за 4 місяці по Європі, що для 1925 року було значимим успіхом. Але радянська влада утримувала його у Мордовському ГУЛАГу. Там видатний композитор несправедливо перебував цілих 10 років.

Але добро завжди перемагає зло. “Біль. Боротьба. Перемога кохання”, третя частина з Сонати Барвінського у виконанні солістки філармонії, української піаністки Віоліни Петриченко.

“Цим відео ми з Мішою Бланком хотіли показати, що музика може пережити все! Довгі роки він був забутий і лише завдяки його учням, які після його смерті надсилали його партитури в Україну з усього світу, деякі з його партитур вдалося врятувати.”

У рамках 29. Міжнародного фестивалю “Контрасти” також лунала Сюїта Василя Барвінського. Запрошуємо до прослуховування:

Поділитись


Популярне

10.12.2023 Медіа

5000 підписників на YouTube-каналі Львівської філармонії

Раді повідомити всім нашим шанувальникам т...

08.05.2024 Концерти

Концерт “Крізь темряву” презентовано на каналі філармонії

У найважливіший для усіх християн тиждень Академічний симфонічний оркестр Л...

05.12.2023 Анонси

Анонс благодійних концертів від INSO-Lviv

Одна з найбільш очікуваних новин цієї зими від Академічного симфонічного оркестру INSO-Lviv Львівської н...