Cкрипковий марафонОлега Криси

09.11.2015
Опис

У Львові розпочався історичний скрипковий марафон одного з найвидатніших українських скрипалів сучасності, легендарного Олега Криси. Своєму рідному Львову маестро представляє унікальний музичний проект – «Історія скрипкового концерту».

У циклі із чотирьох концертів впродовж жовтня та грудня у Львівській обласній філармонії звучать твори, які належать до вершин світової скрипкової музики. У короткому часовому відтинку маестро, який нещодавно відсвяткував свій 70­-річний ювілей, представить твори зі світової спадщини скрипкової музики від композиторів епохи бароко до сучасних авторів.

У кожному концерті чотирьох програм цього циклу представлено три скрипкові концерти, які є репертуарними для концертуючих музикантів і займають чільне місце в репертуарі Олега Криси, з успіхом виконувались ним у багатьох країнах. А їх виконання у Львові в такому короткому часовому вимірі є свідченням чудової професійної форми маестро та найвищого щабля виконавської майстерності.

Розпочалося свято скрипкової музики 17 жовтня у Концертному залі ім. Станіслава Людкевича. Прозвучали твори Йоганна Себастьяна Баха, Вольфганга Амадея Моцарта, Людвіга ван Бетховена у виконанні Олега Криси та Академічного камерного оркестру «Віртуози Львова», який грав під батутою головного диригента та художнього керівника, народного артиста України Сергія Бурка.

За словами народного артиста України, диригента Сергія Бурка, для оркестру «Віртуози Львова» було великою честю разом зі славним маестро відкривати цей музичний марафон концертом, в якому прозвучали відомі скрипкові концерти Йоганна Себастьяна Баха, Вольфганга Амадея Моцарта та Людвіга ван Бетховена».

Другий концерт у рамках проекту «Історія скрипкового мистецтва» відбувся 23 жовтня. Олег Криса зіграв концерти для скрипки з оркестром Макса Бруха, Фелікса Мендельсона, Йоганнеса Брамса разом із Академічним симфонічним оркестром Львівської філармонії під батутою Сергія Хоровця.

3 грудня «Історію скрипкового мистецтва» даруватиме слухачам сімейний тандем – Олег та Тарас Криси. Розпочнеться вечір концертами для скрипки з оркестром Сергія Прокоф’єва та Альфреда Шнітке. Родзинкою вечора стане виконання музикантом – Концерту для скрипки з оркестром Петра Чайковського. Цього вечора на сцені – Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії.

Завершить знайомство слухачів з «Історією скрипкового мистецтва» заключний концерт 10 грудня. Вечір розпочнеться Концертом для скрипки з оркестром № 1 Мирослава Скорика, а продовжиться концертами для скрипки з оркестром Кароля Шимановського та Дмитра Шостаковича у виконанні Олега Криси та Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії під батутою Тараса Криси.

Олег Криса є першим українським скрипалем, який став лауреатом 1­-ї премії найпрестижнішого у світі міжнародного конкурсу ім. Ніколо Паганіні в Генуї (1963). Виконавська та педагогічна діяльність цього легендарного музиканта є прикладом для багатьох поколінь українських музикантів, перш за все, скрипалів. Нещодавно у Львові було започатковано міжнародний конкурс скрипалів Олега Криси.

Олег Криса достойно представляє нашу державу у світі як вихованець української, зокрема, львівської скрипкової школи. Викладав у престижних вузах, з 1967 р. – у Київській консерваторії ім. П. Чайковського; з 1973 р. – в Московському музично­-педагогічному інституті ім. Гнєсіних; з 1974 р. – в Московській консерваторії. Сьогодні Олег Криса – професор престижної в США Істменської школи музики в м. Рочестері, в якій навчаються музиканти з багатьох країн світу.

Як соліст, Олег Криса виступає в багатьох країнах світу з провідними оркестрами та диригентами; на таких музичних фестивалях, як «Празька весна», «Варшавська осінь», Віденське музичне свято, щорічний музичний фестиваль у Шлезвіг ­Гольштейн (Німеччина), фестиваль Міжнародної академії ім. Баха (Штудтгарт), Орегонський фестиваль Й. Баха в Юджині та ін.

Олег Криса вперше виконав присвячені йому твори таких відомих композиторів, як Альфред Шнітке, Валентин Сильвестров, Мирослав Скорик, Вірко Балей, В'ячеслав Артемов.

Скрипковий марафон Олега Криси – вагома подія у розвитку українського виконавства.

– Шановний Олеже Васильовичу, Ви живете у США, як у Вас зявилася ідея провести у Львові проект «Історія скрипкового концерту»?

– Повторюю цей проект, адже у сезоні 1972-73 рр. вже грав цикл «Розвиток скрипкового концерту», де виконував 15 скрипкових концертів з диригентом Ісааком Паїном, перед тим грав 18 концертів у Києві з національним оркестром. Минув час, і ось виконаю у Львові 12 концертів. Зараз перебуваю у піврічнійтворчій відпустці, і де, як не у Львові, не провести більше часу. Завдячую генеральному директору філармонії Володимиру Сивохіпу та оркестрам, що проект вдалося втілити у життя. Безмежно щасливий, що знову, хоч частково, можу повторити цей проект із прекрасними творами. Твори звучатимуть майже ті самі, що у попередніх проектах, але з деякими невеличкими змінами, зокрема, Концерт Альфреда Шнітке, якого я не виконував у тому циклі. Отож, будуть охоплені всі епохи та стилі скрипкового концерту.

Ці твори є вищими зразками творчості великих композиторів, що займають важливе місце у їхній композиції. Для мене це величезна радість, і в той же час велика відповідальність, але співдружність з оркестрами надає мені величезного творчого блаженства.Оркестри філармонії бездоганно готові, я просто не можу назвати кількість концертів, які ми заграли разом. Ми давні друзі, і тому ще приємніше грати з друзями, з якими ти вже пов'язаний десятиліттями.

Я хотів повторити цей цікавийі важливий для освіти молодіпроект у рідному місті. Під час проекту буде йти скрипковий розвиток від Баха до сучаснихнапрямів скрипкового концерту.

Дякую Богу, що у мої роки подарував мені таку долю – спішу подарувати свято скрипки львів’янам.

–А що ще плануєте на період Вашої творчої відпустки?

– Після жовтневих концертів у рамках проекту «Історія скрипкового концерту» відразу вилітаю на два тижні додому до Рочестера, адже маю декілька поїздок до Японії. Нещодавно повернувся із Москви, де був концерт пам’яті мого вчителя Давіда Ойстраха. Перед тим я був в Іспанії. По дорозі у Європу відвідав своїх друзів у різних країнах, мандрую.

–Перебуваючи на концерті пам’яті свого вчителя Давіда Ойстрахау Москві, чи не відчували якигось негативних настроїв до вас,як вихідця зі Львова?

– Знаєте це була дуже захоплююча подорож, адже перед тим був дуже цікавий скрипковийфестиваль у Лас-Вегасі. Скрипалька, яка його огранізовувала,знайшла кількох студентів Ойстраха, у тому числі запросила і мене. Ми мали бесіди-спогади, грали сольні концерти з оркестром, яким диригував мій син Тарас Криса. Ось звідти я полетів до Москви, на концерт пам’ятіОйстраха. Люди, які прийшли слухати класику, не цікавляться, які у мене погляди, і думки стосовно подій. Я їхав не декларувати свої погляди, хоч не мовчу і маю своє гостре ставлення до всього, що робиться. По-перше вважаю, що це гітлерівські методи Росії проти України, і абсолютно недопустимі, яких не можу сприйняти. І як можу, з цим борюся, хоч вже через вік не можу піти на війну, але позиція моя відома. Вважаю себе українцем і назавжди ним залишуся. Доля закинула мене до Америки. Та попри те, що мене величають українсько-американським скрипалем, назавжди залишуся українцем.

У Москву я приїжджав поклонитися своєму вчителю, і люди теж мали цю мету. Я практично сам зіграв весь концерт з оркестром. І грав я у вишиваній сорочці. Зробив це з притиском, але ніхто не звернув на це уваги, всім сподобалось, і ніхто цього не пов’язав з якоюсь політичною акцією, все пройшло з успіхом. Не був у Москві вісім років, а вона для мене важлива частина мого життя. Я там жив, працював, знайшов свою дружину. Так що був щасливий побувати там.

Розмовляла Ольга Максим”як

Поділитись


Популярне

23.09.2015 Медіа

Яскрава мелодика композитора Д. Січинського. Львівська обласна філармонія

Найважливіша фігура серед цьогорічних ювілеїв – Денис Січинський, другого жовтня в цьому році маємо його...

29.09.2016 Анонси

Фестиваль «Контрасти»

Від 30 вересня до 9 жовтня у Львові відбудеться XXII Міжнародний фестиваль сучасної музики «Контрасти». У п...