У Львові розкажуть про визначних львівських композиторів Мєчислава та Адама Солтисів

09.09.2015
Опис

Великий народ дарує світу великі таланти, яскраві постаті та незабутні імена. Золотими літерами у історію української музичної культури вписані імена визначних львівських композиторів Мєчислава та Адама Солтисів, які все своє життя присвятили музичному розвитку нашого міста.

Майже 40 років (з 1899 до 1939 рр.) разом вони керували консерваторією Галицького, згодом Польського музичного товариства. Перебування на цій посаді стало важливою підвалиною для сьогоднішньої Львівської національної музичної академії. І цей період був винятково плідним. І батько, і син були великими подвижниками не тільки музичної культури загалом, а близького їй галицького сегменту. У 1928 р. (за дослідженнями професора Лєшека Мазепи) у консерваторії Галицького музичного товариства навчалося понад тисячу студентів, що удвічі більше, аніж сьогодні. Мєчислав та Адама Солтиси багато зробили для ознайомлення мешканців Львова з європейською симфонічною творчістю – від класики до сучасності. Варто сказати, що вони пропагували абсолютну відсутність будь-яких національних обмежень. На час їх керівництва припадає тісна дружба між Мєчиславом Солтисом і, скажімо, Анатолем Вахнянином, Станіславом Людкевичем, Василем Барвінським. Тобто українська і польська частина інтелігенції ніколи не мали між собою конфліктів, а навпаки, творчо спілкувалися.

Твори, які прозвучать на «Концерті пошани і пам’яті Мєчислава та Адама Солтисів»у неділю, 13 вересня, о 18:00 у Львівській обласній філармонії у виконанні відомого львівського піаніста, одного із перших виконавців, який пропагує у Львові сучасну музику Йожефа Ерміня, Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії під диригуванням Сергія Хоровця, стануть ще одним підтвердженням того, наскільки органічно у культурних і творчих уявленнях Мєчислава та Адама Солтисів об’єднувалися польські та українські джерела.

Увертюра до опери «Українська повість» написана Мєчиславом Солтисом до поеми «Марія» – одного із представників української школи у польській поезії Антонія Мальчевського. Поема розповідає про прекрасну українку, в яку закохався князь Станіслав Щенсний Потоцький. Мєчислав Солтис збагачує музику своєї опери численними цитатами, алюзіями, стилізаціями, перевтіленням стилю української музики, а зокрема українського фольклору. Сам твір з великим успіхом у 1939 р. поставлений на сцені Львівського театру. Це дуже гарна і якісна музика, яку важливо відновлювати в українській музиці, адже це наша гордість.

Симфонія № 2 Адама Солтиса – вершина творчості композитора. Вона написана у розквіті його творчих сил. Симфонія дуже успішно поєднує традиційні риси для нашої галицької культури і досягнення тогочасного європейського симфонізму. Востаннє ця симфонія звучала на початку 60-х рр.

Окрім того, на концерті у Львівській обласній філармонії слухачі почують «Слов’янський концерт» Бориса Лятошинського. «Слов’янський концерт» Б. Лятошинського, як і «Українська повість» Мєчислава Солтиса, об’єднують польські, українські, чеські та російські мотиви. У Симфонії № 2 Адама Солтиса чуємо польські та українські мотиви. Тобто на концерті у філармонії можемо спостерігати гармонійність та відчуття різних фольклорних джерел.

Виконання твору Бориса Лятошинського присвячене 120-річному ювілею композитора. Відомо, що Солтиси і Лятошинський підтримували дружні відносини, та й, зрештою, їх об’єднують польські корені (Лятошинський мав польські корені, але зі Сходу, з Житомира). Вони не тільки шанували і цінували один одного як композиторів, а й прекрасно розуміли всю відповідальність, яка лежала на кожному з них за те, щоб національна культура не занепала у ці складні моменти випробувань, які зазнав український народ у XX ст. Творчість Солтисів і Лятошинського ще раз підтверджує, що польську і українську культуру набагато більше об’єднує, аніж роз’єднує.

Поділитись


Популярне

23.09.2015 Медіа

Яскрава мелодика композитора Д. Січинського. Львівська обласна філармонія

Найважливіша фігура серед цьогорічних ювілеїв – Денис Січинський, другого жовтня в цьому році маємо його...

29.09.2016 Анонси

Фестиваль «Контрасти»

Від 30 вересня до 9 жовтня у Львові відбудеться XXII Міжнародний фестиваль сучасної музики «Контрасти». У п...