Музика, яка об’єднує

02.09.2016
Опис

Львів’яни і донеччани разом відсвяткували 25-річчя української Незалежності
Наталія Матолінець №97-98 (1856-1857), п'ятниця, 26 серпня 2016

Що наповнює свято сенсом? Що наповнює свято, власне, святом? Я запитувала це в себе, коли оминала ошатних пань і панночок у вишиванках чи вечірніх сукенках, котрі оминали мене, бо всім нам хотілося якомога швидше потрапити до філармонії сьогодні. Сьогодні – у день 25-річчя української Незалежності – стіни Львівської обласної філармонії вирішили не кидати слів про єднання на вітер, а… покласти їх на музику. Львів’яни запросили до себе донеччан – і виконавців, і модельєрів. Та зробили разом шоу.

У фойє – не пройти. Перший показ – колекція у етностилі від львів’янки Анастасії Василик. Розпочинається вчасно, роздивитися важко – колекція переважно дитяча й підліткова, а за частоколом голів глядачів маленькі моделі пурхають, як спалахи червоно-чорного, білого й рожевого… Пробираюсь ближче – і нарешті бачу їх у всій красі. Дизайнер вже зазначила, що традиційна вишивка – наповнена особливим змістом. І саме його Анастасія Василик намагалась втілити у своїй колекції. Не просто вишиті квіти, а мотиви Тернопілля. Не просто чорні візерунки, які стали візитівкою Борщівщини, а сльози жінок після татарських навал давнини. При цьому – і трендовий мінімалізм, і зручний крій. Після таких колекцій розумієш, що на подіумах світу вишиванка – це лише тренд, який мине, але в Україні він завжди має сенс та глибинну історію…

Після презентації етноколеції гостей запрошують до зали філармонії – й там розпочинається другий показ. Цього разу – гості з Донеччини. Дизайнерка Ella Kulikova привезла колекцію, котру презентувала в Будапешті. Цього разу мені вдається гарно роздивитися образи з балконa. А також кумедні зіткнення моделей з гостями шоу, які поспішають зайняти свої місця і часом здаються вельми спантеличеними. Що ж – їх не можна звинуватити. Чи часто ви бачили покази мод у філармонії? Я – ні. Але мені таке новаторство подобається. Донецька дизайнер не привезла нам етніку, натомість представила урбаністичний кежуал, де на диво вдало поєднались асиметричний крій, стриманий шик та візерунки у вікторіанському стилі.
Дизайнери передали естафету виконавцям – і почалася вже музична частина шоу. Її відкрив учасник “Голосу країни” Дмитро Іващенко – старовинною чумацькою піснею, котра – так мені здалось – була геть не про чайку з чаєнятами, а про всіх тих наших співвітчизників, яких змусили покинути дім і шукати його деінде. Ліричний та баладний настрій донеччанин продовжив yже авторською піснею. М’який вступ перейшов у виступ іншої гості зі cходу, учасниці “Голосу країни” Олени Діаманді. Вона одразу ввірвалась спалахом енергії, захопила увагу залу спочатку народною піснею, потім пронизливою композицією Тіни Кароль “Україна – це ти”. Насправді, хотілося слухати ще, але… але естафету на сцені прийняли львів’яни.
Першим привітав зі святом Незалежності письменник і бард Олесь Дяк, який виконав авторські пісні на вірші Леоніда Талалая та Івана Пазина. Тут зазвучала гірка ностальгія – адже перша пісня була присвячена річниці загибелі Володимира Івасюка, друга – смерті поетового сина на cході. Після такого ліричного виступу хотілося чогось енергійного для контрасту – і глядачі це отримали. Ансамбль “Високий Замок” під керівництвом Андрія Яцківа (він же – організатор концерту) просто захопив “Коломийкою” Олександра Божика. Яскравий, барвистий, колоритний та почасти містичний, бо ж карпатський настрій розливався, видзвонював, запалював, затанцьовував… Словами не передати.
Етнічні мотиви хотілося всотувати і всотувати. А вокалістка Наталія Марківська продовжила цю тему дуже вдало – вона презентувала оригінальні обробки відомих пісень “Ой там на горі”, “Ой роде мій” та “Несе Галя воду”. А потім “Високий Замок” доповнив їх обіцяною прем’єрою – ансамбль презентував “Мелодії Лесі”, композиції, які Леся Українка сама заготувала для “Лісової пісні”. Львів’ян також привітав зі святом соліст Львівської опери Петро Радейко, голос та харизма якого підкорювала з першого погляду… пробачте, з першої ноти!
Проте найяскравішим моментом концерту для мене стала майже фінальна композиція – “Я піду в далекі гори” від Олени Діаманді, Петра Іващенка, Наталії Марківської і “Високого Замку”. Пронизлива і глибока, позачасова і ніжна, ця пісня горіла в повітрі, горіла між виконавцями, які вміло виконували її у тріо. Горіла і запалювала. Тож не дивно, що її зустріли шаленими аплодисментами.

Цей концерт був схожий на кардіограму, котра пульсує вгору та вниз – такий контрастний, то ліричний і м’який, то запальний і енергійний. Серцебиття, яке з’єднало – хочеться на це сподіватись – Схід та Захід… А що наповнює свято святом? Безперечно, саме ми. Ми самі. Ми самостійно. Чудово, якщо ця самостійність стане для нас важливою у всьому. Особливо в контексті Незалежності.

Поділитись


Популярне

14.03.2018 Медіа

«Про масштабний джазовий проект мріяла чотири роки»

Його прем'єра, розповіла солістка Наталія Грановська, відбудеться на сцені Львівської філармонії 25 бер...
10.01.2015 Концерти

Концерт «Свято оперети». Частина 1

Маріанна Лаба – сопрано Соломія Приймак – сопрано Роман Антонюк – баритон Василь Понайда – тенор Володимир ...
10.01.2015 Концерти

Концерт «Свято оперети». Частина 2

Маріанна Лаба – сопрано Соломія Приймак – сопрано Роман Антонюк – баритон Василь Понайда – тенор Володимир ...