Серед митців, що стали класиками української музики, особливе місце займає Мирослав Михайлович Скорик (1938–2020) — композитор, теоретик, педагог непересічного масштабу, чия творчість — від вокальних мініатюр до симфонічних поем — має формотворче значення для національної культури. Поєднання класично струнких, лаконічних форм з теплотою та щирістю вислову, звернення до фольклорних джерел та злободенних сюжетів зумовлені характерною для композитора полярністю інтересів, яка, однак, завжди спрямована на втілення потужного авторського задуму. Сьогодні, 13 липня, Львівська національна філармонія відзначає життя й творчість свого патрона.
Іще з часів роботи над музикою до кінофільму «Тіні забутих предків» почалась скориківська серія визначних творів у композиторській інтерпретації комплексів, що пізніше будуть віднесені до «нової фольклорної хвилі». Це і Перший концерт для скрипки з оркестром, «Речитативи і рондо» для скрипки, віолончелі і фортепіано, численні фортепіанні твори. В доробку композитора опера, балети, симфонічні твори, духовна музика, камерно-інструментальні композиції, пісні, романси, музика неакадемічних жанрів.
Зацікавлення старовинними та класичними жанрами проявилось у композитора через розшифровки і транскрипції лютневих табулатур, редакціях та реконструкціях партесних концертів. Надалі в оригінальній творчості автор стилізує старовинні придворні танці в музиці до драми Лесі Українки «Камінний господар», а також у зверненні до жанру партити. Переломним як у всій українській історії та культурі, так і конкретно в музичному мистецтві й творчості М. Скорика став період «шістдесятництва», коли раптом і разом розкрились численні таланти буквально у всіх сферах мистецтва й науки.
Науковиця О. Коменда наголошує: «Різновекторність інтонаційно-жанрових джерел композиторської творчості М. Скорика, його рівноцінна увага як до “високих”, так і до “низьких” жанрів у власній композиторській творчості тісно перегукується з його педагогічним лібералізмом, який неодноразово відзначали і його учні, і колеги, і він сам, і яскравим прикладом якого є наявність серед його випускників, наприклад, відомої композиторки-пісенниці Лесі Горової, талант якої він не лише не загубив, а навпаки підтримав і розвинув, створивши належну творчу, професійну та емоційно-психологічну атмосферу навчання в своєму класі для студентів з різними творчими інтересами і потребами».
Власне і органічна громадська діяльність композитора була спрямована на залагодження національних інтересів. Багато творчих проєктів, зокрема, і концертне турне, присвячене його 80-річчю, «Мирослав Скорик у стилі джаз», на якому він диригував цілою програмою своїх джазових творів, відображає плюралістичне ставлення митця до високих і низьких жанрів, притаманне його композиторській творчості, демократичність світогляду, а також гнучке врахування його композиторських, виконавських та музично-громадських цілей, інтересів та потреб. Про це свідчить і діапазон виконавської діяльності митця, який розпочав свій шлях художнього керівника з ВІА «Веселі скрипки», а в зрілий період творчості, як художній керівник, активно співпрацював з камерним оркестром «Академія».
Детальніше:
Львівська філармонія запрошує відзначити постать Мирослава Скорика
Таким чином, «діяльнісний організатор, блискучий педагог, ерудований теоретик, вдумливий редактор, крім того, за потребою чи за покликом душі ще й піаніст і диригент — усі ці різноманітні іпостасі мистецької особистості, — за словами Л. Кияновської, — гармонійно уживаються в одній особі. У своїй взаємодії вони теж залишили помітний слід у творчості, в композиторських відкриттях, неодноразово саме організаторська, педагогічна, виконавська мета, практика музичного життя підказала авторові певні концепції, образи і сфери почуттів, зумовила вибір стильових орієнтирів, жанрів і музично-виразових засобів”.
Нагадаємо, 13 липня, у день уродин Скорика, о 12:00 пройде покладання квітів до його могили на Личаківському кладовищі. На спомин про маестро лунатимуть твори у виконанні відомої солістки Софії Соловій та Камерного хору «Глорія».
Ввечері о 19:00 цього ж дня, у Концертному залі Людкевича відбудеться урочисте Закриття ювілейного, 120-го музичного сезону Філармонії. Воно нестиме благодійну місію, адже всі виручені кошти з квитків установа спрямує на допомогу ЗСУ: а саме на купівлю пікапа для Сьомого прикордонного Карпатського загону.
Сходинка до оркестру
Мета – виховання майбутньої аудиторії і молодих фахівців: директор-...
Пʼять спогадів про «Віртуозів Львова» на Збручі
30 років тому, у вересні-1994, свої перші репетиції розпочав Академ...
Концерт “Крізь темряву” презентовано на каналі філармонії
У найважливіший для усіх християн тиждень Академічний симфонічний оркестр Л...