На восьмі роковини з дня смерті Романа Стельмащука

19.11.2023
Опис

19 листопада минає 8 років з часу, коли у засвіти провели великого музиканта та знаного українського вченого-дослідника національної культурної спадщини, композитора Романа Стельмащука (02.07.1965–19.11.2015)

Засновник та багаторічний керівник вокального ансамблю “A cappella Leopolis”, а також фундатор знаменитого Фестивалю Давньої Музики, що цьогоріч вже у 20-й раз з успіхом пройшов у Львівській національній філармонії, Роман Стельмащук на цих світлинах у своїй стихії, зі своїм дітищем — під час процесу виконання кантів у місці сили стародавнього Києва, Золотих воротах (2012 рік)

Вкрай символічно, що його «лебединою піснею» стало оркестрування «Шевченківської Сюїти» Бориса Лятошинського – а саме Прелюдії № 1 (з підназвою “Сонце заходить, гори чорніють”).

Львівська національна філармонія - На восьмі роковини з дня смерті Романа Стельмащука

Запрошуємо переглянути виконання цього твору Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії під орудою Володимира Сивохіпа:

Зі статті Володимира Сивохіпа:

Яким міг бути Твій Шевченко? Яким символом? Символом віри, боротьби, душевного неспокою і невичерпної життєвої наснаги, а головне — символом України — такої чомусь стражденно різної, але такої до болю рідної. Чи не таким символом був Шевченко і для Бориса Лятошинського, який написав свою геніальну фортепіанну «Шевченківську Сюїту» 1942 року. Перебуваючи у вимушеній евакуації (майже як Шевченко на засланні), композитор болісно пронизує мелодії своїх прелюдій настроями туги за залишеною Україною, нездійсненними мріями про майбутнє щасливе життя на оновленій землі. Поетичним епіграфом першої прелюдії циклу є рядки з ліричної перлини Шевченка «Сонце заходить, гори чорніють», що створена в Орській фортеці, вдалині від рідної України, за якою поет безвимовно тужить.

Сонце заходить, гори чорніють,

Пташечка тихне, поле німіє.

Радіють люде, що одпочинуть,

А я дивлюся… і серцем лину

В темний садочок на Україну.

Світла пам’ять видатному музиканту!

Поділитись


Популярне

05.11.2023 Анонси

Академічний симфонічний оркестр INSO-Львів Львівської філармонії вирушив у гастрольне турне Нідер...

Традиційно наприкінці року Академічний симфонічний оркестр INSO-Львів Львів...

07.11.2023 Концерти

До 45-річчя творчої діяльності Мар’яна Шуневича

За високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток та п...

03.06.2023 Концерти

Дрезденські камерні музиканти виступили у Львівській філармонії

Бетховен, Моцарт, Пярт - музиканти найстарішого у світі оркестру, С...