Непохитні. Музиканти філармонії на шпальтах Das Orchester - Львівська національна філармонія

Непохитні. Музиканти філармонії на шпальтах Das Orchester

04.03.2025
Опис

Барбара-Марія Вайль – журналістка з Німеччини, яка впродовж останніх років регулярно відвідує Україну, опублікувала матеріал у відомому журналі «Das Orchester». У ньому вона розповіла про діяльність Академічного симфонічного оркестру Львівської національної філармонії від 2014 року. Коментарями поділились генеральний директор філармонії та диригент – Володимир Сивохіп, директор оркестру та флейтист – Михайло Сосновський та концертмейстер групи віолончелей – Денис Литвиненко. Впродовж розмови музиканти розмірковували також про історичні передумови ставлення до української музики, розповідали про проєкти та записи.

З початку російського вторгнення 24 лютого 2022 року життя Академічного симфонічного оркестру Львівської національної філармонії зазнало змін. Частина музикантів стали на захист країни на фронті, репетиції та концерти опинились під загрозою через обстріли та аварійні відключення електропостачання, іноземні солісти та диригенти не наважуються приїжджати в країну. Однак оркестр самовіддано продовжує роботу, метою якої з 2014 року залишається єдність та мир у країні, популяризація української музики як в Україні, так і за її межами.

Львівська національна філармонія - Непохитні. Музиканти філармонії на шпальтах Das Orchester

Михайло Сосновський пригадав першу реакцію оркестру на початок повномасштабного вторгнення: 

«Перше, що ми зробили після початку повномасштабного вторгнення – вилучили всіх російських композиторів з наших програм, збільшивши кількість української музики».

Необхідність рішення пояснив і Денис Литвиненко: 

«За часів радянської імперії ми не могли представляти свою культуру, адже нам це коштувало б життя. Однак зараз наша культура і наша мова є нашою ідентифікацією. Це є ми, це наша надія! Якщо у нас немає культури, то немає за що воювати, бо ми вже мертві».

Музиканти записують усі українські твори, як оркестром, так і камерними складами, як, на приклад, струнний квартет «Фенікс», учасником якого є Денис Литвиненко. Після запису окрім СD, твори потрапляють на YouTube для популяризації та доступності української музики.  

«По суті, йдеться про те, щоб показати власному народу та світові, яка прекрасна наша музика, яка велика й глибока наша культура!», – прокоментував Володимир Сивохіп.

Підтримка, яку отримує з усього світу Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії велика, як і симпатія, яку він отримує від публіки. Можливо, це частина особливого духу оркестру – у них є місія. Ці музиканти є популяризаторами та амбасадорами музики та багатої культури своєї країни.

— Барбара-Марія Вайль

 

Поділитись