Вибачте цей текст доступний тільки в “Англійська”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Historical Facts of the Lviv Philharmonic

1902-1903 pр

Легендарний перший сезон філармонічного оркестру у Львові охопив 128 концертів протягом 8 місяців, і його відвідали 115 тисяч осіб. Зал театру Скарбека (нині Національний академічний драматичний театр ім. Марії Заньковецької), де тоді виступав оркестр, був повний на кожному концерті. Такий міцний фундамент філармонійної традиції у Львові створили празькі музиканти – адже вони становили більшість в оркестрі. Під час першого сезону філармонії у Львові побували Ріхард Штраус, Руджеро Леонкавалло і Густав Малер. Відбувся перший офіційний концертний сезон Львівської Обласної Філармонії у концертному залі Скарбківського театру (театр ім. М. Заньковецької, який мав прекрасні умови для глядачів: 1200 глядацьких місць, велика концертна естрада, фонтани, цукерня, буфет, зимовий сад.

1931/1933 рр

Попри шалений успіх першого сезону, невдовзі колектив припинив існування. В період з 1910 до 1930 років було чимало спроб відновити роботу професійного симфонічного оркестру, однак це були лише окремі концерти. У 1931 році на основі оркестру Великого театру, завдяки зусиллям диригента Адама Должицького, симфонічний оркестр відновив свою діяльність у філармонійних стінах. Хоча в більшості публікацій знаходимо офіційну дату виникнення Львівської філармонії 20 вересня 1933 року. Це пов’язано з відновленням періодичних виступів оркестру в статусі філармонійного під керівництвом Адама Солтиса.

1939/1944 рр

У грудні 1939 року нова радянська влада постановою «утворила» у Львові симфонічний оркестр, а після війни поновила його роботу, на чолі з диригентами Ісааком Паїним і Миколою Колессою. Хоча відтоді розвиток музичного життя у Львові аж до здобуття Незалежності відбувався під сильним ідеологічним тиском, наявність державного симфонічного оркестру і його стабільна діяльність мали позитивний ефект на українських композиторів, які отримали постійний доступ до симфонічного оркестру, з чим раніше були труднощі. Протягом радянського періоду Львів з концертами відвідували такі виконавці й композитори, як Дмитро Шостакович, Борис Лятошинський, Святослав Ріхтер, Давид Ойстрах, Леонід Коган та інші.

1981 р

Започатковано ключовий для класичної музики у Львові фестиваль «Віртуози» (тоді Всесоюзний музичний фестиваль «Віртуози країни»), який невпинно щороку збирає в місті музикантів з усього світу.

1995 р

У Львові відбулися перші «Контрасти» – фестиваль, який є важливим щорічним міжнародним форумом сучасної класичної музики в Україні, дає змогу відкривати для себе найцікавіші новітні експерименти – від оркестрових до камерних й електронних . З 2013 року ексклюзивним елементом кожного фестивалю є Ніч Контрастів, коли філармонія наповнюється музикою і перформансами до самого ранку.

2000—

Переступивши поріг третього тисячоліття, філармонія розширюється й урізноманітнює напрямки діяльності. Її колектив поповнився ще одним симфонічним оркестром – «INSO-Львів». Перелік регулярних акцій доповнився щорічним фестивалем «Відкриваємо Падеревського» і композиторськими майстер-класами COURSE. Музичний маратон «W LIVE», присвячений пам’яті Василя Сліпака, фестивалі «Львівські прем’єри» і «Юрій Ланюк і друзі» – це тільки кілька прикладів недавніх проектів філармонії. До того ж, тут відбуваються численні виставки, лекції, презентації, конкурси і навіть мультимедійні лазерні перформанси.