Іван Дерда- баритон

Загальна інформація

Іван Михайлович Дерда народився 28 травня 1963 року в с. Горошівці Заставнівського району Чернівецької області.
Після закінчення загальнообов’язкової середньої та семирічної музичної шкіл навчався в Чернівецькому училищі культури, де отримав перші уроки співу у викладача Святослава Мельничука. Під час військової служби з армійським ансамблем пісні і танцю об’їздив як співак з концертами Росію, Білорусь, Латвію, Литву, Естонію (1981—1982 рр.)

Професійну артистичну діяльність розпочав у 1983 році¸ навчаючись на підготовчому відділенні вокального факультету Львівської державної консерваторії і одночасно працюючи артистом мімансу Львівського театру опери та балету імені С. Крушельницької (на той час Львівському театрі опери та балету імені І.Франка).
В 1985 році поступає на навчання в Львівську консерваторію і продовжує працювати в Львівському театрі опери та балету.
Його педагогами в консерваторії були: по класу оперного співу – народний артист України, професор Ігор Кушплер, а по класу камерного співу – професорМирослава Лагойда.
У 1990 році, після закінчення Львівської державної консерваторії ім. М.В.Лисенка, повертається на Буковину і розпочинає роботу провідним солістомДержавного заслуженого Буковинського ансамблю пісні і танцю під керівництвом лауреата Національної премії ім. Т.Шевченка, народного артиста УкраїниАндрія Кушніренка, давши сценічне життя багатьом творам, які поклав маестро на музику

Наполегливість у праці для досягнення високої майстерності допомогла співакові стати переможцем багатьох конкурсів та фестивалів.

В 1995 році перейшов на роботу провідним солістом Чернівецької обласної філармонії, де продовжує працювати і зараз.
У 2002 році Івана Дерду запрошують, паралельно з його концертною діяльністю, працювати асистентом кафедри музики факультету педагогіки, психології та соціальної роботи Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, а з 2005 р.він – доцент кафедри музики, викладаючи курси педагогічної майстерності і вокалу.
У 2008 році йому було присвоено вчене звання доцента.
Авторська серія митця «Буковинська китиця» (тут він виступав, як композитор, автор солоспівів на слова буковинських поетів 19-20 століть) одержала нагороду на загальнонаціональному конкурсі «Українська мова – мова єднання» – відзначена дипломом І ступеня (м. Одеса, 2009 р.).
За значні досягнення в розвитку культури та мистецтва краю, розбудову та зміцнення Української держави нагороджений медаллю «Будівничий України», іншими нагородами.
Іван Дерда – член Національної всеукраїнської музичної спілки (з 1992).
За вагомий внесок у справу українського національного відродження його імя занесене в Музичну енциклопедію України.
З 1997 року Іван Михайлович Дерда Заслужений артист України.

Концертна діяльність

Іван Дерда багатьом новим творам дав творчі крила.
Зокрема, став першим виконавцем кантати «Молюсь за тебе, Україно» (для соліста, хору і симфонічного оркестру), яка стала своєрідною візитною карткою Буковини, «Думи про Сагайдачного» (для соліста, хору і оркестру), присвяченої Хотинській битві 1621 року, прем’єра якої відбулася під час відкриття пам’ятника гетьману Сагайдачному на території славетної Хотинської фортеці (обидва названі твори композитора Андрія Миколайовича Кушніренка)(1991 р.).
В активі концертної діяльності Івана Дерди близько 100 тематичних концертних програм.
Він здійснив майже 1500 творчих виступів, з них добра третина – на благодійних засадах.
Співак бажаний гість робітників промислових підприємств, трудівників села, інтелігенції, студентської та учнівської молоді.
Співак створив і брав участь у багатьох концертних програмах, присвячених відродженню із забуття імен відомих митців України: Максиміліана Максакова, Соломії Крушельницької, Лідії Липковської, Ореста й Дениса Руснаків та інших.
Наполегливість у праці для досягнення високої майстерності допомогла співакові стати переможцем багатьох конкурсів та фестивалів.

Поділитись