[Концерт перенесено] Людина і доля

Концертний зал Людкевича

П’ятниця 04.03.2022 / 19:00

Концертний зал Людкевича

150-450

Абонементи діють

Опис

Шановні наші слухачі!

Концерти та всі  мистецькі події Львівської національної філармонії переносяться на невизначений час!

Усі придбані квитки залишатимуться дійсними. Проте повернути за них кошти можете безпосередньо  на сайті квиткового оператора Soldout, де ви здійснювали купівлю.

Детальніша інформація про повернення коштів за квитки, придбані в касі філармонії буде розміщена на сайті найближчим часом.

Чи може вплинути людина на свою долю? Чи наш земний шлях вже передбачений і вплинути на це ніяк не можливо? Та чи справді можливе таке протистояння? Відповіді на такі складні питання шукали у своїх творах митці та філософи впродовж не однієї тисячі років.

«Бути чи не бути?», – роздумує шекспірівський Гамлет про те, чи варто коритись долі, чи, можливо, варто протистояти грізному фатуму? Водночас, у знаменитій п’єсі «Життя – це сон» іспанський драматург Педро Кальдерон зображає людину як істоту, що наділена свободою волі і неабияким розумом. Вона сама здатна творити свою долю на землі. Про початковий чотиризвучний мотив П’ятої симфонії та одну із найвідоміших тем творчості Людвіґ ван Бетховен сказав, що «так доля стукає в двері…», а остання ще неодноразово з’являється впродовж твору.

***

Тож саме тема людини і долі стане наскрізною у нашій концертній програмі.

Перший скрипковий концерт Дмитро Шостакович почав писати у найпохмуріший період свого життя, коли вже не вперше тоталітарна машина намагалась його зламати, нещадно критикуючи творчість композитора та вимагаючи писати музику, «близьку до народу»… У зв’язку з цим прем’єра твору відбулась аж через 7 років після написання, у 1955-му. Протистояння всупереч обставинам, стійкість та мужність – саме такі мотиви пронизують чотиричастинну композицію. Солюватиме у концерті знаний в Європі та далеко за її межами український скрипаль Андрій Бєлов.

Роздуми на тему людини і долі знаходимо і в П’ятій симфонії Петра Чайковського. У ній чуємо сумніви, переживання, присутність чогось грізного та незрозумілого, які в кінці композиції автор трансформує у урочисте, ствердне та впевнене звучання у фіналі. Лише залишається відкритим питання: це перемога людини, чи фатуму?

Найтонші емоційні та настроєві нюанси, приховані підтексти композицій почуємо у творчому прочитанні Академічного симфонічного оркестру філармонії під батутою Теодора Кухара.

***

Втім, кожен з нас вирішує: «бути, чи не бути?», йти власною стежкою, чи пливти за течією…

Виконавці:
  • Андрій Бєлов, скрипка
  • Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії
  • Теодор Кухар, дириґент

 

Програма:
  • Дмитро Шостакович. Концерт № 1 для скрипки з оркестром ля мінор,  тв. 77
  • Петро Чайковський. Симфонія № 5 мі мінор, тв. 64

Поділитись