Звучання Львівської філармонії #31

До річниці перепоховання Тараса Шевченка

Субота 23.05.2020 / 18:00

Онлайн трансляція

Вхід вільний

Опис

22 травня – пам’ятний для України день! У цю дату у 1861 році відбулось перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі поблизу Канева. Адже саме таким був «Заповіт» митця, написаний ще у 1845 році:

Як умру, то поховайте

Мене на могилі

Серед степу широкого

На Вкраїні милій,

Щоб лани широкополі,

І Дніпро, і кручі

Було видно, було чути,

Як реве ревучий.

До 159-річниці із цього дня Львівська національна філармонія приурочила дві події, у рамках яких прозвучать архівні відеозаписи двох видатних композицій сучасних українських композиторів – Богдани Фроляк та Євгена Станковича.

Симфонія-реквієм «Праведная душе» львівської композиторки Богдани Фроляк написана для мішаного хору, солістів та симфонічного оркестру на тексти Т. Шевченка. У 2017 році за цю композицію, а також хорову кантату «Цвіт» та камерно-вокальний твір «Присниться сон мені» Б. Фроляк отримала престижну Шевченківську премію.

В одному з інтерв’ю композиторка розповіла: «Коли почала писати великий твір на вірші Шевченка (на пропозицію директора Львівської філармонії Володимира Сивохіпа), відчула, що наче стою перед величезним океаном, з якого облюбовую окремі хвилі; або перед пустелею, з якої збираю окремі піщинки, щоб збудувати з них неймовірної краси Світ… Цей Світ має розповісти про силу і мальовничість океану. Йому неможливо завадити, тільки підсилити його могутність і красу. Цей океан ‑ Шевченко, такий безмежний і досі неосягнений».

Прем’єра цього твору у Львові відбулась у День народження Тараса Шевченка – 9 березня 2014 року за участі Анастасії Корнутяк (сопрано), Наталії Половинки (мецо-сопрано), Олексія Кувітанова (баритон), Академічного Галицького камерного хору та Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії. Диригував Володиир Сивохіп.

Другою композицією, яка прозвучить з нагоди річниці перепоховання, стануть «Страсті за Тарасом» Євгена Станковича, написані у 2013 році до 200-річчя Кобзаря.

«Переконаний: творчість Шевченка у різних вимірах і в різних жанрах супроводжуватиме людство довгі часи, довгі роки. Адже й після нього було сотні цікавих поетів, художників. Та лише поодинокі постаті увійшли в історію. В цьому і цінність, і унікальність творчості Тараса», розповідав композитор після прем’єри.

Прем’єра цього твору у Львові відбулась на відкритті міжнародного фестивалю «Віртуози» 16 травня 2014 року за участі Анатолія Погрібного (тенор), Ігоря Воронки (бас), Національної заслуженої академічної капели України «Думка», Академічного симфонічного оркестру «INSO-Львів». Диригував Володимир Сивохіп.

Ці записи транслюватимуться 22 та 23 травня у рамках проєкту «Звучання філармонії» на вулицю Чайковського та на YouTube-каналі Львівської національної філармонії.

 

Поділитись