Знамениті «Віртуози Львова» відзначають свій 25-річний ювілей.

06.02.2019
Опис

Львів – місто щедре на мистецькі таланти і традиції. А до якісної музики тут особливе ставлення. Львів’яни вміють шанувати своїх улюблених зірок. І це додає східноєвропейській перлині особливого шарму. Саме музика оздоблює оксамитовими тонами місто Лева.

От уже 25 років (аж не віриться!) знамениті «Віртуози Львова» – камерний оркестр, що народився в стінах легендарної львівської філармонії, тішить львів’ян якісною і зрозумілою усім класикою!

Розпочали ювілейний рік «Віртуози» традиційним і, мабуть, одним із найдавніших, проектів «4+4. Чотири пори року». Щороку цей концерт збирає аншлаги. Щороку зіркових солістів глядач не відпускає зі сцени. Щороку наш оркестр доводить право на свою назву!

Незмінний керівник «Віртуозів Львова», талановитий диригент, харизматичний, завжди із щирою усмішкою Сергій Бурко розповідав про традиції оркестру, музику і пригоди, поділився планами.

«Протягом цього року ми будемо відзначати, трішки пригадувати, жартувати, втілювати мрії і, як звикло, дарувати багато прекрасної музики!

Починаємо рік із двох традиційних проектів, які дуже любимо ми і наші шанувальники. На колосальному емоційному підйомі пройшов концерт «4+4. Чотири пори року» із солістом з Одеси – обдарованим, красивим скрипалем Євгеном Кострицьким. Ідея цього проекту дуже проста – початок року, оновлення, коло часу. Ну коли ще слухати вічну музику Вівальді? Але ми додаємо родзинку – «Пори року в Буенос-Айресі» Астора Пяццолли вдало контрастують з бароковою класикою, додають колориту. Пригадую, коли я привіз ноти з Польщі (дістати партитури на той час було непросто) і ми зіграли це вперше – був справжній фурор!

Ще був цікавий експеримент: «4+4+4», коли український композитор Золтан Алмаші написав свої пори року. Любимо цей проект і неймовірно, що наші слухачі – теж!

Друга, не менш цікава і барвиста музична подія, що скоро відбудеться – це «Серенади весни». Цей концерт протягом років набирав різних форм, адже серенада – жанр, до якого зверталося безліч композиторів різних епох. Музика, що завше асоціюється із коханням. Цього разу звучатимуть неповторні шедеври Моцарта, Гайдна, Чайковського. Запрошуємо!

25 років – вагома дата, тож маємо багато планів. Зокрема, ми хочемо опублікувати ювілейну книгу про «Віртуозів». Я впевнений, цікаво буде почитати це видання. Адже 25 років життя оркестру – це певний зріз мистецького життя нашої Філармонії, нашого міста.

Приємно буде згадати, як починалися «Віртуози Львова». Був зовсім інший склад оркестру.

Ідея створення такого колекиву, тоді на початках незалежності України полягала у тому, аби знівелювати комплекс меншовартості перед «старшим братом». Так, ми можемо бути віртуозами – високопрофесійними, запотребуваними у Європі і світі. Тут, у нас в Україні, у Львові є прекрасні музиканти, сильна школа струнно-смичкових інструментів, ми маємо знамениті на весь світ імена, які отримали колосальний вишкіл тут. Ми маємо традиції!

Ще однією задачею, яку оркестр ставив перед собою з початку своєї діяльності – наблизити слухача до простого сприйняття популярної класики. Ми намагаємося навчити людей відчувати класичну музику, сприймати мистецтво серцем, душею. Продовжуючи цю концепцію ми створили цикл з трьох дисків: «Музика для всіх» (2 чистини) і «Скрипаль на даху». І це мало не аби який успіх. Потім спільно з Мирославо Скориком, коли всі підхопили його джазові композиції, ми записали «Музику зі Львова». Мирослав Михайлович сам був тоді за роялем. Колосальна вийшла робота. Ще є «Музика Львова», де звучить музика львівських композиторів – Кос-Анатольського, Колеси, Людкевича та інших. Люди слухають, це подобається. Маю безліч схвальних відгуків. Це надихає і дає впевненість, що потрібно працювати в цьому напрямку надалі. Загалом, дискографія «Віртуозів Львова» налічує більше 25 альбомів.

Плануємо видати партитури хітів оркестру. Адже багато перекладів для камерного оркестру було написано саме під «Віртуозів». Скажімо, знаменитий «Щедрик» спеціально для нас переклав в своїй аранжації Юрій Ланюк. Чи дивовижна колядка «Що то за Предиво»! А грандіозний проект «Не твоя війна»! Це прекрасне попурі на пісні гурту «Океан Ельзи», що перевтілила для оркестру Богдана Фроляк. Прем’єра цього твору відбулася паралельно у двох містах України – Львові і Маріуполі. Символічно, емоційно.

Мрію про створення колекції струнно-смичкових інструментів. Я захопився цією ідеєю, після спільного експерименту з нашим другом, майстром, що творить диво музичного інструменту. Українець Мирослав Пуцентела, який навчався у школі Антоніо Страдіварі в Генуї дав нам 18 своїх інструментів на три тижні. І ми зіграли концерт! Уявляєте, весь камерний оркестр грав на інструментах, створених одними руками, покритих одним лаком! Це було вражаюче! Коли оркестр звучить як один голос! Якби нам вдалося втілити цей задум! Аналогів в світі ще немає!

Звісно буде безліч концертів, запрошених гостей – солістів, диригентів. Будемо мандрувати і ми. У «Віртуозів Львова» дуже широка географія гастролей. Нас запрошують європейські сцени. Це дуже окрилює, надихає! Але найцікавіше – це наші трансатлантичні подорожі! 5 проектів у Колумбії, Еквадорі, Гондурасі… Колосальний досвід! Ми спільно ламали стереотипи, захоплювалися, втомлювалися. Аншлаги, прекрасні концертні зали, продовження гастролей, неймовірно тепла публіка. Були і небезпечні моменти. Але це вже читатимемо в книзі…»

Ну що ж, в книзі, то в книзі. Чекаємо з нетерпінням! Ваших концертів, дисків, книг! Вітаємо, любі наші «Віртуози Львова»! Продовжуйте мріяти ще довгі-довгі роки і втілюйте найсміливіші задуми!

 

Поділитись


Популярне

11.08.2021 Концерти

Музика в старому Львові: програма фестивалю

Вже за кілька днів у Львові розпочнеться VIII Міжнародний фестиваль "Музика в старому Львові", який...
27.03.2020 Медіа

Архівні відеозаписи виконань колективів і музикантів Львівської філармонії. Частина 2

Продовжуємо знайомити із архівними відеозаписами проєктів за участі колекти...