Музика заборонена ІІІ Рейхом

17.05.2021
Опис

15 травня Академічний симфонічний  оркестр “INSO-Львів” у музеї “Територія Терору” презентував програму “Музика заборонена III Рейхом”, у якій прозвучала музика, “викреслена” зі списків дозволених одним із тоталітарних режимів ХХ століття. 

Після жахів Першої світової війни більшість європейців «ковтали» почуття свободи у бурхливі двадцяті роки. Поки багато європейців святкували нову свободу в мистецтві, Німеччина вже почала потрапляти під тінь свастики. І вже до 1933 року Третій рейх Гітлера диференціював населення за ідеєю «расової чистоти».  У грудні 1937 року вийшов наказ «про небажану та небезпечну музику» виданий Музичною палатою.

Слово “вироджений” зазвичай використовувалось для опису будь-якого мистецтва чи музики, неприйнятних для Третього рейху. Лише зараз свобода та можливість самовираження вважаються одними з європейських цінностей, тому виконати твори, що були забороненими Третім рейхом – це не лише віддати данину композиторам, чия музика була викреслена зі списків дозволених, яка практично не виконувалась, це – продемонструвати неординарну, експериментальну музику. Адже, коли мова йде про Ервіна Шульгофа, Юзефа Коффлера, та Карла-Амадеуса  Хартманна відступають твердження про сплату моральних боргів, оскільки це – цілісна, самобутня музика, та, яка більша за композитора, як такого, та, яка говорить сама за себе. Лінія заборон та репресій тоталітарних режимів ХХ століття, символізм боротьби мистецтва проти системи червоною ниткою проходить через всі твори концерту.

У події прозвучала музика митців, що творили в рамках тоталітаризму та, водночас, поза усіма його межами та кордонами. Історія кожного твору, як і доля композиторів, є непростою і свого часу були заборонені, або загублені. Ця музика промовляє через гострий ритм та введення джазових ідіом у Шульгофа, через глибокий драматизм, напруженість звучання, складність музичної мови, багатство розвитку образів у Хартманна та через авангардові експерименти – Коффлера. Звучала вона у символічному місці, наче прориваючись крізь заборони та роки. Солісти оркестру «INSO-Lviv» відкрили її зміст для слухача. Вона звучала, прокламуючи права людини, мир, солідарність та рівність.

 

На своїй сторінці у Facebook оркестр поділився своїми враженнями і емоціями після події:

“Наш учорашній концерт відбувся в такі важливі дні… День пам’яті усіх загиблих від рук ще одного тоталітарного режиму – комуністичного, День Європи, який про цінності свободи, поваги до гідності людини і День сім’ї.

Такі символічні дні і музика, котра була заборонена III Рейхом, музика про одвічне в житті.

Ми вдячні вам, нашій величезній сім’ї, що вам важливі теми, котрі ми піднімаємо через музику, вдячні кожному із вас, що не байдуже музичне мистецтво і, найважливіше, що розділяєте з нами цінності людської гідності, поваги до людини”.

 

Світлини з події можна знайти тут: https://philharmonia.lviv.ua/en/gallery/forbidden-music-by-the-third-reich/

Офіційна сторінка Академічного симфонічного оркестру INSO-Львів

Поділитись


Популярне

10.12.2023 Медіа

5000 підписників на YouTube-каналі Львівської філармонії

Раді повідомити всім нашим шанувальникам т...

08.05.2024 Концерти

Концерт “Крізь темряву” презентовано на каналі філармонії

У найважливіший для усіх християн тиждень Академічний симфонічний оркестр Л...

05.12.2023 Анонси

Анонс благодійних концертів від INSO-Lviv

Одна з найбільш очікуваних новин цієї зими від Академічного симфонічного оркестру INSO-Lviv Львівської н...