Концертний цикл Pro et contra. Cцена нової музики завершиться у 2020 році двома цікавими подіями. Відбудуться вони 14 та 21 грудня о 20:00 у Концертному залі Людкевича Львівської національної філармонії імені М. Скорика. Також їх можна буде переглянути онлайн.
14 грудня на гостей очікує «Місячний П’єро» Арнольда Шенберґа. Місяць, ніч, П’єро (відомий персонаж італійського театру дель арте) – ці образи були невід’ємними в романтичному мистецтві. Та в творчості австрійського композитора Арнольда Шенберга вони отримали кардинально інше втілення, ставши символами страху, холоду та смерті.
Мелодрама для голосу та інструментального ансамблю «Місячний П’єро» – один із найяскравіших зразків експресіонізму в музиці. Композиція атональна. Складається із 21 поеми, написана для вокаліста та інструментального ансамблю. Кожен з номерів декламується солістом у техніці «шпрехштімме» (нім. – Sprechstimme), яка являє собою проміжну ланку між співом та мовою.
«Місячний П’єро» вперше у повному обсязі прозвучав на сцені Концертного залу Людкевича на цьогорічному фестивалі «КОНТРАСТИ: Метаморфози-2020», де отримав чимало схвальних відгуків. Переглянути яскраві моменти події можна переглянути тут.
Особливістю виконання 14 грудня стане український переклад цього знаменитого твору, здійснений Максимом Римаром.
«Місячний П’єро» прозвучить у виконанні: Лілії Нікітчук (вокал), Наталії Кожушко-Максимів (флейта & флейта-піколо), Тараса Гамара (кларнет & бас-кларнет), Ірини Кірчанової (фортепіано), Олени Кравець (скрипка), Сергія Гаврилюка (альт), Максима Римара (віолончель). Дириґуватиме Роман Кресленко.
21 грудня Тарас Гамар (кларнет), Ігор Муравйов (скрипка), Тарас Менцинський (віолончель) та Мирослав Драган (фортепіано) презентують ще один твір ХХ століття, який, мабуть, є одним із найяскравіших опусів своєї епохи…
Мова йде про «Квартет на кінець часу» французького композитора Олів’є Мессіана.
Композиція написана митцем під час перебування у концтаборі Stalag VIII-A у місті Ґерліц, куди він потрапив у полон у червні 1940 року.
Змогу творити Мессіан отримав завдяки прихильному ставленню одного із наглядачів концтабору, а такий цікавий інструментальний склад обумовлений музикантами, які разом із композитором перебували у таборі: це кларнетист Анрі Акока, скрипаль Жан де Булер, віолончеліст Етьєн Паск’є. Спочатку Мессіан написав для цих музикантів тріо, а згодом додав ще партію фортепіано, яку виконував сам. Таким чином й утворився квартет.
Прем’єра твору відбулась 15 січня 1941 року в стінах табору під відкритим небом та рясним дощем перед аудиторією орієнтовно із 400 військовополонених і вартових. Інструменти, на яких відбулось виконання були в незадовільному стані, а віолончель купили на пожертви членів табору.
Квартет складається із восьми частин:
І. Liturgie de cristal («Літургія кристала»)
ІІ. Vocalise, pour l’Ange qui annonce la fin du Temps («Вокаліз для Ангела, який оголошує кінець Часу»)
ІІІ. Abîme des oiseaux («Безодня птахів»)
IV. Intermède («Інтермедія»)
V. Louange à l’Éternité de Jésus («Хвала вічності Ісуса»)
VI. Danse de la fureur, pour les sept trompettes («Танець люті, для семи труб»)
VIІ. Fouillis d’arcs-en-ciel, pour l’Ange qui annonce la fin du Temps («Хаос веселок для Ангела, який оголошує кінець Часу»)
VIІІ. Louange à l’Immortalité de Jésus («Хвала безсмертя Ісуса»)
Події розпочнуться о 20:00.
Квитки можна придбати у касі філармонії. Також події транслюватимуться онлайн на офіційних каналах Львівської національної філармонії у YouTube та Facebook.
Детальну інформацію про події можна знайти за посиланнями:
Сходинка до оркестру
Мета – виховання майбутньої аудиторії і молодих фахівців: директор-...
Пʼять спогадів про «Віртуозів Львова» на Збручі
30 років тому, у вересні-1994, свої перші репетиції розпочав Академ...
Концерт “Крізь темряву” презентовано на каналі філармонії
У найважливіший для усіх християн тиждень Академічний симфонічний оркестр Л...