З Україною в серці, або Український культурний десант в Нідерландах

19.12.2022
Опис

З 2 грудня триває гастрольне турне академічного симфонічного оркестру «INSO-Львів» Львівської національної філармонії ім. М. Скорика містами Нідерландів. Співорганізатором і диригентом в турі є голландський маестро Раймонд Янссен, засновник агенції CADENZA European Art Productions. До слова, пан Янссен відвідав Львів напередодні туру, провівши двотижневі репетиції з оркестром на базі філармонії.

Разом з оркестром Україну в турі представляє Національна заслужена академічна капела України «Думка» під керівництвом народного артиста України Євгена Савчука. В турі представлені три концертні програми: «Carmina Burana», «The Star Wars Suite» та «The Harry Potter Symphony». Сольні партії в творі «Карміна Бурана» виконують вокалісти з Румунії – Вероніка Анушка (сопрано), Валентин Раковеану (тенор), Іордаке Базалік (Баритон).

У першому відділі програм “Carmina Burana” і “The Star Wars Suite” представлені твори українських композиторів – Мирослава Скорика і Миколи Лисенка. Це вже усталена, багаторічна традиція оркестру – обов’язково включати твори українських композиторів в програми закордонних виступів, тим самим втілюючи місію культурної дипломатії та популяризації української музичної спадщини. Сольну партію в цій програмі виконує концертмейстер оркестру Євген Крук.

На сьогодні вже було зіграно 12 концертів в таких містах: Амстердам, Роттердам, Ейндховен, Гронінген, Харлем, Арнем, Бреда, Херлен, Гаага. Попереду ще 7 концертів в Гаазі. На крайньому концерті в Гаазі був присутній Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Нідерланди. Дуже символічним є те, що заключні концерти туру відбудуться саме в цьому місті, де розташований Міжнародний кримінальний суд (МКС). Офіс прокурора МКС у березні цього року розпочав широке розслідування та збір доказів злочинів РФ на території нашої держави. Днями уряд Нідерландів заявив про готовність створити новий трибунал в Гаазі за підтримки ООН для розгляду справ про вторгнення та військові злочини РФ в Україні. Саме тут буде винесено вирок країні-агресору за всі військові злочини в Україні і геноцид проти української нації.

Львівська національна філармонія - З Україною в серці, або Український культурний десант в Нідерландах

Фото : Paul Curuti Visuals

Тур за участю українських музикантів привернув дуже велику увагу місцевих ЗМІ. Зокрема, в одному з загальнонаціональних видань вийшла стаття з коментарями артистів оркестру та хору. В статті йдеться:

«Музика до кіно блокбастерів «Зоряні Війни» і «Гаррі Поттер» ще ніколи не звучала так пристрасно, як у виконанні 130 музикантів з України». «Ми хочемо відновити нашу свободу, боремося за волю і незалежність» – зазначила голова правління оркестру Іоланта Пришляк. В статті журналістка використала саме українське слово «воля» без перекладу, після того, як ми пояснили їй його значення. Артист оркестру Мар’ян-Станіслав Гадзецький, який на початку повномасштабного
вторгнення добровольцем вступив до лав ЗСУ, з дозволу військового керівництва країни отримав дозвіл на відрядження для участі в цьому турі, сказав: «Ми – українські воїни і обов’язково виграємо цю війну з росією. Мені приємно зараз бути тут, з колегами, і ми вдячні за можливість бути почутими».

Львівська національна філармонія - З Україною в серці, або Український культурний десант в Нідерландах
Місцева публіка дуже тепло приймає українських артистів, після виступів довго не відпускають зі сцени, стоячи аплодують, вигукують англійською «Слава Україні» (Glory to Ukraine!). За декілька років гастрольних турів в Нідерландах тут сформувався справжній фан клуб шанувальників оркестру. Цього року один такий шанувальник спеціально прилетів з Огайо, США, щоб потрапити на концерт в Амстердамі.

Це дуже зворушливо, і це надихає. Ми подорожуємо брендованимм автобусами – з логотипом та назвою оркестру, і коли ми під’їжджаємо до концертних залів, люди на вулиці, в кав’ярнях – машуть нам і посміхаються. Дехто з перехожих просто підходить, побачивши українські номери на автобусах і запитує, хто ми, а коли дізнаються, що оркестр з України, бажають сили, висловлюють слова підтримки.
Наша музична місія з Україною в серці продовжується. І ми вкотре дякуємо нашим мужнім ЗСУ за можливість займатись справою нашого життя – творити музику, нести українську музику в світ.

Окрім теплих спогадів і слів підтримки до рідного Львова оркестр планує привезти вагомий гуманітарний вантаж, який далі попрямує до прифронтових міст для підтримки наших Захисників і Захисниць та цивільного населення, Разом до перемоги! Слава Україні!

Світлини  Гаага

Світлини Нідерланди

Фото : Paul Curuti Visuals

 

Поділитись


Популярне

08.05.2024 Концерти

Концерт “Крізь темряву” презентовано на каналі філармонії

У найважливіший для усіх християн тиждень Академічний симфонічний оркестр Л...

18.06.2024 АнонсиКонцерти

Польські гастролі Львівської філармонії в Щецині та Катовіце

Найближчим днями виконання Академічного симфонічного оркестру Львів...

14.06.2024 Медіа

Про концерт “Музичні діалоги”: TVP Polonia

Попри дійсність війни – музи в Україні не вмовкають. Це артисти філармонії ...