З Україною в серці, або Український культурний десант в Нідерландах

19.12.2022
Опис

З 2 грудня триває гастрольне турне академічного симфонічного оркестру «INSO-Львів» Львівської національної філармонії ім. М. Скорика містами Нідерландів. Співорганізатором і диригентом в турі є голландський маестро Раймонд Янссен, засновник агенції CADENZA European Art Productions. До слова, пан Янссен відвідав Львів напередодні туру, провівши двотижневі репетиції з оркестром на базі філармонії.

Разом з оркестром Україну в турі представляє Національна заслужена академічна капела України «Думка» під керівництвом народного артиста України Євгена Савчука. В турі представлені три концертні програми: «Carmina Burana», «The Star Wars Suite» та «The Harry Potter Symphony». Сольні партії в творі «Карміна Бурана» виконують вокалісти з Румунії – Вероніка Анушка (сопрано), Валентин Раковеану (тенор), Іордаке Базалік (Баритон).

У першому відділі програм “Carmina Burana” і “The Star Wars Suite” представлені твори українських композиторів – Мирослава Скорика і Миколи Лисенка. Це вже усталена, багаторічна традиція оркестру – обов’язково включати твори українських композиторів в програми закордонних виступів, тим самим втілюючи місію культурної дипломатії та популяризації української музичної спадщини. Сольну партію в цій програмі виконує концертмейстер оркестру Євген Крук.

На сьогодні вже було зіграно 12 концертів в таких містах: Амстердам, Роттердам, Ейндховен, Гронінген, Харлем, Арнем, Бреда, Херлен, Гаага. Попереду ще 7 концертів в Гаазі. На крайньому концерті в Гаазі був присутній Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Нідерланди. Дуже символічним є те, що заключні концерти туру відбудуться саме в цьому місті, де розташований Міжнародний кримінальний суд (МКС). Офіс прокурора МКС у березні цього року розпочав широке розслідування та збір доказів злочинів РФ на території нашої держави. Днями уряд Нідерландів заявив про готовність створити новий трибунал в Гаазі за підтримки ООН для розгляду справ про вторгнення та військові злочини РФ в Україні. Саме тут буде винесено вирок країні-агресору за всі військові злочини в Україні і геноцид проти української нації.

Фото : Paul Curuti Visuals

Тур за участю українських музикантів привернув дуже велику увагу місцевих ЗМІ. Зокрема, в одному з загальнонаціональних видань вийшла стаття з коментарями артистів оркестру та хору. В статті йдеться:

«Музика до кіно блокбастерів «Зоряні Війни» і «Гаррі Поттер» ще ніколи не звучала так пристрасно, як у виконанні 130 музикантів з України». «Ми хочемо відновити нашу свободу, боремося за волю і незалежність» – зазначила голова правління оркестру Іоланта Пришляк. В статті журналістка використала саме українське слово «воля» без перекладу, після того, як ми пояснили їй його значення. Артист оркестру Мар’ян-Станіслав Гадзецький, який на початку повномасштабного
вторгнення добровольцем вступив до лав ЗСУ, з дозволу військового керівництва країни отримав дозвіл на відрядження для участі в цьому турі, сказав: «Ми – українські воїни і обов’язково виграємо цю війну з росією. Мені приємно зараз бути тут, з колегами, і ми вдячні за можливість бути почутими».


Місцева публіка дуже тепло приймає українських артистів, після виступів довго не відпускають зі сцени, стоячи аплодують, вигукують англійською «Слава Україні» (Glory to Ukraine!). За декілька років гастрольних турів в Нідерландах тут сформувався справжній фан клуб шанувальників оркестру. Цього року один такий шанувальник спеціально прилетів з Огайо, США, щоб потрапити на концерт в Амстердамі.

Це дуже зворушливо, і це надихає. Ми подорожуємо брендованимм автобусами – з логотипом та назвою оркестру, і коли ми під’їжджаємо до концертних залів, люди на вулиці, в кав’ярнях – машуть нам і посміхаються. Дехто з перехожих просто підходить, побачивши українські номери на автобусах і запитує, хто ми, а коли дізнаються, що оркестр з України, бажають сили, висловлюють слова підтримки.
Наша музична місія з Україною в серці продовжується. І ми вкотре дякуємо нашим мужнім ЗСУ за можливість займатись справою нашого життя – творити музику, нести українську музику в світ.

Окрім теплих спогадів і слів підтримки до рідного Львова оркестр планує привезти вагомий гуманітарний вантаж, який далі попрямує до прифронтових міст для підтримки наших Захисників і Захисниць та цивільного населення, Разом до перемоги! Слава Україні!

Світлини  Гаага

Світлини Нідерланди

Фото : Paul Curuti Visuals

 

Поділитись


Популярне

03.06.2023 Концерти

Дрезденські камерні музиканти виступили у Львівській філармонії

Бетховен, Моцарт, Пярт - музиканти найстарішого у світі оркестру, С...

09.09.2023 Анонси

Контрасти 29 розпочинаються! Календар подій

Міжнародний фестиваль сучасної музики "Контрасти" 2...