Віктор Лияк – орган (Польща) - Львівська національна філармонія

Віктор Лияк – орган (Польща)

Загальна інформація

Народився у Скерневицах, навчався у Державній вищій музичній школі у Варшаві в органному класі проф. Йоахім Грубіча. Давав концерти у Польщі (включаючи фестивалі у Веборку, Камені Поморському, Кошаліні, Олівії, в каплиці Чудотворного Образу на Ясній Гурі, у варшавській синагозі, де 3 лютого 1994 року він дав єдиний органний концерт в історії локації) та за кордоном: в Австрії, Бельгії, Білорусі, Болгарії, Чехії, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Грузії, Іспанії, Нідерландах, Південній Кореї, Литві, Норвегії, Німеччині, Росії, Словаччині, Словаччині, Швеції, Туреччині, Україні та Італії. Здійснив записи для для Польського радіо (включаючи твори Йоганнеса Брамса, Августа Фрейєра, твори з польської табулатури 16-18 століть).

Єдиний польський органіст, який отримав Золоту платівку (1999) та Платинову платівку (обидва еквівалентні подвійним дискам), нагороджену у 2000 році за компакт-диск з творами Й.С. Баха. Його  альбом із творами Августа Фрейєра був оголошений альбомом місяця  у вересні 2004 року у щомісячнику “Music 21”.

Його репертуар включає усі органні твори Й.С.Баха, Й. Брамса, А. Фрейєр, С. Франка, Ф. Мендельсона-Бартольді та В.А. Моцарта, як і всі Ґ. Ф. Генделя та Й. Гайдна.

Він є доктором гуманітарних наук Польської академії наук в галузі історії – мистецтвознавства (науковий керівник проф. д-р Єжи Ковальчик, 2002). Наприкінці навчання  здобув докторську ступінь з гуманітарних наук у Вроцлавському університеті в 2008 році. Як професор викладає в університеті Яна Кохановського в Кельце.

Опублікував понад сто шістдесят статей та книг про історію органобудування, історію польської музики, у т.ч. є автором праць: Органи в Мазовії (І премія Генерального консерватора пам’яток 2006 р.), Органи в євангельських церквах Королівства Польського у 1815-1864 рр., Органи в Мазовії (т. ARS AUTHORYS програми про античні тіл у Польщі.

Як фахівець у галузі технічних пам’яток брав участь у роботі, пов’язаній з реконструкцією органів та консультує проекти сучасних інструментів. Як експерт міністра культури і народної спадщини, фахівець з консервативного збереження, він також працював у Білорусі, Грузії, Литві та Україні.

Віктор Лияк був організатором щорічних органних концертів  у св. Івана Хрестителя. Хреста, а в 1976-1983 роках виконував обов’Язки органіста, що грав Меси, які транслювались на Польське радіо. Приблизно через тридцять років, до 2015 року, він був титульним органістом прокатедральної церкви (семінарії). Керує Міжнародним органним фестивалем Йоганна Себастьяна Баха, який організовує Варшавським музичним товариством, віце-президентом якого він є.

Поділитись