Як відомо, щорічний Міжнародний Фестиваль Давньої Музики у Львові у 2023 році проходить з 8 по 15 серпня. Цьогоріч він є ювілейним і відбудеться під егідою проєкту «Україна. Музи не мовчать», започаткованого Львівською національною філармонією імені Мирослава Скорика з повномасштабним військовим вторгненням Росії в Україну.
Впродовж 4 концертних днів уже представлено виняткові програми з творів українського та європейського Середньовіччя, Ренесансу, бароко й раннього класицизму. На Фестивалі Давньої Музики виступили відомі українські виконавці, а також іноземні учасники з Польщі (клавесиніст Марек Топоровський), Німеччини (Норберт Роденкірхен) та Франції (Бенджамін Беґбі).
Пілігрим рушає в невідому дорогу, як і слухач знайомиться з музичним твором. Проте кожну дорогу, як і найкращу музику, можна досліджувати заново. І стільки ще безвісних шедеврів приховано від нас завісою часу! Світ знайомиться з давньою українською музикою, і виявляється, що вона плекала кращі здобутки та творила нові закони у світовому масштабі. Тому підназвою Фестивалю стала фраза «Пілігрими незвіданого шляху». Навіть попри воєнний стан в Україні, артистичне життя повинно продовжуватись, і в найскладніших умовах нагадувати нам про переможну життєздатність та цінність мистецького вислову від далекого минулого до ще незнаного майбутнього.
З 8 по 10 серпня відомий німецький музикант Норберт Роденкірхен провів майстер-класи для українських флейтистів та сеанси імпровізації з львівськими музикантами. Він також прочитав лекцію під назвою: “Нові звуки в старовинній музиці / Старовинні звуки в новій музиці”.
У рамках творчої лабораторії разом з Норбертом Роденкірхеном відомий львівський музикант-мультиінструменталіст Всеволод Садовий став учасником освітніх лекцій-презентацій, що ознайомлять слухачів з питаннями сучасних виконавських технік у давній музиці, та архаїчних технік – у сучасній. У фокусі його дослідження постали природні паттерни ранньомузичних практик: інтерес до звукоутворення, інструментарію, музичної форми – як віддзеркалення культурної еволюції та розвитку свідомості.
Ювілейний ХХ Фестиваль складає шану тим митцям, що знаходяться в засвітах, але залишили по собі неоціненні скарби служіння людству. Це й Роман Стельмащук, ідейний натхненник та засновник Фестивалю (1965–2015), і Олександр Козаренко — композитор, піаніст, музикознавець, що цьогоріч покинув мистецьку спільноту (1963–2023). 10 серпня камерний хор “Глорія” (художній керівник Володимир Сивохіп, диригентка – Мар’яна Ферендович) виконали програму, де поєднуються захоплення авангардом, сокровенні біблійні мотиви та правдиве українське єство.
11 серпня відбулась зустріч-музикування давніх друзів, палких апологетів свого високого ремесла та дослідників потаємних глибин давнини. В програмі виступу Світлани Шабалтіної та Марека Топоровського прозвучали найкращі зразки музики, що приховує пам’ять про шляхетні часи європейського світанку.
Вечір музикування утрьох 12 серпня відкрив слухачам секрети того, якими складними манівцями мандрують людські душі, аби порозумітись. Обрані твори визнаних європейських авторів викликали особливий спектр емоцій: його дарували Уляна Макєєва (гобой), Сергій Гаврилюк (барокова скрипка) та Анна Іванюшенко (клавесин).
13 серпня відбулось Закриття Фестивалю у Львові, з символічною назвою “Скиталець”. Ця мандрівка була алегоричною: у програмі всесвітньо відомого колективу “Sequentia”, що вдруге приїздить до України, у складі Бенджаміна Беґбі та Норберта Роденкірхена, музиканти досліджували деякі з аспектів середньовічного мандрівника та його світу у кооперації з українським мультиінструменталістом Всеволодом Садовим.
Ця фестивальна подія повториться 15 серпня і у Києві. А 14 серпня відбудуться “Музичні мости”: відома українська клавесиністка Анна Іванюшенко переконана: «Музика бароко завдяки своїй гармонії та абсолютно безкорисливій красі здатна лікувати душі». Яких іще настроїв чекати на цьому концерті, що звів мости над творчістю українських — та європейських композиторів? Витончені “Таємничі перешкоди”, актуальні “Канонади” й багато інших відкриттів у мандрівці країнами Німеччини та Франції презентує дует майстрів бароко Львівської національної філармонії.
Партнерами подій Фестивалю) є Goethe-Institut Ukraine та Zamus: Zentrum für Alte MusikKöln, а також Національна академія мистецтв України.
Фото: Данило Бедрій
Сходинка до оркестру
Мета – виховання майбутньої аудиторії і молодих фахівців: директор-...
Пʼять спогадів про «Віртуозів Львова» на Збручі
30 років тому, у вересні-1994, свої перші репетиції розпочав Академ...
Концерт “Крізь темряву” презентовано на каналі філармонії
У найважливіший для усіх християн тиждень Академічний симфонічний оркестр Л...