«Контрасти-27»: події другого тижня

11.10.2021
Опис

На початку жовтня 2021 у Львівській національній філармонії відбулось 10 проєктів Міжнародного Фестивалю Сучасної Музики «Контрасти». Його організатором є Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика.

Тема 27. Фестивалю — past-moderne / post-moderne —  натхненна коментарем до проєкту past-moderne (post-moderne?..), реалізованого у Львові у 2000 році Центром міжнародних культурних ініціатив, Львівською організацією Національної спілки композиторів УкраїниВолодимиром Сивохіпом (директор Філармонії) та Романом Стельмащуком. Це фрагмент з есею «Час і місце, або Моя остання територія» відомого українського письменника Юрія Андруховича.

Львівська національна філармонія - «Контрасти-27»: події другого тижня

 

«…саме тут, на цій території, добачаю певні ознаки того, що я сам розумію як “пост-модерне”, тобто перш усього “пiсля-модерне” — таке, що прийшло після модернізму з його сутнісним прагненням модерности, новизни як відповідности часів, прагненням, зрештою, перерваним брутально, ззовні, з кров’ю, попелом і світовими війнами, а також диктатурами, концентраками й велетенськими етнічними чистками — так у цій частині світу було зупинено, вибито, вирізано до ноги модернізм, будь-який — віденський (еталонний), празький, краківський, львівський, дрогобицький, натомість прийшла післямодерністична пустка, велика вичерпаність з безконечно відкритою потенційністю, велика багатообіцяюча пустка».

Юрій Андрухович. Час і місце, або Моя остання територія

На Фестивалі відбулося 10 подій симфонічної, хорової та камерної музики. Гостями Фестивалю стали виконавці з України, Японії, Швейцарії, Польщі, Німеччини. Лунатиме музика композиторів з України, Чехії, Угорщини, Австрії, Німеччини, Швеції, Латвії, Іспанії, Ірландії, Польщі, Швейцарії, Франції, США.

Львівська національна філармонія - «Контрасти-27»: події другого тижня

За роки свого існування фестиваль «Контрасти» є ініціатором реалізації багатьох мистецьких ідей в царині сучасної класичної музики. Цьогоріч, вперше в Україні, у Львові відбувся Всеукраїнський композиторський конкурс імені Мирослава Скорика, організатором якого виступила Львівська національна філармонія. Лауреатом I премії став композитор Максим Коломієць. Він отримав нагороду за твір «Espenbaum». Надія Курінна та Євген Петров стали лауреатами II та III премій відповідно за твори «Emanatio» та «З’ява». Твір Переможця прозвучав 10 жовтня в Концертному залі Людкевича на Концерті-закритті Фестивалю.

Львівська національна філармонія - «Контрасти-27»: події другого тижня

Львівська національна філармонія - «Контрасти-27»: події другого тижня Львівська національна філармонія - «Контрасти-27»: події другого тижня

Відео нагородження Переможців можна переглянути за посиланням:

Своєрідною домінантою фестивалю стала лінія, пов’язана з вшануванням класика української музики, патрона Львівської національної філармонії Мирослава Скорика. Музика Скорика ввійшла до багатьох програм, зокрема, «From the roots» Львівського камерного оркестру «Академія» (4 жовтня), де, крім того, прозвучав твір одного із перших львівських додекафоністів Юзефа Кофлера. Передісторія масштабної імпрези «Скорик — Мусоргський» (8 жовтня) оповідає: у 2020 році визначний український композитор Мирослав Скорик підготував унікальну програму, поєднавши свої твори останніх років з музикою, напевно, найтаємничішого композитора ХІХ сторіччя, — Модеста Мусоргського. Масштабний задум нового прочитання славнозвісного циклу Мусоргського «Картинки з виставки» (у версії для камерного оркестру та ансамблю десяти ударних інструментів), робота над яким тривала понад два роки, став останнім великим проєктом Скорика, який Львів зможе почути на «Контрастах». Особливою нотою In Memoriam Маестро став проєкт духовної музики Галицького академічного камерного хору «Мирослав Скорик та учні», з композиціями Михайла Шведа, Ганни Гаврилець, Олександра Козаренка, Богдана Сегіна та самого Метра (6 жовтня).

Львівська національна філармонія - «Контрасти-27»: події другого тижня

Також звертаючись до топосу сьогодення та переосмислення у ньому надбань минулого, Концерт-Закриття презентував твори митців XX століття — П’єра Вісмера, Вітольда Лютославського (в оркестровій версії Єжи Корновіча), а також відомих новітніх українських авторів — зокрема, Олександра Щетинського.

Струнний квартет імені Левка Ревуцького завітав на Фестиваль із програмою-маніфестом про те, що сучасна академічна музика може бути мелодійною, колоритною, чуттєвою, але водночас і новаторською та актуальною. Твори Золтана АлмашіТомаса Єннефельта, Любави Сидоренко, Богдана Сегіна, Марцеля Хижинського та Сергія Пілютикова відобразили все розмаїття наявних тенденцій (5 жовтня).

Львівська національна філармонія - «Контрасти-27»: події другого тижня

Врешті, поблизу золотого перетину фестивальної декади, 7 жовтня, фокусна тема «Контрастів» розкрилася вповні, представляючи дві половини мистецького буття: «Меланхолійна кантата на честь львівського Моцарта» створена композитором Богданом Сегіним та поетом Остапом Сливинським спеціально до відкриття встановленої у Львові скульптурної композиції для відзначення 230-річчя від дня народження Франца Ксавера Вольфґанґа Моцарта: post-moderne, — і хорова програма хронологічно близьких між собою творів другої половини XX століття Анджея Нікодемовича, Генрика Гурецького та Петеріса Васкса на релігійну тематику: past-moderne.

Львівська національна філармонія - «Контрасти-27»: події другого тижня

Впродовж Фестивалю, 9 жовтня, відбулася унікальна мистецька подія в Україні, «Ніч контрастів»Богдан Сегін, артистичний директор Фестивалю наголошує: «Серед імпрез неодмінною та унікальною є «Ніч Контрастів»: це і чергування рафінованих камерних концертів у локаціях Філармонії, прем’єрний показ інтернаціонального відеоконцерту та аудіовізуальний проєкт на площі Маланюка біля нововстановленої скульптурної композиції львівському Моцарту».

Запрошений відомий польський диригент Вінсент Козловський цьогоріч диригував двома знаковими концертами: 17 вересня з великим успіхом відбувся його дебют на почесному Відкритті 64 Міжнародного фестивалю сучасної музики «Варшавська осінь», а вже 10 жовтня він виступив на Закритті 27 Міжнародного фестивалю сучасної музики «Контрасти».

Крім того, під час Фестивалю у фоє Концертного залу Людкевича тривала експозиція робіт львівської художниці Олександри Головатої, одна із яких сформувала основний візуал до цьогорічних «Контрастів».

Більше фото можна знайти за посиланням: https://philharmonia.lviv.ua/philharmonic/photo-archive/

Офіційна сторінка “Контрастів” у Facebook: https://www.facebook.com/contrasts.icm.festival/

 

Фото – Данило Бедрій, Світлана Бачинська, Ольга Ковалевська

Поділитись


Популярне

08.05.2024 Концерти

Концерт “Крізь темряву” презентовано на каналі філармонії

У найважливіший для усіх християн тиждень Академічний симфонічний оркестр Л...

09.05.2024 Анонси

10 травня: вечір лірики під орудою Юрія Літуна

10 травня о 19:00 Львівська національна філармонія запрошує долучит...

20.05.2024 Концерти

Віртуозний тиждень у Львівській філармонії

Найбільший фестиваль класичної музики в Україні та один з провідних м...