Косенко. Етюди у формі старовинних танців

16.02.2021
Опис

Його твори вирізняються глибокою ліричністю, пісенністю тем, наповненістю та кантиленністю… Віктор Косенко значно збагатив українську фортепіанну музику. У його творчості з’являються жанри концертного етюду та поеми, збагачуються новими образами і засобами виразності жанри концерту, сонати, ліричної мініатюри.

Косенко вмів працювати не тільки з клавішами та нотами, а ще й з людськими емоціями. Навіть найтонші дитячі переживання композитор настільки вдало втілив в циклі «24 дитячі п‘єси», що й зараз перші кроки маленьких музикантів супроводжують «Дощик», «Не хочуть купити ведмедика», «Казка». У 20-ті роки, коли переважна частина композиторів створюють марші та патріотичні пісні, він написав цикл, де кожен твір присвятив близьким людям. Де в кожному творі відчувається мелодійність та пісенність українського фольклору.

Цикл «11 етюдів у формі старовинних танців» Віктора Косенка – один з найбільших фортепіанних циклів в українській академічній музиці. Цей цикл можна вважати маніфестом композитора. У ньому поєднуються як різні композиторські прийоми, так і погляди митця: присвята рідним, певне педагогічне «призначення» кожного з етюдів, поєднання національних елементів з старовинними європейськими музичними формами.

Синтез наближеної до народної мелодики та класичної європейської сюїти – не випадковість, а дотичність та доповнення культур. Таке поєднання також є притаманним для «Класичного тріо», написаного в той же період.

Кожен етюд в циклі можна порівняти з літературним жанром новелою, це окрема історія, окрема присвята, окремі прийоми. Вони то зачаровують своєю елегантністю та ліричністю, то вражають віртуозністю, граються з нашою уявою, створюючи різноманітні образи та на довго залишаючись в пам’яті. Музика Косенка – це завжди не тільки про композитора, не тільки про епохи, чи інструменти. Це ще й про дещо непідвладне часу – про наші емоції та почуття.

Марія Сидорак

 

Почути цей цикл наживо можна буде у Львівській національній філармонії імені Мирослава Скорика 19 лютого о 19:00 у виконанні Богдана Коваля.

Детальна інформація про подію та квитки за посиланням: https://philharmonia.lviv.ua/event/kosenko-etudes-in-the-form-of-ancient-dances/

 

 

Поділитись


Популярне

05.11.2023 Анонси

Академічний симфонічний оркестр INSO-Львів Львівської філармонії вирушив у гастрольне турне Нідер...

Традиційно наприкінці року Академічний симфонічний оркестр INSO-Львів Львів...

07.11.2023 Концерти

До 45-річчя творчої діяльності Мар’яна Шуневича

За високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток та п...

09.09.2023 Анонси

Контрасти 29 розпочинаються! Календар подій

Міжнародний фестиваль сучасної музики "Контрасти" 2...