На фестивалі OPERAFEST TULCHYN-2018 у виконанні Міжнародного симфонічного оркестру INSO-Львів, чоловічої хорової капели «Дударик» та диригента Оксани Линів (Австрія) представлена новаторська й незвичайна постановка «Дон Жуана», яка за задумом режисера Юлії Журавкової буде овіяна містикою і ореолом таємничості.
Написану 231 рік тому і того ж 1787 року із шаленим успіхом представлену у Празі, оперу «Дон Жуан» Джоаккіно Россіні, Шарль Гуно і Ріхард Вагнер називали «найвеличнішою з коли-небудь написаних опер».
Концепція постановки побудована на проекції легенди про Дон Жуана на інший міфологічний пласт, що споконвіку бентежить людську уяву – легенди про вампірів. Дон Жуан виступить як постать, що наділена надлюдськими силами – на зразок Ван Хельсинга.
Цікаво, що теперішня назва опери була не основною, а лише підзаголовком. Спочатку вона називалася «Il dissoluto punito, ossia Il Don Giovanni» («Покараний розпусник, або Дон-Жуан»).
Існує документально не підтверджена легенда, що під час роботи над оперою Моцарт і лібретист Лоренцо да Понте у Празі зустрічалися з Казановою, і той служив їм консультантом.
Лібрето, написане Лоренцо да Понте італійською мовою, витримане в комедійному плані. Однак музика Моцарта виводить оперу за рамки комедії. Композитор створив винятковий глибокий твір, повний великих пристрастей і гострих зіткнень характерів.
Моцарт назвав свою оперу «dramma giocosa», що означає «весела драма», або, у вільному перекладі, трагікомедія. Даний жанр підкреслює своєрідність твору, у якому сплітаються трагічне й комічне, піднесене й побутове. І саме ця особливість надає опері великої життєвої правдивості.
Майстер музично-психологічної характеристики, Моцарт яскраво й виразно малює в аріях почуття своїх героїв, а їхні взаємини, часом тонкі й складні, розкриває в численних ансамблях.
Драматургія опери будується на зіставленні протилежних початків — радості, світла й фатальної відплати, вируючого потоку життя й холоду смерті, втілених в образах Дон Жуана й командора.
Психологічна глибина опери, досконалість її музики визначили її поворотну історичну роль в історії оперного мистецтва. В головних партіях опери виступали провідні артисти — Е.Фішер-Діскау, Ч.Сіеппі, Е.Шварцкопф, Д.Сазерленд та багато інших.