Й. С. БАХ: ОРГАННІ ТВОРИ

09.12.2018 / 15:00

Фойє Львівської філармонії

50

Опис
Й. С. Бах: органні твори ваймарського періоду (з циклу концертів «Вершини поліфонії бароко»)

Йоганн Себастьян Бах – це ім’я генія! Його творчість є водночас і узагальненням, тобто – підсумком усіх досягнень півтисячолітньої еволюції музичного мистецтва, і сміливим поглядом у майбутнє. Тому музика Баха і сьогодні актуальна, гідна подиву своєю неосяжною сенсовністю й наповненістю.

Бах – це вершина епохи бароко!

Бах – це еталон поліфонічного стилю в музиці!

Бах – неперевершений майстер музики для органу!

Він був глибоко віруючою людиною, а його життєвий доробок є незаперечним свідченням особливої прихильності Бога до цього генія людства. Жодна людина без допомоги Господа за одне життя не здатна стільки зробити: композитор і органіст, керівник хорів та оркестрів, мультиінструменталіст і співак, винахідник і вдосконалювач музичних інструментів, головний експерт у Німеччині з органобудівництва й акустики храмів.

Лише для того, щоб переписати всі 1126 творів, які створив Й.С.Бах (деякі звучать дві-три години), переписувач нот мав би 7 днів на тиждень по 8 годин щодня працювати – 60 років!

Сам Йоганн Себастьян казав:”Все, що я можу, знаю і творю – усе це лише завдяки Богу, тому і життя своє я присвятив возвеличенню його Імені своєю музикою”.

Найкращим засобом для спілкування з Творцем геній вважав Орган, який не існує поза Храмом. Поруч з іншими неперевершеними творіннями Й.С.Баха як епіграф концерту прозвучить один із найпрекрасніших його протестантських хоралів “Ich ruf’ zu Dir, Herr Jesu Christ” або ”Взиваю до Тебе, Господи”.

Вершиною світової поліфонічної музики є фуги Й.С.Баха. Тема, яка передається від одного до іншого голосу постійно модулює різними тональностями і водночас доповнюється протиставленням до теми в інших голосах. Складність цього жанру полягає в одночасному контрасті та взаємному доповненні між кількома рівнозначними лініями. В якості “передмови” до цієї складної дводільної форми, переважно використовуються  вільні побудови медитативного або моторичного характеру. У Баха вони можуть мати назву не лише прелюдії, як передмови, але й фантазії, як імпровізації, або токата, як вільна форма руху.

Німецьке слово «бах» означає «струмок».  Насправді – це море. Ні! Безмежний океан вічної музики!

Окрім колосальної музики Й.С. Баха, у концерті прозвучить прелюдія і фуга на тему “B-A-C-H” Франца Ліста прозвучить як своєрідний монумент генію поліфонії.

Радість зустрічі з творіннями генія публіці вже вкотре принесе українська органістка, солістка Львівської Національної Філармонії – ОЛЕНА МАЦЕЛЮХ.

У програмі:

Йоганн Себастьян Бах:

Фантазія і фуга ля мінор

Прелюдія і фуга до мінор

Хорал «Ich ruf’ zu dir, Her Jesu Christ»

Фантазія і фуга ля-мінор

Концерт Соль мажор у 3-х частинах

Фантазія і фуга соль мінор

Токата і фуга ре мінор

 

Франц Ліст: Прелюдія і фуга на тему “B-A-C-H”

Йоганн Себастьян Бах — Шарль Гуно: «Ave Maria»

Поділитись