Pizzicato e Cantabile | Апофеоз романтизму - Львівська національна філармонія

Pizzicato e Cantabile | Апофеоз романтизму

Середа 24.07.2024 / 19:00

Концертний зал Людкевича

150–290

Опис

IX. МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ЛІТНЬОЇ ПОРИ

Відкриття Фестивалю

Мабуть, найдосконаліші серед музичних інструментів — орган та фортепіано. Спрадавна величний орган справедливо називають королем, а французьке слово «royal» (фортепіано, рояль) означає «королівський». На перший погляд, ці двоє навіть схожі між собою, бо клавіатура рояля цілком подібна до одного із мануалів органа. Правда, таких клавіатур з клавішами в органа може бути цілих сім! Кардинальною ж є різниця у тому, як звук виникає на цих інструментах: натиск клавіші, стовп повітря під тиском і труба в органа, а у рояля — клавіша і биття молоточка об струну. Орган — це духовий і найчастіше механічний інструмент, а рояль чи фортепіано — струнний і ударний. Обидва навіть вступають у пряму конкуренцію з симфонічним оркестром. Тому цей концерт — ніби два оркестри зійдуться на сцені воєдино. 

Програма концерту скомпонована таким чином, щоб слухачі відчули особливу урочистість події, а твори, що звучатимуть в концерті були написані представниками різних композиторських шкіл, різних часів, об’єднані у загальний піднесений настрій. Значний акцент в концерті-відкритті зроблено на музиці сучасності: це різні погляди англійського, скандинавського, французького та українського композиторів на сакральну сутність органного мистецтва.

Дует Олени Мацелюх і Меланії Макаревич — постійні учасники міжнародних фестивалів. Програму їхніх виступів складає оригінальна музика різних епох — від бароко до сучасності, яка написана для цих інструментів, а також переклади концертів та інших великих форм для органа чи рояля з оркестром. Особливе місце в програмі виступу дуету на Відкритті Фестивалю займає монументальний Concerto Gregoriano італійсько-американського композитора, органіста й піаніста П’єтро Йона (1886–1943). Посаду Титульного органіста Ватікану П’єтро Йон поміняв на можливість емігрувати до США і грати на найбільших і найкращих у світі органах: у соборі Святого Патріка в Нью-Йорку, виступати з органними лекціями в Карнеґі-Голлі та писати музику для найбільшого у світі The Wanamaker Grand Court Organ (орган Ванамейкер — 28 750 труб). Для цього велетня свої органні сонати писав також французький органіст і композитор Алєксандр Ґільман (1837 — 1911).

 

Виконавці:

  • Олена Мацелюх, орган
  • Меланія Макаревич, фортепіано

 

Програма:

  • Жак-Луї Батманн. «Концертна фантазія»
  • Александр Ґільман. «Пастораль»
  • Кліффорд Демарест. Рапсодія
  • Едвард Елґар. «Nimrod», Варіація IX (Adagio) з циклу варіацій на оригінальну тему «Enigma» тв. 26
  • Ежен Кеттерер. Дует для органа і фортепіано на теми з опери «Фауст» Шарля Гуно
  • П’єтро Йон. «Григоріанський Концерт»

 

***

Організатори та учасники Фестивалю «Pizzicato e Cantabile» поставили собі завдання: оспівати красу музичного мистецтва, заторкнувши найглибші струни душі втомленої війною публіки. Адже музика виспівана і зіграна на різноманітних музичних інструментах провідними українськими та зарубіжними виконавцями – це найкращий лік.

12 концертів, які відбудуться протягом декількох днів – це той лік, що здолає синдром апатії та песимізму від звуків сирен. Останній тиждень липня та перший тиждень серпня 2024 року для Львівської Національної Філармонії стає Фестивальним відкриттям нових молодих виконавців та концертів. Двері великого Концертного залу імені Станіслава Людкевича Львівської національної філармонії імені Мирослава Скорика відкриті для всіх, кому дороге та близьке мистецтво радості й краси, ім’я якому – музика.

Поділитись

Партнери