Святкова Академія - Львівська національна філармонія

Святкова Академія

Неділя 30.03.2025 / 14:30

Концертний зал Людкевича

200

Опис

До 210-річчя з дня народження Михайла Вербицького

 

Учасники:

  • актори Ігор Гаврилів та Ігор Возьний
  • Ірина Ключковська, сопрано
  • Віктор Паламарчук, гітара
  • Львівська Національна академічна чоловіча хорова капела «Дударик»
  • Народний ансамбль «Аколада»
  • Народний ансамбль «Вербиченька»
  • Академічний інструментальний ансамбль «Високий Замок»
  • Надія Ребець, модераторка

 

     Традиційно звиклося, що до пам’ятних дат Великих Українців розпочинаються дослідження й вивчення їхнього життя та творчості. То ж у 210-у річницю від дня народження  славного сина України, композитора, громадського діяча отця Михайла Вербицького, хочемо гідно пошанувати його, відкрити українцям  і світові музичну спадщину, маловідомі світські твори (лідертафелі)  та симфонії і знову вслухатися  у геніальні акорди духовної музики і співу, а в майбутньому привернути увагу українського суспільства до залишеної нашим композитором театральної спадщини.

    Заслуга о. Михайла Вербицького полягає  в  тому, що він є піонером та  «великим батьком» української музики, найбільшим духовним хоровим композитором, автором численних симфонічних творів, які стали наріжним каменем нашої  симфонічної музики, творцем перших  галицьких оперет, а також автором сольних творів для гітари.

    Життя Михайла Вербицького припало на період епохи «Весни народів», пробудження європейський націй. У цей час в Галичині також виникають українські культурно – просвітницькі  осередки, політичні організації , перші західноукраїнські народні театри, довкола яких гуртується  українська світська й священнича інтелігенція.

    Отець М. Вербицький пройшов еволюційний  шлях виразника  національної ідеї в 40-70-х роках ХІХ ст. від москвофільського середовища до висот сформованого національного світогляду, який достойно  завершив  «Заповітом» Шевченка та  Гімном «Ще не вмерла Україна».

     Про зрілість  і усвідомлення композитором  своєї національної ідентичності свідчать його заяви та публікації, зокрема у статті «О  пінію музикальнім» Михайло Вербицький стверджує, що у Європі крім трьох категорій музики – німецької, італійської, французької існує і четверта –  українська.

    Творчий здобуток отця Михайла Вербицького великий і багатогранний. Особливе, центральне місце займає в ньому духовна музика. Він є автором двох Літургій – для чотириголосного мішаного та чоловічого хорів.

    У святковій  Академії, присвяченій 210-й річниці зі дня народження    о. Михайла Вербицького прозвучать твори різних жанрів: духовна музика,  «співогри»,  гітарні та симфонічні твори  у виконанні: Львівської академічної чоловічої хорової капели «Дударик», Академічного інструментального ансамблю «Високий Замок», лауреата міжнародних конкурсів  гітаристів Віктора  Паламарчука, народних ансамблів  «Аколада» і   «Вербиченька».

     Сьогодні у час страшної війни, особливе місце в житті нації посідає твір Славень «Ще не вмерла Україна».  Ця музика надихає воїнів, веде їх у бій, дарує віру  і надію на перемогу, торує шлях у майбуття : «І у нашій Україні доленька поспіє», і у нашій «Україні слава стане поміж народами».

 

Голова ГО  “Жіночий вибір України”  Ганна Середа

Поділитись