Віртуози 43. ТАВРО КАССАНДРИ

Субота 25.05.2024 / 17:00

Концертний зал Людкевича

190–600

Опис

«Є таке культорологічне поняття — Тавро Кассандри, яке свідчить про людей,
позначених особливою історичною пам’яттю і свідомістю.

Маю надію, що це тавро і мене прикрашає».

Олександр Козаренко

Пульсари, візіонери і творці мистецького континууму довкола нас, — так можна охарактеризувати композиторів, чиї твори увійшли у програму струнного квартету «Фенікс». Їхні долі не переплітались між собою напряму, але, викарбувані на скрижалях історії, вони так чи інакше пов’язались у світовій свідомості.

Непомильний вишуканий жест і делікатний звуковий мікрокосм стали ознаками звучання Першого квартету, який написав Кароль Шимановський, — поляк, чиє родинне коріння пролягло аж до Тимошівки нині Черкаської області. Уривчасті атональні обриси метушливої мелодії втілив у своєму Четвертому опусі для чотирьох струнних Саймон Лакс, — єврей, що очолив оркестр в’язнів в Аушвіці.

Проєвропейське переосмислення українських фольк-тем у розпал Другої світової пропонує українець, професор і мислитель в евакуації Борис Лятошинський. У своєму Четвертому струнному квартеті він збирає такі мелодичні скарби української пісенності, як «Ой вийду я на могилу» (Lento, І частина), «Ой вербо, вербо» (Allegro semplice, ІІ частина), «Ой ти гора крем’яная» та «Ішли дівки через двір» (Allegro ben ritmico, ІІІ частина), «Зашуміла ліщинонька» (Andante sostenuto, IV частина) та у останній, п’ятій частині — Allegro scherzando — «Ой піду я до млина» та «Ой, попід гай, попід гай».

Фенікс нестримної вигадливості та любові до автентичних звукових глибин відкривається у «Інвенціях» українця-русина Олександра Козаренка. І звісно ж, згідно із ним, «…витворений Борисом Лятошинським звуковий Універсум розширюється, щоб вмістити в собі все нові планетоїди сучасної української музики». Універсальна музика трьох інвенцій, яку виконують різноманітні склади як духових, так і струнних інструментів, неодноразово звучала в стінах філармонії, однак щоразу захоплювала своєю мелодичною та ритмічною характерністю, особливим виразом таланту митця.

 

Виконавці:

Струнний квартет «Фенікс»

  • Микола Гав’юк, скрипка
  • Петро Тітяєв, скрипка
  • Вадим Педорич, альт
  • Денис Литвиненко, віолончель

 

Програма:

  • Кароль Шимановський (1882–1937). Струнний квартет № 1, тв. 37 (1917)
  • Саймон Лакс (1901–1983). Струнний квартет № 4 (1962)
  • Борис Лятошинський (1895–1968). Струнний квартет № 4 (сюїта на основі українських народних пісень) ре мінор, тв. 43 (1944)
  • Олександр Козаренко (1963–2023). «Три інвенції для чотирьох мелодичних інструментів» (1988)

 

Модераторка — Марія Левкович

 За підтримки Liatoshynsky Foundation

Поділитись

Партнери