Концертний зал Людкевича
190–600
«Є таке культорологічне поняття — Тавро Кассандри, яке свідчить про людей,
позначених особливою історичною пам’яттю і свідомістю.
Маю надію, що це тавро і мене прикрашає».
Олександр Козаренко
Пульсари, візіонери і творці мистецького континууму довкола нас, — так можна охарактеризувати композиторів, чиї твори увійшли у програму струнного квартету «Фенікс». Їхні долі не переплітались між собою напряму, але, викарбувані на скрижалях історії, вони так чи інакше пов’язались у світовій свідомості.
Непомильний вишуканий жест і делікатний звуковий мікрокосм стали ознаками звучання Першого квартету, який написав Кароль Шимановський, — поляк, чиє родинне коріння пролягло аж до Тимошівки нині Черкаської області. Уривчасті атональні обриси метушливої мелодії втілив у своєму Четвертому опусі для чотирьох струнних Саймон Лакс, — єврей, що очолив оркестр в’язнів в Аушвіці.
Проєвропейське переосмислення українських фольк-тем у розпал Другої світової пропонує українець, професор і мислитель в евакуації Борис Лятошинський. У своєму Четвертому струнному квартеті він збирає такі мелодичні скарби української пісенності, як «Ой вийду я на могилу» (Lento, І частина), «Ой вербо, вербо» (Allegro semplice, ІІ частина), «Ой ти гора крем’яная» та «Ішли дівки через двір» (Allegro ben ritmico, ІІІ частина), «Зашуміла ліщинонька» (Andante sostenuto, IV частина) та у останній, п’ятій частині — Allegro scherzando — «Ой піду я до млина» та «Ой, попід гай, попід гай».
Фенікс нестримної вигадливості та любові до автентичних звукових глибин відкривається у «Інвенціях» українця-русина Олександра Козаренка. І звісно ж, згідно із ним, «…витворений Борисом Лятошинським звуковий Універсум розширюється, щоб вмістити в собі все нові планетоїди сучасної української музики». Універсальна музика трьох інвенцій, яку виконують різноманітні склади як духових, так і струнних інструментів, неодноразово звучала в стінах філармонії, однак щоразу захоплювала своєю мелодичною та ритмічною характерністю, особливим виразом таланту митця.
Виконавці:
Струнний квартет «Фенікс»
Програма:
Модераторка — Марія Левкович
За підтримки Liatoshynsky Foundation