Віртуози 43. УКРАЇНСЬКА НОСТАЛЬГІЯ

Неділя 26.05.2024 / 18:00

Концертний зал Людкевича

190–600

Опис

 «…звертаюся до людини, до її серця…»
Юрій Шевченко

Вечірня тепла атмосфера, зіткана з оркестрових творів, що так чи інакше належні до пізньоромантичної традиції, присвячується почуттю ностальгії. Ним просякнута пісенність «Серенади» Мєчислава Карловіча, композитора й альпініста, фотографа й публіциста, що тонко відчував флер початку ХХ століття. Його музика торкається смутку й ностальгії, а водночас передчуття чогось трагічного. Навдивовижу пророчим це відчуття стало для власної історії композитора, що передчасно загинув під час сходження снігової лавини у горах. 

Перша частина його твору має назву «Марш»: насправді легка та грайлива. Друга частина — це сентиментальний «Романс», центр ностальгічної туги, третя — витончений «Вальс», а «Фінал» — запальний та бадьорий — дав назву четвертій частині.

Після таких на позір простих найменувань порівняйте й назви славетних батярських пісень, ще одного чарівного феномена ХХ століття, що його так вдало переосмислив український композитор Юрій Шевченко: «Бувай ми здорова», «Панна Францішка», «Файдулі, фай», «Там на балю ветиранів» та «Тілько ві Львові»… Справді, серед таких іменувань жанри «симфонії» чи «інструментального концерту» видаються надто типовими. Однак ми спробуємо переконати вас у важливості кожного типу творів у цій програмі, адже за участі відомої солістки Мирослави Которович звучатиме Скрипковий концерт ре мінор Фелікса Мендельсона, творіння тоді юного генія, що звучатиме під орудою Вікторії Жадько. 

Вам не доведеться позичати меломанського замилування для них, адже така унікальна програма буває «тілько ві Львові», і тільки за участі найвіртуозніших музикантів. Вона характерна не лише мелодіями, що прикипають до серця кожного слухача, а й тією чарівною силою, що огортає концертний зал в мить загального єднання. Зокрема,  під час «Меси для України» авторства Алли Сіренко, сучасної української мисткині, що увійшла в історію як перша українська композиторка, прем’єра опери-фантазії якої відбулася в лондонському Королівському оперному театрі.

 

Виконавці:

  • Мирослава Которович, скрипка
  • Академічний камерний оркестр «Віртуози Львова»
  • Вікторія Жадько, диригентка

 

Програма:

  • Мєчислав Карловіч (1876–1909). «Серенада», тв. 2 (1897)
  • Фелікс Мендельсон (1809–1847). Концерт для скрипки з оркестром ре мінор MWV O 3 (1822)
  • Алла Сіренко (1964). «Меса для України» (1989)
  • Юрій Шевченко (1953–2022). «Батярські пісні» (2020)

 

Модераторка – Поліна Кордовська

Поділитись