Березень 2022 р. – складний час для України, агресивна фаза восьмирічної російсько-української війни. А коли для українців бували прості часи? Далеко не всі українці виживали тоді, в ті далекі століття, вижили тільки ті, хто здобув звичку жити, незважаючи на різні прикрі удари долі… Напевно, так народжувався Дух життя українців, що дає можливість відчувати коріння свого роду і нині та який гартували виклики долі, а батьки передавали його дітям, від одного покоління до наступного, зокрема, співаючи пісень рідною мовою… Ось завдяки чому ми впродовж віків долали зло і подолали його, виживали і вижили, перемагали і перемогли… МИ – Є!!!
У цих неоднозначних реаліях Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика реалізує проєкт «Музика об’єднує», зокрема 31 березня відбувся концерт «Барвиста Україна». А таки справді проєкт «Музика об’єднує», допомагаючи пізнати культуру нашого народу та знайти відповіді на найскладніші питання, об’єднує Україну.
31 березня у рамках цього проєкту, академічний інструментальний ансамбль «Високий замок» та його солісти Ольга Фенюк, Василь Понайда, зустрівшись з дорослими і дітьми з Харкова, Сум, Запоріжжя, Маріуполя, котрі тимчасово проживають у Львові, мали нагоду познайомити їх з культурою Західної України, зокрема Львівщини, Закарпаття…
Ця зустріч відбулась завдяки сприянню та участі в її організації директорів ДНЗ «Львівське ВПХУ» Обнявки Н.М. і ДНЗ «Львівське ВПУ ІКТ» Парійчука І.В., зокрема заступника директора «ДНЗ Львівське ВПУ ІКТ» з НВР Р. Борисова.
Впродовж концерту, мета якого – популяризувати українську культуру, пригадували Квітку Цісик, Мирослава Скорика, Володимира Івасюка, Ігоря Білозіра…, котрі або тут народилися, або волею долі жили у Львові, творили і вважали себе в душі львів’янами. Це їх, геніїв культури і мистецтва, митців від Бога, котрі збагатили українську культуру своїм неповторним талантом, подарував Львів, Львівщина Україні, світові… Пам’ятаємо про них, шануємо їх, розповідаємо молоді, згадуємо все те найкраще, що вони залишили нам на згадку! – не даємо забути!, бо проводимо такі просвітницькі зустрічі – концерти, які вчать молодь пишатись тим, що вони українці, а ми пишаємось своєю маленькою Батьківщиною – Львовом, Львівщиною.
В актовій залі тихо, присутні слухають музичні твори та пісні, які наповнюють залу затишком, доброю енергією…, зокрема знайому з дитинства пісню «Ніч яка місячна» у виконанні соліста львівської філармонії ім. М.Скорика Василя Понайди, яка подарувала присутнім умиротворення в душі…
Жартівливі пісні та композиції у виконанні талановитих музикантів слухали усміхаючись, забуваючи про життєві незгоди… Вдалося!, бо подарували людям позитивні емоції. Відтак і на душі у виконавців стає спокійно від усвідомлення того, що повернули слухачам радість, яка так потрібна їм, ні! нам усім зараз, в час війни! А таки правда про те, що у кожного свій фронт!…
Уважно слухали «Пісню про рушник» у виконанні солістки львівської національної філармонії ім. М.Скорика Ольги Фенюк, бо істинна правда в цій пісні, задумались, напевно, над тим, що в наш непростий час, в гонитві за матеріальним, втрачаємо справжні цінності життя, лише інколи задумуємось про його сенс, адже пісня торкнулась найтонших струн нашої душі…, зворушивши до сліз, адже почули знайому з дитинства мелодію, яка не відпускає і досі, бо є символом людяності і душевної чистоти. Цю пісню не вдається слухати, її відчуваєш і проживаєш, бо не кожному виконавцеві дано відчути і передати її так, як чудовим музикантам-віртуозам ансамблю «Високий Замок».
Художній керівник колективу Андрій Яцків пригадав окремі сторінки історії України крізь призму творчості Квітки Цісик, котра є прикладом українки, яка все життя прожила в США, маючи свідому громадянську позицію та бережливе ставлення до традиції, культури та історії свого народу. Божою милістю співачка Квітка Цісик була українським голосом американських корпорацій та впродовж 16-ти років єдиним голосом Ford Motors. Слоган, що звучав у рекламі Ford Motors, який прослухали 20 мільярдів разів – що є історичним рекордом, досі не перевершеним. Осмислювали…, усвідомлювали…, дехто відкривав Великих Українців для себе, роздумували… А львів’яни пам’ятають щирість і людяність, шляхетність і порядність, емоції, що були властиві їх характеру, які зворушували наше сумління і особливе внутрішнє світло, український Дух, який вони (Великі Українці) дарували нам усім.
Це на їх прикладах виростало сьогоднішнє покоління українських Воїнів і мають виростати наші діти – розумне, свідоме і духовне покоління. Відтак українська культура подарувала світові Божою ласкою не тільки геніїв – композиторів, співаків, а й націю Воїнів – Захисників, зокрема когорту Воїнів Світла, Воїнів – Аристократів, одним з перших в якій був львів’янин Василь Сліпак.
Щороку, у березні, львів’яни чекають цікавих зустрічей, які їм дарує ансамбль «Високий замок», приурочених вшануванню творчості Володимира Івасюка. Дотримуючись доброї традиції, виконавці завершили захід «Червоною рутою» геніального сина України, яка невпокореною птахою витала над актовою залою, бо співали всі разом… Як же гарно пройшов концерт, як щиро, правдиво! Ну як це можна не любити? Зустріч пройшла на одному подиху, бо мистецтво не тільки сприяє відродженню емоційного стану, зародженню оптимізму, що так нам зараз потрібен, а й об’єднує, підтримує та надихає.
Як відомо, ніщо не зміниться в житті доти, доки не зміняться люди, а проєкт «Музика об’єднує», зокрема концерти – зустрічі пізнавально – інформаційного та просвітницького характеру з ансамблем «Високий замок» наповнюють серця людей добром, надією, бо колектив не стоїть на місці, хоч війна, а йде, працює, творить, втілює творчі ідеї, випромінює український Дух, показуючи нам свою Україну тут і вже, на кожному концерті, який є виявом світогляду українців, нагадуючи нам, сьогоднішнім, хто ми і з якого роду. Відтак ми, глядачі, побачили ту Україну, про яку всі мріємо, тож рухаймося так далі, даруймо майбутнє нашим дітям!
Андрію Яцківу вдалося закласти світло своєї душі, добро, патріотизм у створений ним колектив, в якому всі працюють разом, не поряд, а разом!, демонструючи єдність, яка є проєкцією довіри. А таки правда, що людська довіра – це подарунок долі…Так! подарунок!, який треба заробити – і отримаєш його тільки тоді, коли є опорою для колективу, коли є взаєморозуміння з одного тільки погляду… Ось завдяки чому колективу ансамблю «Високий замок» вдається так багато всього зробити, досягнути, бо довіряють один одному, бо єдині, бо разом!
Велика подяка Вам усім! За щиру любов до рідної землі і невтомну працю задля неї, своєї України, за просвітницькі заходи, котрі так потрібні у цей складний час, бо треба жити і діяти, за активну громадянську позицію та за те, що є прикладом для нас, українців, зокрема сучасного покоління!
Низький уклін Вам усім за те, що популяризуєте українське мистецтво не тільки за кордоном, а й тут, у себе вдома, аби інтерес до української культури не згасав!
Ось такі вони, мої враження від концерту «Барвиста Україна».
З вдячністю львів’янка, Любов Сокіл
Сходинка до оркестру
Мета – виховання майбутньої аудиторії і молодих фахівців: директор-...
Пʼять спогадів про «Віртуозів Львова» на Збручі
30 років тому, у вересні-1994, свої перші репетиції розпочав Академ...
Благодійна виставка «Моє серце з тобою»
Вона поклала початок оновленому