Підсумки 120-го сезону Філармонії на Збручі

24.07.2023
Опис

120-й, ювілейний сезон став для Львівської національної філармонії імені Мирослава Скорика історичним. Усі його події відбулись завдяки героїчному захисту Збройних Сил України. Наші музи не мовчать: філармонія щодня представляє українське мистецтво у світі, а також залишається місцем розради й натхнення на подальшу боротьбу львів’ян та гостей міста.

Львівська національна філармонія - Підсумки 120-го сезону Філармонії на Збручі

У онлайн-газеті “Збруч” підсумували знакові колаборації, масштабні закордонні турне, соціальні ініціативи та низку непересічних проєктів другого воєнного року в установі.

Творча місія: просувати українську культуру

Нашим завданням є збереження та представлення України у світі. Повернувшись у Львів, Академічний симфонічний оркестр продовжує невпинну роботу з виконання музики відомих авторів, докладаючи максимум зусиль для наших слухачів.

За останнє півріччя з успіхом пройшли гастролі в Польщі: спільні виступи з симфонічним оркестром Люблінської філармонії відбулись на сценах польських Любліна та Пуляви під батутою головного дириґента Теодора Кухара. У програмі — Перша симфонія Густава Малера, Скрипковий концерт Яна Сібеліуса, світова прем’єра сюїти з фольк-опери «Цвіте папороть» Євгена Станковича. Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії зіграв також на масштабній Церемонії Відкриття ІІІ Європейських ігор 2023. 21 червня концерт пройшов у польському місті Кракові на Міському стадіоні імені Генрика Реймана, що вміщує понад 30 тисяч глядачів.

Львівська національна філармонія - Підсумки 120-го сезону Філармонії на Збручі

У рамках Міжнародного музичного фестивалю Sacrum Non Profanum в місті Щецині Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії музикував разом із відомим польським хором, що святкує своє 70-річчя, польською співачкою Катаржиною Дондальською — колоратурним сопрано з діапазоном у чотири октави, яке зірка світової опери Барбара Бонні назвала «восьмим чудом світу» та видатним польським баритоном Лєшеком Скрлою, що вирізняється великою музичною універсальністю. Диригував Богдан Богушевський. Концерт нашого запрошеного колективу мав назву «Жінкам та дітям України».

На День Європи 9 травня з концертом української музики у Стокгольмі виступив Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії. Під орудою Ярослава Шемета колектив виконав шведські прем’єри музики Лисенка, Скорика та Лятошинського. У інший концертний день звучала музика Ганни Гаврилець та Богдани Фроляк у виконанні Камерного хору «Глорія». А з нагоди відкриття 30-го Міжнародного фестивалю музики та мистецтва країн Балтії «Probaltica», приуроченого до 550-річчя відомого польського астронома Коперника, на початку травня у місті Торунь пройшов виступ Академічного оркестру. Метою концерту стало  «відзначення героїзм українського народу в боротьбі з російською навалою».

Про американське турне Академічного симфонічного оркестру

Серед записів відзначився також диск симфонічної музики Томаса де Гартмана, виконаний Академічним симфонічним оркестром Львівської національної філармонії та диригентом Теодором Кухарем, що був представлений публіці восени 2022 року, втілений незалежним британським лейблом класичної музики «Tocatta Classic» та лейблом «Nimbus Alliance».

Реліз вкотре нагадав, що «навіть в час, коли всі сили спрямовані на захист країни, українці також захищають і свою культуру та знайомлять із нею світ», зазначив Лі Денем, британський критик.

Симфонічний оркестр INSO-Львів цього сезону їздив на гастролі в Польщу, Німеччину, Грузію, камерний оркестр «Віртуози Львова» також виступав у європейських країнах та інші окремі колективи й солісти. Після пандемії філармонічні колективи ніби наздоганяли гастрольне життя. Особливо варто відзначити тур INSO-Львів з Національною капелою «Думка» в Нідерландах. Гастрольна мапа розширюється з кожним місяцем.

Львівська національна філармонія - Підсумки 120-го сезону Філармонії на Збручі

Академічний камерний оркестр «Віртуози Львова» –– цього року особливо зосередився на музиці українських композиторів та підтримці музикантів, які втратили рідні сцени, зокрема оркестру Маріупольської камерної філармонії. Спільно з камерним оркестром Маріупольської камерної філармонії восени відбулися гастролі та виступ на чолі з диригентом – Василем Крячком.

Підтримка армії

Однак не тільки гуманітарною допомогою: сьогодні підтримувати наших Воїнів у здоланні ворога, наближенні до перемоги  ― найважливіша ціль кожного українця. Тому вже неодноразово у філармонії організовуються аукціони, ярмарки. Зокрема, симфонічний оркестр INSO-Львів від початку повномасштабної війни в Україні придбав і відправив на фронт десятки авто, партії медикаментів, тепловізорів, дронів. У квітні цьогоріч вдалось акумулювати півтора мільйона гривень на безпілотні авіаційні комплекси військового та цивільного призначення, які уже скорочують чисельність ворога. Колектив вже давно має теплі зв’язки зі 103-ю окремою бригадою територіальної оборони Збройних Сил України. На Великдень оркестранти відвідали українських захисників особисто, аби подарувати музику, надихнути та втішити її безмежною силою.

Інституційні досягнення

До інших вимог часу належить і представництво концертних програм на широкий загал. Задля цього, використавши досвід пандемії (адже 2 роки філармонія вела відеотрансляції без публіки, або з обмеженою кількістю), у 2022 було запущено цикл онлайн-концертів, відеотрансляцій під назвою «Україна. Музи не мовчать». Після перших успішних виступів, наступні концерти спеціально створювались під проєкт «Муз», або ж навпаки, він поєднувався із запланованим на рік. Кілька статистичних фактів: на сьогодні проведено понад 80 трансляцій, охоплена аудиторія складає близько 120-140 тисяч слухачів з цілого світу. Ведеться чат спілкування зі слухачами під час концерту, а коло підписників на Ютубі збільшується кожен тиждень — і зараз сягає понад 4,5 тисячі.

Оглядачка Марта Стецько стверджує: «Цей проєкт дав нове дихання українській культурі, яка з моменту повномасштабного вторгнення зазнала змін, адже тепер вона не лише про красу, а й про єдність, відвагу, опір та боротьбу».

Львівська національна філармонія - Підсумки 120-го сезону Філармонії на Збручі

Різні концертні майданчики Львова, наша камерна сцена, але і виїзди в маленькі населені пункти області — успішно це робив і ансамбль «Високий замок», який виступав за межами філармонії, квартет бандуристок «Львів’янки»… Протягом цього воєнного року творчий ресурс філармонії також влився ТанцТеатр «Життя» — під керівництвом Ірини Мазур. Він, зокрема, представив у Німеччині знаний мистецький проєкт «Ремінісценції.UA», виступивши у 102-му Всенімецькому Дні Католика у Штутгарті у співпраці з Об’єднанням Українських Організацій в Німеччині та Генерального Консульства України у Німеччині. Вони представили дійство, що відкриває забуті сторінки української історії, імена людей, які формували нашу націю, і саме за це й були знищені російським та комуністичним окупаційними режимами.

Як відомо, Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика є одним із провідних концертних залів України, що розпочав свою діяльність ще у 1912 році. Бачення інституції передбачає збереження українського музичного мистецтва тут і за кордоном, а також впровадження європейської культурної спадщини в Україну, проведення концертів із сильною міжнародною присутністю.

Що далі?

Ось-ось пройде всеукраїнський диригентський майстерклас Теодора Кухаря, який Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика організовує спільно зі Студентським науково-творчим товариством «Octopus». Унікальна співпраця державної інституції зі студентами музичних вишів України стане першим кроком до створення освітньої платформи для набуття практичних навичок молодих музикантів. З 11 по 15 серпня 2023 року шість активних учасників майстер-класу (студенти вищого мистецького навчального закладу України спеціальності оперно-симфонічне диригування; освітні рівні: бакалавр, магістр) матимуть змогу стати за пульт одного з найдавніших та найвідоміших оркестрів України, вдосконалити свої навички диригування, а також виступити у філармонічному гала-концерті, що стане підсумком події.

Львівська національна філармонія - Підсумки 120-го сезону Філармонії на Збручі

Відбудеться ювілейний ХХ Фестиваль давньої музики, а також престижний Другий всеукраїнський композиторський конкурс імені патрона філармонії Мирослава Скорика. Важливим та привабливим для учасників є той фактор, що навіть під час війни виділений гідний призовий фонд — а це півмільйона гривень для трьох лауреатів. Також передбачається спеціальна премія від швейцарського диригента та його дружини, Сімона та Оани Камартін.

Імена лауреатів оголосять на початку вересня, а на 29 фестивалі сучасної музики «Контрасти» Академічним симфонічним оркестром Львівської національної філармонії імені Мирослава Скорика під орудою польського диригента Вінсента Козловського буде зіграно твори переможців.

Як розповів у коментарі для Збруча Теодор Кухар, масштабні гастролі чекають на Академічний симфонічний оркестр в Англії, Шотландії, Гонконзі, Токіо. За останні півтора року колективом записано 16 дисків класичної музики — а велика кількість записів відбудеться ще цього, 2023 року.

Поділитись


Популярне

10.12.2023 Медіа

5000 підписників на YouTube-каналі Львівської філармонії

Раді повідомити всім нашим шанувальникам т...

08.05.2024 Концерти

Концерт “Крізь темряву” презентовано на каналі філармонії

У найважливіший для усіх християн тиждень Академічний симфонічний оркестр Л...

05.12.2023 Анонси

Анонс благодійних концертів від INSO-Lviv

Одна з найбільш очікуваних новин цієї зими від Академічного симфонічного оркестру INSO-Lviv Львівської н...