Томас де Гартман. Забутий майстер: анотація від продюсера проєкту

10.09.2021
Опис

Протягом кількох років я мріяв розкрити оркестрову музику Томаса де Гартмана. У 2010 році я відвідав лекцію-речиталь про класичну музику цього композитора від піаніста та знавця творчості де Гартмана Елана Сікроффа. Мій інтерес неухильно зростав, коли я дізнався більше про історію життя митця і почув більше його музики, якої на той час ще не було у записах. Я став частиною команди Thomas de Hartmann Project, невеликої групи відданих мистецтву особистостей та музикантів, які прагнуть відновити творчість цього важливого, але забутого майстра. Першим кроком (з  неабиякою підтримкою з боку команди) стала співпраця Елана Сікроффа з нідерландським продюсером Гертом-Яном Бломом над п’ятирічним звукозаписом, що охоплював більшу частину композицій для фортепіано соло, камерних та вокальних творів. Ці записи нещодавно були випущені лейблом “Nimbus Alliance” на 5 дисках та отримали чудові відгуки.

Моя особиста мотивація

 У 2013-2014 роках я зіткнувся з двома серйозними хворобами, і під час одужання я багато слухав кілька неопублікованих радіопередач 1950-х та 1960-х років, що складалися із концертів для віолончелі, скрипки та флейти цього композитора. Вони здійснили на мене надзвичайний вплив, і я не міг повірити, що ця фантастична та потужна музика недоступна для музичного світу загалом і ще не була належним чином записана. Тож у мене з’явилося бажання почути більше оркестрових творів і, що важливіше, побачити і зрозуміти, чи цю музику можна оживити. Кілька років тому я взяв на себе цю ініціативу, зовсім не знаючи, як діяти далі.

Завдяки вдалому знайомству з маестро Теодором Кухаром, ця мрія зараз стає реальністю, а фестиваль у Львові буде вагомим кроком для промоції оркестрової музики композитора та чудовою можливістю для запису трьох компакт-дисків з його творами, які до цього ще не були записані та почуті. Відомо, що Томас де Гартман народився і виріс в Україні, і його батьківщина була для нього надзвичайно важливою, саме тому мені видається найдоречнішим, що це відбудеться спочатку в Україні. Теодор Кухар одразу визнав якість й цінність композитора та проєкту, як для України, так і для музичного світу в цілому. Це також визнав і прийняв Володимир Сивохіп, Генеральний директор Львівської національної філармонії імені Мирослава Скорика. Співпраця між усіма сторонами була надзвичайною та продуктивною, що призвело до швидкої організації цього фестивалю з трьох концертів та записів.

Доречно, що перша з трьох програм відкривається композицією на українську тематикою («Колядки») і закінчується сюїтою «Свято в Україні» (1940), твором, який оспівує батьківщину композитора, її культуру, традиції та сільську місцевість. Другий твір – це перша частина незавершеної (через смерть) четвертої Симфонії-поеми композитора (1956), після якої почуємо Андалузький концерт для флейти, струнних та ударних (1949).

Друга програма відкриється коротким твором іронічно-соціального змісту – «Музикою до свята на честь покровительки» (1949), за яким слідуватиме чудова  «Фантазія-концерт для контрабаса» (1942), і завершиться Першою симфонією-поемою де Гартмана (1935), його найбільшим і найдовшим оркестровим твором.

Третя програма відкриється коротким й захопливим «Фантастичним скерцо» (1929), написаним для фільму, яке є найдавнішою композицією, представленою на фестивалі. Далі почуємо останню повністю завершену оркестрову роботу Томаса де Гартмана, Симфонію-поему № 3 (1953), яка свідчить про його найсучасніші дослідження оркестрових звукових кластерів. Програма завершиться захоплюючим Фортепіанним концертом Т. де Гартмана (1939), який є хорошим прикладом використання декількох стилів навіть (і особливо!) у межах однієї композиції.

Загалом, три програми включають твори, які демонструють композиторський діапазон митця: від романтичної драми, що зустрічається в концертах, до серйозних, складних та барвистих симфоній, сюїт з чудовими мелодіями, іронічними соціальними коментарями та музичні дослідження з використаннями дисонансів та сучасних ідіом.

Подяки

Ми дуже вдячні за щедрий внесок наших відомих солістів: флейтиста Бюлента Евджіля, контрабасиста Леона Боша, піаніста Елана Сікроффа і, звичайно, головного дириґента Теодора Кухара та запрошеного дириґента Тяня Хуей Нґа.

Без відданості Елана Сікроффа музиці Томаса де Гартмана натхнення для цього фестивалю не розвинулося б. З 2006 року, за заохоченням та під керівництвом гітариста Роберта Фріппа, Елан працював над тим, щоб привернути увагу до музики та історії життя де Гартмана. Крім того, протягом багатьох років Елан готував фортепіанний концерт де Гартмана, надзвичайно важливий у його творчості і технічно складний твір.

Значну подяку висловлюємо Тому Дейлі, спадкоємцю/власнику матеріалів спадщини де Гартмана. Він взявся за найважливіше завдання – відредагувати, вичитати та підготувати до виконання оркестрові партитури та партії. Без його значної співпраці, особистих інвестицій та зусиль музика композитора була б недоступною.

Окремо дякуємо Сіду Кушману, який здійснив значну фінансову підтримку проєкту Томаса де Гартмана в останні роки. Ми вдячні професору Евану Маккарті за те, що він взявся за написання коментарів до програми фестивалю в найкоротші терміни.

Дириґент і педагог Тянь Хуей Нґ (третій концерт) був неоціненним і щедрим радником з оркестрових питань загалом, ентузіастом музики Т. де Гартмана та першим керівником оркестру за останній час, який мав виконати один із опусів композитора у концерті, на жаль, перенесеному у 2020 році через пандемію.

Теодор Кухар витратив незліченні години на організацію всіх аспектів, щоб цей фестиваль став реальністю та мав неабиякий успіх. Нам пощастило скористатися послугами чудового продюсера / інженера звуку Андрія Мокрицького. Вагомого визнання заслуговують Володимир Сивохіп та Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії ім. М. Скорика.

Ефрем Мардер, спонсор / продюсер проєкту

Поділитись


Популярне

22.01.2024 Концерти

VIII Різдвяний благодійний фестиваль коляди та духовної пісні відкрив ансамбль «Високий Замок»

У неділю, 21 січня у храмі Різдва Пресвятої Богородиці Академічний інструме...

05.11.2023 Анонси

Академічний симфонічний оркестр INSO-Львів Львівської філармонії вирушив у гастрольне турне Нідер...

Традиційно наприкінці року Академічний симфонічний оркестр INSO-Львів Львів...

07.11.2023 Концерти

До 45-річчя творчої діяльності Мар’яна Шуневича

За високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток та п...