Віртуози 40. Вічная Пам’ять - Львівська національна філармонія

Віртуози 40. Вічная Пам’ять

 Архикатедральний собор святого Юра

Вівторок 01.06.2021 / 19:00

Вхід вільний

Опис

40 років історії

40 років традиції

40 років музики

Вже традиційно, у найпоетичніший та найкрасивіший час – на межі весни і літа, один із найстаріших та наймасштабніших українських фестивалів – Міжнародний фестиваль музичного мистецтва «Віртуози», вже впродовж чотирьох десятиліть запрошує львів’ян і гостей нашого міста насолодитись музичними композиціями та почути гру музикантів-віртуозів з усього світу!

Незмінним його організатором є Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика.

У 2021 році фестиваль буде тривати 18 днів: впродовж 20 травня – 6 червня.

***

На зламі тисячоліть провідні східно-європейські композитори із сусідніх країн – естонець Арво Пярт, поляк Генрик Миколай Гурецкі, латвієць Петеріс Васкс та українець Мирослав Скорик створюють свої нові і найкращі зразки духовних творів. Відомо, що за часів тоталітарної комуністичної влади композиція духовної хорової музики сильно не рекомендувалася. І тільки падіння «залізних куртин» відкрило цю можливість.

Знамениту молитву «Весь Твій, Маріє» Гурецкі створив у 1987 році на честь третього паломництва папи Івана Павла ІІ у його рідну Польщу  і на сьогодні ця лаконічна молитва залишається його найвідомішим твором. Від кінця 1980-х створює свою власну, зосереджену у глибокий внутрішній духовний світ, музичну мову композитор Петеріс Васкс. Його молитва «Отче наш», написана у 1991 році є своєрідним ідеальним зразком високого духовного одкровення. Такою ж зосередженою і наповненою глибинної філософії є молитва Арво Пярта «Нині відпускаєш раба Свого, Владико». То ж недаремно ці композиції у сьогоднішньому концерті стоять поруч. Ці твори написані на латинський текст і сповідують давні традиції літургійної монодії римо-католицької церкви, зокрема – григоріанського хоралу.

Мирослав Скорик свою першу і найвідомішу духовну композицію «Псалом і Молитва» писав в 1999 році для камерного хору «Глорія» і Фестивалю Давньої Музики в Старому Сончі (Польща). Композитор переосмислює для себе кращі традиції галицької духовної музики ХІХ ст. і вводить для звичних нам церковних мотивів терпку гармонію і надзвичайний драматизм.

У цих творах композитори вносять не тільки особистісні переживання і служіння Істині, але й підносяться на новий рівень осмислення і трактування вічних цінностей у важкому, тривалому, проте – єдиному і неповторному шляху до Віри в найвищі ідеали любові і милосердя. Ці твори об’єднує надзвичайна щирість і глибина вислову – а водночас – тепла і ніжна простота, безмежне Світло духовності і доброти.

Завершує програму «Панахида» визначного українського композитора і церковного діяча о. Кирила Стеценка, створена світлій пам’яті Миколи Лисенка. Цей твір, що належить до найщиріших сторінок церковної музики Стеценка, сьогодні присвячується Світлій пам’яті Маестро Мирослава Скорика. Вічная Пам’ять…

 

Виконавці:

  • Софія Соловій, сопрано
  • Камерний хор «Глорія»
  • Володимир Сивохіп, диригент

Програма:

  • Мирослав Скорик. Псалом і Молитва
  • Генрик Миколай Гурецкі. Totus Tuus (Я весь Твій, Маріє)
  • Петеріс Васкс. Pater Noster (Отче Наш)
  • Арво Пярт. Nunc Dimittis (Нині відпускаєш)
  • Кирило Стеценко. Панахида

 

 

Повна програма фестивалю: https://philharmonia.lviv.ua/concerts/virtuosos-2021-full-program/

Поділитись