Віртуози 43. ПЕРША ПОВІТРЯНА ТРИВОГА

Четвер 30.05.2024 / 19:00

Ця історія майже містична, адже неймовірний збіг обставин сприяв створенню мистецького проєкту, який присвячений сміливості та стійкості українців.

Мортен Єссен — молодий данський композитор, якого стійкість непохитного міста Києва у перші дні повномасштабного вторгнення надихнула на написання сюїти-присвяти. Її композитор завершив її взимку 2023 року.

Паралельно з цим перезапускала свою кар’єру в Данії відома українська скрипалька та культурна діячка Наталія Гордєєва. На момент повномасштабного вторгнення Наталія знаходилася неподалік міста Ірпінь. І коли одного дня Наталія почула твір онлайн, ця музика зачарувала її з перших нот. В ній відчувалося рідне київське повітря, ранкове світло, простір дніпрових круч, посмішки перехожих, гомін київських церков… Складно було повірити, що цей твір створений данцем, який жодного разу не бував у цьому місті.

Сьогодні проєкт співпраці Єссена та Гордєєвої здобув неабиякий успіх в понад двадцятьох містах Данії. Музичний лейбл «OUR Recordings», асоційований з Naxos, здійснив студійний запис дуетної версії (реліз запланований на весну 2024 року). Композитор щиро впевнений, що проєкт не відбудеться сповна, доки «Київ» не буде виконано в Україні. Тож цього разу музиканти здійснять заплановану акцію присвяти Україні під час фестивалю «Віртуозів».

Окрім цього, звучатимуть твори, написані під враженнями від багаторічної роботи композитора церковним органістом. Назву ж програмі «позичила» символічна композиція Тараса Зданюка «7.12. Перша повітряна тривога». Молодий автор присвятив її всім українцям, які загинули в перші години повномасштабного вторгнення. Солістка, скрипалька Наталія Гордєєва регулярно виконує цю музику під час гастролей Європою, адже впевнена, що чути звуки повітряної тривоги і розуміти їхнє значення мають не тільки українці.

• Наталія Гордєєва, скрипка
  • Мортен Єссен, фортепіано (Данія)

• Мортен Єссен. «Твій перший заповіт» у чотирьох частинах
  • Тарас Зданюк. «7.12. Перша повітряна тривога»